Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

İsrail Hükûmet Bursu (2023-2024)

Meksika

İsrail

Verilen Bursun Türü

3 Adet Araştırma (Yüksek Lisans, Doktora ve Doktora Sonrası), Bursu

2 Adet Dil Bursu

İlk Başvuru Tarihi

01.12.2022

Son Başvuru Tarihi

31.12.2022 (TSİ 18:00)

Mülakat Tarihi

12.01.2023 - 13.01.2023 

TEMEL ŞARTLAR:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan adayların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 2. Aynı aday birden fazla burs tipi için başvuruda bulunamayacaktır.
 3. Burs, kişilere bir kereye mahsus verilir. Daha önce İsrail Devleti'nin bursundan faydalanmış olanlar yeniden başvuramazlar. Daha önce başvurmuş ama burs alamamış adaylar ise, yeniden başvuru yapabileceklerdir.
 4. Adaylar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı, birden fazla vatandaşlığı varsa bunlardan diğeri İsrail vatandaşlığı olmamalıdır.
 5. Adaylar akademik yıl başlangıç tarihi itibarıyla (Ekim 2023) 35 yaşından küçük olmalıdır.
 6. Adayların başvuru için istenilen belgeleri e-posta aracılığı ile 31.12.2022 günü mesai bitimine kadar pr-sec@ankara.mfa.gov.il adresine göndermeleri gerekmektedir. Yalnızca kısa listeye kalarak, mülakata hak kazanan adaylardan, biri onaylı/asıl, toplamda 3 kopya olacak şekilde İsrail Büyükelçiliği'ne elden ya da posta yolu ile fiziki olarak evrak teslimi istenecektir.
 7. Adayların Bakanlığımıza başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurular basvuru.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecektir.

 8. Mülakata kabul edildiği ilan edilen adaylarla mülakatlar Ankara'da, Bakanlığımızın aşağıda belirlenen adresinde gerçekleştirilecektir. Mülakatlar, TR saati ile 10:00'da başlayacaktır.

 

ÖZEL ŞARTLAR:

A.     1 Yıllık Araştırma Bursu

 1. Araştırma bursuna yüksek lisans, doktora, doktora sonrası veya diğer araştırma çalışmaları için başvuru yapılabilir.
 2. Araştırma bursunun süresi bir akademik yıl ile sınırlıdır. (Ekim-Haziran dönemi, azami sekiz ay)
 3. Araştırma bursu, tıp ve veterinerlik hariç, tüm alanlar için geçerlidir.
 4. Üniversite, araştırma veya diğer programlar için başvuran adaylar, en az lisans derecesini tamamlamış olmalıdırlar ve başarılı bir akademik geçmişe sahip olmalıdırlar.
 5. Adaylar, başvurdukları üniversite ve program tarafından ilan edilmiş olan akademik gerekliliklerini karşılamak zorundadırlar. Burs hakkı kazanılsa bile, ancak başvurulan eğitim kurumundan aday için kabul onayı geldikten sonra burs verilecektir.
 6. Araştırma bursları yalnızca İsrail Yüksek Öğretim Konseyi tarafından onaylanan üniversite ve programlarda okuyacak öğrencilere verilecektir. Adaylar onaylı programlara www.che.org.il/en adresinden ulaşabilirler.

 

 B.     Dil Bursu

 1. Dil bursu yalnızca Hayfa Üniversitesi ULPAN Dil Okulu'nun İbranice veya Arapça Dil Okulu için verilecektir.
 2. Dil bursuna 4 yıllık lisans mezunu öğrencilerin yanı sıra 4 yıllık programların 4. sınıfında okuyan öğrenciler de başvuruda bulunabilecektir.
 3. Dil burslarına İbranice veya Arapça bilgisi hiç olmayan adaylar da başvurabileceklerdir. Ancak bu adayların eğitimi tamamlayabilecek seviyede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. 

 

 BURS KAPSAMI:

Araştırma Bursu:

 1. Kısmi öğretim bursu (okulun yıllık eğitim bedelinin %50'sini kapsamaktadır, azami 6.000 Amerikan Doları olacak şekilde)
 2. Bir akademik yıl boyunca (yalnızca Ekim-Haziran dönemini kapsayacak şekilde) aylık ödenek
 3. Temel sağlık sigortası

Dil Bursu

 1. Tam öğretim bursu (okul eğitim bedelinin tümü)
 2. Öğrenci yurdunda konaklama
 3. Üç haftalık ödenek
 4. Temel sağlık sigortası

 

DİĞER HUSUSLAR:

1.          Ulaşım ve İsrail'e giriş-çıkış için gereken seyahat düzenlemeleri adayların sorumluluğundadır.

2.          Burs hakkı kazanan adayların A2 öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Vize İsrail'in Türkiye Temsilcilikleri tarafından ücretsiz olarak verilecektir.

3.          Burs mülakatları ULPAN Dil Kursu için İngilizce veya İbranice, üniversite ve programlar için ise İngilizce olarak yapılacaktır.

 

  BAŞVURU:

1.          İsrail tarafına ait, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu (https://mfa.gov.il/mfa/abouttheministry/documents/scholarshipapplication.pdf adresinden ulaşılabilir.)

2.          Araştırma bursuna başvuracak öğrenciler İsrail'de yapılması planlanan çalışmaya dair, öğrenim görmek istenen üniversiteyi belirtecek şekilde hazırlanan detaylı bir niyet mektubu.

3.          Özgeçmiş

4.          Başvuru yapılan üniversite veya üniversitenin öğretim görevlileri ile yapılan yazışmaların kopyası -doktora sonrası veya araştırma bursu başvurusu durumunda İsrailli danışman ile yapılan yazışmanın kopyası- (Ulpan Dil Programı bursu için gerekmemektedir.)

5.          Diploma, transkript ve akademik dereceyi gösterir belgenin orijinali veya aslının aynı olduğu ilgili kurum ya da noter tarafından onaylanmış sureti

6.          En az iki öğretim üyesi tarafında yazılmış tavsiye mektubu

7.          Üç adet fotoğraf

8.          Aile Sağlığı Merkezlerinden veya devlet hastanelerinden alınmış onaylı genel sağlık durumu belgesi

9.       Adayların İngilizce veya İbranice dil yeterliliği durumunu gösterir belge (İngilizce için TOEFL-IBT, TOEFL-CBT, TOEFL-PBT,. IELTS, CPE, CAE, FCE, PEARSON PTE Academic veya eşdeğer olduğu KPDS-ÜDS-YDS vb.) 

10.       Adayların başvuru için yukarıda istenilen belgeleri e-posta aracılığı ile 31.12.2022 günü mesai bitimine kadar pr-sec@ankara.mfa.gov.il adresine göndermeleri gerekmektedir. Yalnızca kısa listeye kalarak, mülakata hak kazanan adaylardan, biri onaylı/asıl, toplamda 3 kopya olacak şekilde İsrail Büyükelçiliği'ne elden ya da posta yolu ile fiziki olarak evrak teslimi istenecektir.

11.       Mülakat İngilizce olacaktır.

12.       İngilizce sunulmayan tüm belgelerin asıllarının ekine İngilizce tercümeleri de eklenmelidir.

 

Detaylı bilgi ve sorularınız için:

   

ADRES:

MEB AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Emniyet Mah. İncitaş Sokak, MEB Beşevler Kampüsü C Blok

Beşevler/Yenimahalle/ANKARA

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.