Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

III. Almanya Yıllık Eğitim Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Almanya’da yürütülen eğitim hizmetlerinin daha verimli yürütülmesini sağlamak, okullarda ve diğer eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programlarının hazırlanması ve geliştirilmesi ile uygulamada karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi için alınacak önlemleri tartışmak, Almanya’da son zamanlarda ortaya çıkan sorunları istişare etmek ve 2018 yılında yapılan faaliyetlerin değerlendirmesini yaparak 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin hazırlık yapmak amacıyla 22 Şubat’ta Köln Maarif Vakfı Toplantı Salonunda “III. Almanya Yıllık Eğitim Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi.
III. Almanya Yıllık Eğitim Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Yurtdışı Teşkilatı Daire Başkanı Salim Donat, İkili İlişkiler Daire Başkanı Mehmetali Akdağ, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Dr. Nilgün Çalışkan, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ömer Can Cömert, Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Almanya’da Eğitim Ataşeliklerinde Bakanlıkça görevlendirilen 10 Eğitim Ataşesi, 13 temsilcilikte görevli mahalli kâtip sekreterler ve her temsilcilikten bir öğretmenin yanı sıra, Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, çalıştayın ev sahipliğini üstlenen Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil, Maarif Vakfı Almanya Direktörü Ece Sarısaltık Aydın, Yunus Emre Enstitüsü Köln Kültür Merkezi Sorumlusu Yılmaz Bulut ve temsilcileri katıldı.

 

Toplantı öncesi Hamburg’da çeşitli temaslarda bulunan heyet, Hamburg Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ve Hamburg Eğitim Ataşesi Safiye Genç’ten eğitim ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Heyet daha sonra MEB ile işbirliği içinde iki dilli eğitim veren Stadttelschule am Hafen Ortaokulu / Lisesi’ni ziyaret ederek okulda görev yapan Türk öğretmenlerle sohbet etti.

 

Ziyaretlerin ardından Bakan Yardımcısı Safran ve Genel Müdür Dalkıran, Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ile birlikte Hamburg Eyaleti Eğitim Bakanı Ties Rabe ile bir araya gelerek orada yaşayan Türk çocuklarının eğitimleri ve Türkçe Türk Kültürü dersleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

 

Daha sonra heyet, Hamburg’da görev yapan 52 Türk öğretmen ile Hamburg bölgesinde faaliyet gösteren 40 Sivil Toplum Kuruluşu (Okul-Aile Birlikleri, Veli Dernekleri ve eğitimle ilgili diğer dernek temsilcileri) ile toplantı yaparak bölgedeki Türklerin eğitimi ile ilgili istişarelerde bulundu.

 

Heyet, Hamburg temaslarının ardından “III. Almanya Yıllık Eğitim Değerlendirme Toplantısı”na katılmak üzere Köln Maarif Vakfı’na gitti.

 

Toplantıda yaptığı konuşmada, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının çocuklarının ülkemizin kültüründen kopmadan eğitimlerine devem etmeleri gerektiğinin farkında olduklarına vurgu yapan Bakan Yardımcısı Safran, bu nedenle bu tür değerlendirme toplantılarının önemli olduğunu söyledi.

 

Avrupa’da 3 buçuk milyon Türk vatandaşın yaşadığına dikkat çeken Bakan Yardımcısı Safran, toplantıya katılan herkese büyük görev düştüğünü ve herkesin burada rol model olduğunu dile getirerek, toplantının vatandaşlarımız ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

 

Göçün başlaması ile Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların ciddi sorunlarla karşılaştıklarını ve bu sorunların hala devam ettiğini dile getiren Genel Müdür Dalkıran da, şuan Almanya’da yaşayan Türk toplumunun daha şanslı olduğunu, bu sorunları çözmek adına Eğitim Ataşeliğinin yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı gibi kurumların olduğunu ve bu kurumların eş güdümlü çalıştıklarına vurgu yaptı.

 

Toplantıda iyi sonuçların ortaya çıkacağına inandığını söyleyen Genel Müdür Dalkıran, Almanya’da yaşayan Türk toplumuna destek olmak, eğitimlerine önemli katkı sağlamak adına Millî Eğitim Bakanlığı’nın her türlü girişimde bulunduğunu dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından Maarif Vakfı’nın faaliyetleri, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanları tarafından daire başkanlıklarının görevleri katılımcılara anlatıldı. Ardından katılımcılardan gelen sorular ilgili birimler tarafından cevaplandırıldı. Heyet, Köln Din İşleri Müşaviri’nin daveti üzerine Köln Ditib Merkez Cami’sini ziyaret etti.

 

Heyet, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörünün de katılımıyla sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Köln’de bir araya gelerek ailelerin eğitime ilişkin beklentilerini dinledi, yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

07-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.