Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Macaristan

MACARİSTAN BURSLARI (2015-2016)


ÜLKE

BURSUN TÜRÜ

İLK BAŞVURU

SON BAŞVURU

macaristan bayrak MACARİSTAN

50 Lisans, 50 Yüksek Lisans, 30 Doktora ve
20 Kısa Dönem(1-5 ay)

26 Mart 2015

24 Nisan 2015

ÖZEL ŞARTLAR

 1. Burslar konaklama, eğitim ücreti, sağlık sigortası ve aylık ödeme (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için HUF 40.460, doktora için HUF 100.000) içerir.
 2. Adaylar,  diploma ve transkriptlerinin İngilizce’ye çevrilmiş halini kendi mezun oldukları okul tarafından verilebiliyor ise alabilir ve kendi okullarına onaylatabilirler. Diğer belgelerin de İngilizce’ye çevirili ve onaylı olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Macaristan’da bulunan üniversitelerden hangilerinin denkliği olup olmadığı konusundaki sorumluluk adayların kendisine aittir.
 4. Bursa başvuran adayların doğru bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. Macaristan üniversiteleri Mayıs-Temmuz ayları arasında adaylarla irtibata geçecek olup sözlü bir sınav gerçekleştirebilecektir. Bu yüzden adayların mail adreslerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir.
 5. Lisans (BA/BSc) düzeyinde bursa başvuracak adaylar tarım, doğal bilimler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki bölümleri seçebilecektir.
 6.  Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılacaktır. İngilizce dilinde verilen dersleri seçebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.
 7. Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının çevirili ve onaylı olmasına dikkat etmelidir.
 8. Yüksek lisans (MA/MSc) adayları teknoloji, mühendislik, ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları ve Orta Avrupa çalışmaları alanlarında çalışma yapabilirler.
 9. Doktora için İngilizce dilinde eğitim veren herhangi bir akademik alan tercih edilebilir. Programların süresi 36 aydır.
 10. Kısmi çalışmalar (1-5 ay) için adaylar tarım, doğa bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları, Orta Avrupa üzerine çalışma yapabilirler.
 11. İngilizce dil düzeyiniz TOEFL İBT 90 veya PBT 550, Cambridge B, IELTS 5.0, KPDS, ÜDS, YDS 70 olması gerekmektedir.
 12. Kısa Dönem Çalışmalar için, lisans ve lisansüstü (Türk yükseköğretim kurumlarında kayıtlı) öğrencileri; uygulama öncesi, kurumlarında en az iki yarıyıl tamamlamış olması gerekmektedir.
 13. AIDS ve Hepatit A, B, C olmadığını gösterir sağlık raporu alınmalıdır.
 14. Pasaport fotokopisi çekilirken pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve bitiş tarihini gösteren sayfaları çekmeye dikkat edilmelidir.
 15. İlgi mektubunuzda neden Macaristan bursu, bu bursun size katacakları, hedefleriniz gibi bilgiler yer almalıdır.
 16. Özgeçmişiniz http://limesurvey.tpf.hu/index.php/267728/lang-en adresindeki europass format’ında olmalıdır. Macar başvuru formu aynı adreste yer almaktadır.
 17. Doktora programına başvuracak adaylar en az 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans diploması, 2 adet tavsiye mektubunu aşağıdaki belgelere ilave edeceklerdir.
 18. Başvurulacak alan ve bölümler için tıklayınız.

SON BAŞVURU GÜNÜNE KADAR TESLİM EDİLECEK BELGELER
a- Türkçe başvuru formunun bilgisayar çıktısı,
b- Macar başvuru formunun imzalı çıktısı,
c- En son alınan diplomanın onaylı örneği,
d- Not döküm belgesi (Transkript),
e- Pasaport fotokopisi,
f- Özgeçmiş,
g- Dil sertifikası,
h- Sağlık Raporu
i- İlgi Mektubu
NOT:

Teslim edilecek belgeler 2 nüsha halinde 2 adet telli dosya içinde elden veya posta yoluyla aşağıdaki adrese teslim edilecektir. Belgelerin 24 Nisan 2015 tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Geciken belgeler dikkate alınmayacaktır.

ADRES:
Milli Eğitim Bakanlığı
AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
Beşevler Kampüsü C Blok
BEŞEVLER / ANKARA
Tel: 0312 212 38 70-2041
Fax: 0312 212 93 04

e-mail: nurtenkoc@meb.gov.tr
BURSA BAŞVURMAK İSTİYORUM:   http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.