Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Çin


ÜLKE ADI

VERİLEN BURSUN TÜRÜ

İLK BAŞVURU

SON BAŞVURU

MÜLÂKAT TARİHİ

 

ÇinÇİN

17 adet Lisans, Y. Lisans, Doktora,  Genel Akademisyen Programı, Kıdemli Akademisyen Programı, Kıdemli akdemisyen programı

04.02.2015

05.04.2015

08.04.2015

 

ÖZEL ŞARTLAR:

 

  • Adaylar, Çince veya İngilizce dillerinden birini iyi derecede bilmelidir.
  • Lisans programı için lise mezunu ve 25 yaşın altında olmak.
  • Yüksek lisans programı için lisans mezunu ve 35 yaşın altında olmak.
  • Doktora programı için yüksek lisans mezunu ve 40 yaşın altında olmak. 
  • Genel akademisyen programı için en az ön lisans mezunu ve 45 yaşın altında olmak.
  • Kıdemli akademisyen programı için yüksek lisans mezunu veya doçent (veya daha yukarı) ve 50 yaşın altında olmak gerekir.

Uluslararası seyahat masrafları adayların kendilerine aittir.

Adayların, http://www.csc.edu.cn/laihua veya www.campuschina.org adresindeki başvuru formunu 1 Nisan 2015 tarihine kadar doldurarak online başvuru yapmaları zorunludur. Başvuruyu “Application Online for İnternational Students” linkinden aşamaları takip ederek yapabilirsiniz. Yukarıdaki adresten ulaşacağınız başvuru formundaki Agency Number: 7921’dir. Çin üniversitelerine ve bölümlerine yine yukarıda verilen linklerden ulaşılabilir. Lisans kazanan öğrencilerin bir yıl hazırlık okumaları gerekmektedir.

Mülakatı kazanan ve Çin’de 6 aydan fazla kalacak adayların, www.csc.edu.cn/studyinchina adresinden ulaşacakları fizik muayene formu ile check-up yaptırmaları gerekmektedir. Ancak sonuç 6 ay geçerlidir, uygun zaman seçilmelidir. Ayrıca, formun fotokopisi diğer belgelerle birlikte ilgili makamlara gönderilecek olup aslı kişinin kendisinde bulunmalıdır. 

Mülakatı kazanan adayların aşağıda istenen belgeleri İngilizce veya Çince hazırlayıp noter onaylı olması gerekenleri onaylatması gerekmektedir. Mülakata gelirken onaylı olması şart değildir.

NOT 1: 2015 yılı için Çin, tıp alanında İngilizce lisans öğrenimi için 45 üniversiteyi başvuruya açmış olup listede yer almayan üniversitelerin klinik tıp ve ağız-çene tedavisine yönelik tıp alanlarında İngilizce lisans düzeyinde uluslararası öğrenci kabul edemeyecektir. İngilizce eğitimde yalnızca lisansüstü uluslararası öğrenci kabul edebilecekleri, Çince eğitim söz konusu olduğunda ise uluslararası öğrenci kabul edebilecekleri ve uluslararası öğrencilerin standartlarının Çinli öğrenciler için sağlanan standartlardan düşük olmayacağı bildirilmektedir. Bu doğrultuda başvurulabilecek üniversiteler için tıklayınız. Ayrıca, Çin’deki üniversitelerin denkliği hususundaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

NOT 2 : 2015-2016 Öğretim yılına ait Çin Hükümeti bursu Çin’de ikamet eden Türk öğrencilere açık olup, 2014 Eylül ayı öncesi Çin’den mezun olmaları şartı ve 2 ila 3 yıllık master programları yada 3 yıllık doktora programları için kullanılabileceği, Uluslararası Gazetecilik ve İletişim master programlarında ve İletişim alanındaki doktora programlarında İngilizce öğretim sunulduğu,Çince öğretimin altında ise daha fazla program bulunmaktadır.Üniversitenin http://sie.cuc.educ.cn web sayfasından ayrıntılı bilgiye ulaşılabilecek olup,temas noktası olan Anqi Liu ile (anqiliu19867@ 126.com) doğrudan irtibat sağlayabilecektir. 

 

Fizik muayene formu ve İngilizce çağrı metni için tıklayınız.

Başvuru Formları için tıklayınız....

 

MÜLÂKAT GÜNÜ ELDEN TESLİM EDİLECEK BELGELER

 

a) Türkçe başvuru formunun bilgisayar çıktısı,

b) http://www.csc.edu.cn/laihua veya www.campuschina.org adreslerinden ulaşılan başvuru formunun çıktısı,

c) Başvurulacak alana göre sahip olunan diplomanın Çince veya İngilizce tercümeli noter onaylı örneği,

d) Akademik transkriptin Çince veya İngilizce tercümeli noter onaylı örneği,

e) 2 adet tavsiye mektubu (yüksek lisans veya kıdemli akademisyen programına başvuracaklar için geçerlidir ),

f) Lisans için 200, araştırma için 500, doktora için en az 800 kelimelik ayrıntılı çalışma plânı veya araştırma önerisi.

g) Çin üniversitelerinden veya bölümlerinden alınan kabul belgesi,

h) Müzik veya güzel sanatlara başvuracak adayların çalışmalarını içeren CD sunmaları gerekmektedir.

ı) 18 yaşın altındaki adayların Çin’de yasal vasi edinmeleri ve onlara ait belgeleri sunmaları gerekmektedir.

i) Dil sertifikası (Lisansüstü programlar için İngilizce veya Çince dili seviye tespit sınavlarından en az C düzeyi almak veya % 100 İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olmak gerekmektedir).

 

* Teslim edilecek belgelerin, yukarıdaki sıraya göre dosyaya yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bütün belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya içinde mülâkat saatinde komisyona teslim edilecektir. Adaylar, başka bir çağrı beklemeden açıklanan mülâkat tarihinde, saat 10.00’da aşağıdaki adreste hazır bulunacaklardır. 

 

   

    

ADRES:
Milli Eğitim Bakanlığı
AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
Beşevler Kampüsü C Blok
BEŞEVLER / ANKARA
Tel: 0312 212 38 70-2041
Fax: 0312 212 93 04

e-mail: nurtenkoc@meb.gov.tr

BURSA BAŞVURMAK İSTİYORUM:   http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.