Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

İki Dilli Eğitim Veren Anaokulunun Ek Binası Açıldı

Türk diplomat eşleri tarafından 25 yıl önce kurulan ve Almanya'da iki dilde eğitim veren ilk anaokulu olan Siegburg Anaokulu'nun (Kita Arkadaş) ek binasının açılışı gerçekleşti.
İki Dilli Eğitim Veren Anaokulunun Ek Binası Açıldı

Türkiye Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği görev bölgesinde bulunan Siegburg Anaokulu (Kita Arkadaş) ek bina açılış törenine Köln Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gençer, Siegburg Belediye Başkanı Franz Huhn, Siegburg Anaokulu (Kita Arkadaş) müdürü Beate Schmitz-Riemschoss, Türk Alman Dostluk Derneği Başkanı Ali Bulut, okulun eğitmenleri, veliler ve çocuklar katıldı.

 

Açılışta yaptığı konuşmada belediye başkanı, okul ve dernek yöneticilerine 25 yıl önce Türk diplomat eşleri tarafından kurulan bu ilk iki dildeki anaokulunun yaşatılmasına katkıları için teşekkür eden Eğitim Ataşesi Gençer, Türk ve Alman velilere, çocuklarının burada alacakları iki dildeki eğitimin hayatları boyunca eşlik edeceğini ve okulun gelecekte Türk-Alman ilişkilerinde önemli aktörlerini yetiştireceğini umduğunu belirtti.

 

Açılışın ardından çocuklarını bu okula gönderen 13 farklı ulustan ve özellikle Alman ve Türk veliler ve Siegburg Gençlik Dairesi müdürü ile görüşmeler yapan Eğitim Ataşesi Gençer, Alman velilerin Türkiye'yi daha erken yıllarda tanıdıklarını, bazılarının ise seyahatlerinde Türk misafirperverliğinden etkilendiğini ve çocuklarını bu kuruma göndermede Türkler ve Türkiye ile olan ilişkilerinin etkili olduğunu ifade ettiklerini söyledi.

 

08-07-201908-07-201908-07-201908-07-2019

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.