Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

II. Uluslararası İki Dillilik Araştırmaları ve Avrupalı Türkler Kongresi

Almanya'da Türkçe derslerinin 50. yılı olması vesilesiyle Almanya'nın Köln şehrinde Türkiye'nin Berlin Eğitim Müşavirliği, Türkiye Maarif Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliğiyle "II. Uluslararası İkidillilik Araştırmaları ve Avrupalı Türkler Kongresi" düzenlendi.
II. Uluslararası İki Dillilik Araştırmaları ve Avrupalı Türkler Kongresi

Kongreye, Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Almanya'da görevli eğitim ataşeleri, Türkiye Maarif Vakfı temsilcileri, üniversitede görev yapan öğretim üyeleri ve araştırmacılar, Almanya'da görevli Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri ve okutmanlar katıldı.

 

Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, kongredeki konuşmasında, Almanya genelinde eyaletler bazında uygulanmakta olan Türkçe öğretimi hakkında açıklamalarda bulunarak yurt dışı için hazırlanan müfredat ve ders materyalleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

Almanya'da görevli bazı eğitim ataşeleri, kendi bölgelerindeki iki dilli öğrencilere, Türkçe öğretimi ile ilgili ve genel anlamda iki dilliliğin öğrenci başarısına etkisini irdeleyen bildiler sundu.

 

Çeşitli ülkelerden kongreye katılan öğretim üyeleri ve araştırmacılar da iki dillilikle ilgili gerek kendilerinin yürütmekte oldukları saha çalışmaları gerekse iki dillilikle ilgili yapılan çalışmalar ve araştırmalar hakkında bilgiler verdi.

 

Kongrede ayrıca Türkiye Maarif Vakfı tarafından hazırlanan "Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Müfredatı" ve iki dilli öğrenciler için hazırlanan eğitim materyalleri de tanıtıldı.

 

Kongreyle, sahada iki dilli öğrencilere Türkçe ve Türk Kültürü dersi veren öğretmenler, bu derslerin organizasyonu ve koordinasyonuyla görevli yöneticiler ve iki dillilik üzerine araştırma yapan bilim insanları bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunma fırsatı buldu.

 

Kongrede Türkiye, Belçika, Fransa, Gürcistan, Rusya, Kırgızistan, İsveç, Almanya, Hollanda ve Birleşik Arap Emirliklerinden de yaklaşık 100 dinleyici katıldı ve 40'ın üzerinde bildiri yayınlandı.

 

15-10-201915-10-201915-10-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.