Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

İtalya

 

İtalya

Verilen Bursun Türü

Yüksek Lisans, Doktora, Araştırma, Dil, Sanat-Müzik ve Koreografik Sanatlar alanında toplamda 90 aylık burslar

İlk Başvuru Tarihi

 

Son Başvuru Tarihi

12.06.2019 Saat : 14.00 (İtalya saati ile)

Mülakat Tarihi

17-18 Haziran 2019

  

 

Adayların, Ankara İtalya Büyükelçiliğinin sayfasını takip etmeleri önemle rica olunur. Bütün duyurular bu adresten yapılacaktır: https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr/

Adaylar aşağıda verilen bağlantı üzerinden erişebilecekleri online başvuru formunu doldurarak bursa başvuru yapabileceklerdir. Adayların sadece İtalya tarafına başvurmaları gerekmekte olup, Genel Müdürlüğümüze başvuru yapmaları gerekmemektedir.

Son başvuru tarihi 30 Mayıs 2019 saat 14.00 (Orta Avrupa Saati) olup https://studyinitaly.esteri.it  adresinden Study in Italy portalına girilerek yapılabilecektir.

İngilizce duyuru metni için tıklayınız... 

Söz konusu burslara başvurmadan önce İngilizce duyurunun dikkatlice okunması gerekmektedir.

Bursun sağladığı imkânlar:

Bursiyerler ilgili Üniversiteler tarafından belirlenen tüm kayıt ve öğrenim ücretlerinden muaf tutulacaktır. Söz konusu muafiyet durumu kayıt ücretlerinin uygulandığı İtalyan dili ve kültürü programları için geçerli değildir. Bursiyerler, burs süresi boyunca MAECI tarafından sözleşmeli kurumlar aracılığıyla sunulan sağlık ve kaza sigortasından faydalanacaktır. Bursiyerlere üç aylık periyotlarda ödenmek üzere aylık 900 Euro burs ücreti verilecektir.

Burs çeşitleri:

  1. Yüksek Lisans burs programı (6) ya da (9) aylık,
  2. Doktora programlarına yönelik burslar (6) ya da (9) aylık,
  3. Akademik danışman gözetimindeki araştırma programlarına yönelik burslar (6) ya da (9) aylık,
  4. Sanat, Müzik ve Dans Yükseköğrenim Kursları (AFAM) ve programlarına yönelik burslar (6) ya da (9) aylık,
  5. İtalyan dili ve kültürü kurslarına yönelik burslar (3) aylık süre için verilmektedir.


Dil yeterliliği

  1. Adayların İtalyanca dil belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. İstenen asgari yeterlilik düzeyi Avrupa Ortak Dil Kriterleri´ne (CEFR) göre B2 olarak belirlenmiştir.
  2. İtalyan dili ve kültürü kurslarına istenen asgari yeterlilik düzeyi Avrupa Ortak Dil Kriterleri´ne (CEFR) göre A2 olarak belirlenmiştir. (https://www.linguaitaliana.esteri.it/data/lingua/corsi/pdf/tabella_certificazioni.pdf).

 

Adayların; Üniversite/Enstitü tarafından belirlenen akademik nitelikleri karşılaması, belgelendirmesi, dil bilgisi ve yaş sınırına dikkat etmesi gerekmektedir.

Burslar 1 Ocak 2020 - 31 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmalar süresince sağlanacaktır.

Burs uzatmak için başvuran adaylar için 1 Kasım 2019 – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma süreleri için burs sağlanacaktır.

Yeterlilik kriterlerini sağlamayan ve son başvuru tarihinden sonra gönderilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.