Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Ürdün Eğitim Bakanı Muhammed THNEIBAT ile Bir Araya Geldi.

  Sayın Bakanımızın Ürdün ziyareti kapsamında Ürdün Eğitim Bakanı ile yaptığı, Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ’ın da hazır bulunduğu görüşmede Sayın THNEİBAT, ülkesinin eğitim sitemine dair bilgi vererek, Ürdün´deki öğrenci, okul ve öğretmen istatistiklerini, karşılaştıkları zorlukları ve hedeflerini aktardı.  
Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Ürdün Eğitim Bakanı Muhammed THNEIBAT ile Bir Araya Geldi.

Ülkede akademik eğitim alan öğrencilerin sayısının yüzde 86 olduğunu ifade ederek eğitimi geliştirme programını Sayın Bakanımız ve beraberindeki heyetle paylaştı. Ayrıca Türkiye´nin bölgede eğitim alanında da iyi bir itibara sahip olduğunu  belirterek Türkiye ile karşılıklı öğretmen paylaşımı ve ortak konferanslar düzenleyerek bilgi alışverişi yapmayı arzu ettiklerini dile getirdi. 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI da eğitim konusundaki sorunların pek çoğunun benzerlik gösterdiğini kaydederek, öncelikler değişse de dünyanın birçok yerinde benzer sorunların yaşandığını belirtti. Kardeş ülke olarak, karşılıklı tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu, ilkokuldan üniversiteye kadar işbirliği potansiyelimizin olduğunu, özellikle yükseköğrenimle ilgili konularda çalışmalarımızın devam ettiğini ifade etti.

Bunun yanı sıra ülkelerimiz arasında eğitim alanında yapacağımız projeler olduğunu, Kartal ve Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Liseleri öğrencilerinin Ürdün´de Arapça eğitimi gördüklerini belirterek, Ürdün´ün Arapça eğitiminde öne çıktığını ve öğrencilerimizin Arapçalarını geliştirmek için Ürdün´ü tercih etmelerini istediğimizi dile getirdi.

Ayrıca Sayın Bakanımız meslekî eğitimde iş birliğinin iki ülke arasındaki eğitim anlaşmasının parçası olduğunu hatırlatarak, iş birliğine hazır olduğumuzu dile getirdi.

Görüşmenin sonunda Bakanımız, Sayın THNEİBAT ile birlikte öğrencilerin yaptığı sanatsal çalışmaların bulunduğu sergiyi gezdi. 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.