Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

İtalya

 

İtalya

Verilen Bursun Türü

Yüksek Lisans, Doktora, Araştırma, Dil, Sanat-Müzik ve Dans alanlarında toplam 72 aylık burs

İlk Başvuru Tarihi

18.04.2017

Son Başvuru Tarihi

10.05.2017

Mülakat Tarihi

25.05.2017

Saat : 10.00

 

ÖZEL ŞARTLAR:

 1. Burs; eğitim masrafı ve aylık 900,00 Euro burs ücreti içermektedir. Burs uçak masraflarını karşılamamaktadır. Toplamda 72 ay olan burs adaylara maksimum 6 ay olarak verilmesi planlanmaktadır. Söz konusu burslara aday olmadan önce İngilizce veya İtalyanca duyurunun dikkatlice okunması ve olası ek bilgi ve sorular için Ankara İtalya Büyükelçiliği (Tel: 0312/457 42 00- Ankara.culturale@esteri.it) ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.
 2. Başvurulacak kurumların listesi Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (EÜAB) web sayfasında yer almaktadır: http://www.istruzione.it/web/universita/home.
 3. Başvuru Kılavuzu linki : http://www.esteri.it/mae/it/ministero/servizi/stranieri/opportunita/borsestudio_stranieri.html
 4. Başvuracak adayların seçtikleri Üniversite tarafından şart koşulan akademik yeterlilikleri sağlamaları gerekmektedir.
 5. 18 ve 36 yaş arasındaki adaylar başvurularını çağrıda belirtilen sürenin sonuna kadar gerçekleştirebilirler. Herhangi bir doktora programına başlamak üzere başvuruda bulunan adayların başvuru süresinin bitişi itibariyle en fazla 33 yaşında olmaları gerekmektedir. Başvuru süresinin bitişi itibariyle 18 ve 45 yaş arasında olan adaylar İtalyan dili öğretmenlerine yönelik eğitim ve takviye kurslarına başvurabilirler.
 6. Adaylar, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) göre en az B2 düzeyinde İtalyan dili bilgisi ve yeterliliğine sahip olduklarını gösteren bir sertifika ibraz etmek zorundadır:

(https://www.linguaitaliana.esteri.it/data/lingua/corsi/pdf/tabella_certificazioni.pdf)

Derslerin tamamen İngilizce okutulduğu üniversite programlarına kayıtlarda İtalyan dili bilgisi şartı aranmamaktadır.

Yalnızca İtalyan dili ve kültürü programlarına başvuracak adayların Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) göre en az A2 düzeyinde İtalyan dili bilgisi ve yeterliliğine sahip olduklarını gösteren bir sertifika ibraz etmeleri gerekmektedir:

(https://www.linguaitaliana.esteri.it/data/lingua/corsi/pdf/tabella_certificazioni.pdf).

 

HER İKİ BAKANLIĞA DA BAŞVURU YAPILMASI ZORUNLUDUR. AKSİ DURUMDA ADAYLIK GEÇERLİ SAYILMAYACAKTIR.

Son Başvuru Tarihi: 10 Mayıs 2017 / Saat: 24.00 (Online başvurunun yapıldığı sitenin bağlı olduğu ülkenin yerel saat ile 00.00)

İtalyanca duyuru için tıklayınız...

İngilizce duyuru için tıklayınız...

 

MÜLÂKAT GÜNÜ TESLİM EDİLECEK BELGELER (İtalyanca veya  İngilizce) :

 1. Bütün belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya  ile sunulacaktır.
 2. Türkçe başvuru formunun bilgisayar çıktısı.
 3. İtalya Hükümeti  başvuru formunun  bilgisayar çıktısı.(Çıktıya tarih ve imza atılacaktır.)
 4. Nüfus Cüzdan Fotokopisi.
 5. Talep edilen burs tipinin öngördüğü İtalyanca veya İngilizce dil belgesi.
 6. Araştırma bursu için İtalyan eğitim kurumundan  antetli kağıda imzalı ve mühürlü olarak alınacak araştırma konusu ve süresini belirten kabul yazısı.(e-mail kabul edilmeyecektir),
 7. Özgeçmiş (CV).
 8. Motivasyon mektubu.
 9. Araştırma bursu adayları için yapacakları araştırma konuları ve içeriği.
 10. İtalya üniversitelerinden alınan olası kabul belgesi.
 11. İki üniversite öğretim görevlisinden alınacak  tavsiye mektubu (Kapalı zarf ise sadece bir dosyaya konacaktır).
 12. Adayın üniversite mezunu olması durumunda diplomasının  kaymakamlıktan alınacak “Apostille”  damgalı  fotokopisi ve notdöküm belgesi.
 13. Adayın İtalyan üniversitesine kayıtlı olması ve  eğitiminin bir sonraki yılı için burs talep etmesi durumunda, güncel tarihli üniversite kayıt belgesi ve 2. sınıf itibari ile sınıfını düzenli geçtiğine dair belge.
 14.  Adayın üniversite son sınıfta okuyor olması durumunda son sınıfa kayıtlı olduğuna dair öğrenci belgesi ve notdöküm belgesi.

 

BURSA BAŞVURMAK İSTİYORUM:  

 

https://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/

http://www.esteri.it/mae/it/ministero/servizi/stranieri/opportunita/borsestudio_stranieri.html

*Adaylar, Bakanlığımızdan başka bir çağrı beklemeden, açıklanan mülâkat tarihi 25 Mayıs 2017, saat 10.00’da aşağıdaki adreste hazır bulunacaklardır.

ADRES:

Başkent Öğretmenevi / ANKARA

Tel: 0312 413 1850-29  Fax: 0312 413 8289

 

e-mail: nurtenkoc@meb.gov.tr , myilmazer@meb.gov.tr"

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.