Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Kazakistan’da “Türk Haftalığı” Etkinliği

Türkiye Astana Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin başkanlığında, Millî Eğitim Bakanlığınca üniversitede görevlendirilen okutmanların katkılarıyla Kazakistan El-Farabi Kazak Millî Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Türksoy Bölümü öğrencileri tarafından her yıl düzenlenen “Türk Haftalığı” etkinliği bu yıl da 11-15 Mart tarihleri arasında Kazakistan´ın Almatı şehrinde gerçekleştirildi.
Kazakistan’da “Türk Haftalığı” Etkinliği

Etkinliğe El-Farabi Kazak Millî Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Dekanı İhtiyar Paltöre Ömer Çetin, Abay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Onal Abisheva, Türksoy Bölüm Başkanı Törali Kıdır, Okutmanlar Ceren Kabadayı, Selenay Baloğlu, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Şarkiyat Fakültesi Dekanı İhtiyar Paltöre Çetin, açılışta yaptığı konuşmada, bu etkinliklerin genişletilerek fakülte bünyesinde kalmayıp bütün fakültelerin katılımının sağlanarak Üniversite genelinde yapılmasına vurgu yaptı.

 

Yaptığı konuşmada etkinliğin genişletilmesi konusunda Dekan Çetin’e katıldığını ifade eden Türksoy Bölüm Başkanı Törali Kıdır da etkinliğe olan ilginin her yıl biraz daha arttığından önümüzdeki yıl düzenlenecek olan “Türk Haftalığı” etkinliğini Üniversite çapında yapma konusunda çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından Türksoy Bölümü 1. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ve Karagöz-Hacivat etkinliklerinin gösterimi yapıldı.

 

Etkinlik kapsamında önceki yıllardan farklı olarak 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin anlam ve önemini anlatan anma programı düzenlendi. Anma programı izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

 

Türk kültürünü tanıtmayı amaçlayan etkinlik için hazırlanan Türk yemekleri, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

 

Etkinlikte Türksoy bölümü öğrencileri arasında “Vatan Sevgisi, Kazakistan ve Türkiye, Gençlik Hayalleri” gibi konularda kompozisyon yarışması düzenlenerek dereceye giren öğrencilere sertifika ve ödüller verildi.

 

Kompozisyon yarışması ile yazma yeteneklerini gösteren öğrenciler film saati ile Türkçe filmler izleyip filmleri birbirleriyle mütalaa ederek Türkçeyi anlama düzeylerinin hangi seviyede olduğunu öğrendiler.

 

Abay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Onal Abisheva öğrencilere “Ebru Sanatı” konulu bir seminer verdi. Seminerin ardından Abisheva katılımcılara “akrilik” bir tablo yapımı gösterdi.

 

22-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.