Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Gambiyalı mevkidaşı SENGHORE ile bir araya geldi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Gambiya Yüksek Öğrenim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Aboubacar SENGHORE ile bir araya geldi. 
Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Gambiyalı mevkidaşı SENGHORE ile bir araya geldi

Bakanlık makamında gerçekleşen görüşmede, Türkiye’nin özellikle son 15 yılda Afrika’ya özel ilgi gösterdiğini hatırlatan Bakanımız Sayın Nabi AVCI, bu çerçevede Gambiya’ya çok özel önem verdiklerini kaydetti.  Bakanımız Sayın Nabi AVCI, bu kapsamda Türkiye’nin Gambiya’da büyükelçilik açtığını ifade ederek, “İlişkilerimizin odak noktasını eğitim teşkil ediyor. Önümüzdeki dönemde özellikle yükseköğretim alanındaki talepler doğrultusunda güzel çalışmalar yapacağımızı ümit ediyorum” dedi. 

Gambiya´da açılması planlanan okulun yükseköğretim kurumu olması yönündeki taleplerin kendisine ulaştığını belirten Bakanımız Sayın Nabi AVCI, konuyu YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşeceğini ifade etti.

Bugün itibarıyla Türkiye’de 80 Gambiyalı öğrencinin eğitim gördüğü bilgisini veren Bakanımız Sayın Nabi AVCI, şunları söyledi. “İnşallah bu sayıyı yakında artıracağız. Ayrıca bizim FATİH Projesi’nden Gambiyalı öğrencilerin de yararlanması için görüşmelerimiz olacak.  Karşılıklı tecrübelerimizi paylaşacağız.”

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Gambiya’daki cemaat okullarının Maarif Vakfı tarafından devralınacağını belirterek, önümüzdeki sene TİKA’nın desteğiyle Gambiya’da açılacak okulun yanı sıra beceri eğitim merkezini de açacaklarını söyledi. Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Gambiya’da Yunus Emre Enstitüsü vasıtasıyla Türkçe eğitim merkezi açılacağını da sözlerine ekledi. 

 

Gambiya Yüksek Öğrenim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Aboubacar Senghore ise, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin özellikle eğitim konusunda Gambiya’ya yaptığı katkıdan ötürü teşekkür etti. Gambiya hükümetinin yükseköğretim ve mesleki teknik eğitim gibi konulara öncelik verdiğini ve ziyaretlerinin amacının da bu konuda Türkiye’nin desteğini istemek olduğunu ifade eden Senghore, Gambiyalı öğrencilerin Türkçe öğrenmek için çok istekli olduğunu, Türkçe öğreten bir okulun açılmasından memnuniyet duyacaklarını vurguladı.

 

25-03-201625-03-201625-03-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.