Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

İzmir'de yeni eğitim öğretim yılı, Karşıyaka ilçesinde yaptırılan Kaptan Altay Altuğ İlkokulunun açılışı ile başladı.
İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

Açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti son Başbakanı ve 28. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir milletvekilleri, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Yurt Dışı Teşkilatı Daire Başkanı Salim Donat ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin yanı sıra birçok öğrenci, öğretmen, veli ve vatandaş katıldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti son Başbakanı ve 28. TBMM Başkanı Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu bulan öğretmenle ilk ders zilinin çaldığını hatırlattı.

 

Okullarda eğitimin yanında kültürel, sportif ve sosyal faaliyetlerin de olduğunu kaydeden Yıldırım, "Yavrularımız, arkadaşlıklarını pekiştirecek ve birlikte çok güzel günler geçirecek. Hepimizin amacı, evlatlarımızı en iyi şekilde yetiştirmek, hayata hazırlamak ve onları insanlığa faydalı bireyler olarak görmek. Bu konuda okullarımızın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Başarının sırrı öğretmen, öğrenci ve veli üçgeninden geçiyor." diye konuştu.

 

Taşa ve toprağa yapılan yatırımın ömrünün belli olduğunu anlatan Yıldırım, "İnsana ve eğitime yapılan yatırımın ömrü nesilden nesile devam eder. Bizim dinimiz de öğrenmeyi emrediyor. İlk emri okudur." ifadelerini kullandı.

 

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise okulun yapımını sağlayan hayırseverlere teşekkür ederek okullarımızda bilinçli ve vatansever nesiller yetiştirileceğinin altını çizdi.

 

MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, 2023 Eğitim Vizyonunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatarak; "Bu vizyonda eğitim hedeflerimiz açıklanmış, diğer yandan bu hedeflere giden yol haritamız ortaya konulmuştur. Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında toplumumuzun tüm taraflarıyla yoğun bir çalışma yapılmış ve eğitim vizyonumuzun uygulama süreçleri yapılandırılmıştır." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi yaptığı konuşmada, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nın başlangıcının 9 Eylül tarihine denk gelmesinin heyecan ve gurur vesilesi olduğunu aktardı. Yahşi, yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek yaklaşık 20 okulun daha hayırseverlerin katkılarıyla açılacağını, 112 okul inşaatının da devam ettiğini belirtti.

 

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katıldığı Kadıköy'deki Atatürk Fen Lisesinde 'Yapımı Tamamlanan Okulların Ortak Açılışı ve 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'ne bağlanıldı.

 

Kurdele kesimiyle gerçekleştirilen okul açılışında hayırsever Altay Altuğ'un oğlu Noyan Altuğ'a teşekkür plaketi takdim edildi.

 

11-09-201911-09-201911-09-201911-09-201911-09-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.