Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Macaristan


Macaristan Bursuna Başvuranların Dikkatine !

Bursa başvuran adayların Macaristan tarafının Chronos online başvuru sistemine eksik evraklarını girmeleri  önemle duyrulur.

Eksik evraklarını sisteme yüklemeyenler ve başvurusunu onaylatmayanlardan Bakanlığımız sorumlu değildir


MACARİSTAN BURSLARI (2016-2017)

 

Macaristan

Verilen Bursun Türü

50 Adet Lisans, 50 Yüksek Lisans ve 30 Doktora Bursu 20 Kısa Dönem (1-5 ay)

İlk Başvuru Tarihi

07.01.2016

Son Başvuru Tarihi

21.03.2016

Mülakat Tarihi

 

  

ÖZEL ŞARTLAR

1- Başvurular yalnızca online ortamda www.stipendiumhungaricum.hu ve http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx adreslerinden yapılacak olup, Bakanlığımıza herhangi bir belge teslim edilmeyecektir.

2- Burslar konaklama, eğitim ücreti, sağlık sigortası ve aylık ödeme (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için HUF 40.460, doktora için HUF 100.000) içerir.

3- Adaylar,  diploma ve transkriptlerinin İngilizce’ye çevrilmiş halini kendi mezun oldukları okul tarafından verilebiliyor ise alabilir ve kendi okullarına onaylatabilirler. Diğer belgelerin de İngilizce’ye çevirili ve onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

4- Macaristan’da bulunan üniversitelerden hangilerinin denkliği olup olmadığı konusundaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

5- Bursa başvuran adayların doğru bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. Macaristan üniversiteleri Mart Temmuz ayları arasında adaylarla irtibata geçecek olup sözlü bir sınav gerçekleştirebilecektir. Bu yüzden adayların mail adreslerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir.

6- Lisans (BA/BSc) düzeyinde bursa başvuracak adaylar tarım, doğal bilimler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki bölümleri seçebilecektir.

7- Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılacaktır. İngilizce dilinde verilen dersleri seçebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

8- Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının çevirili ve onaylı olmasına dikkat etmelidir.

9- Yüksek lisans (MA/MSc) adayları teknoloji, mühendislik, ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları ve Orta Avrupa çalışmaları alanlarında çalışma yapabilirler.

10- Doktora için İngilizce dilinde eğitim veren herhangi bir akademik alan tercih edilebilir. Programların süresi 36 aydır.

11- Kısmi çalışmalar (1-5 ay) için adaylar tarım, doğa bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları, Orta Avrupa üzerine çalışma yapabilirler.

12- Adayların seçtikleri üniversitenin seçilen bölümü için CEFR Ortak Avrupa Referans Çerçevesine uygun A1, B1, B2 veya C1 seviyeli dil sınavı olmalıdır. (Başvurular için genellikle B2 seviyeli dil sınavı gerekmektedir. Bu linkte bulacağınız çizelgede tüm programlar için gerekli dil seviyesini bulabilirsiniz:  http://www.isztambul.balassiintezet.hu/attachments/article/639/Stipendium%20t%C3%B6r%C3%B6k%20di%C3%A1koknak.pdf )

13- Kısa dönem çalışmalar için, lisans ve lisansüstü (Türk yükseköğretim kurumlarında kayıtlı) öğrencileri; uygulama öncesi, kurumlarında en az iki yarıyıl tamamlamış olması gerekmektedir.

14- AIDS ve Hepatit A, B, C ve başka bulaşıcı hastalığı olmadığını gösterir sağlık raporu alınmalıdır.

15- Pasaport fotokopisi çekilirken pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve bitiş tarihini gösteren sayfaları çekmeye dikkat edilmelidir.

16- Motivasyon mektubunuzda neden Macaristan bursu, bu bursun size katacakları, hedefleriniz gibi bilgiler yer almalıdır.

17- Özgeçmişiniz europass formatında ve fotoğraflı olmalıdır. Macar başvuru formu aynı adreste yer almaktadır.

18- Doktora programına başvuracak adaylar en az 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans diploması, 2 adet tavsiye mektubunu aşağıdaki belgelere ilave edeceklerdir.

19-Adaylar detaylı bilgiler için www.stipendiumhungaricum.hu adresini ziyaret edebilirler.

 

 

İSTENİLEN BELGELER 

a-Macar başvuru formu,
b- En son alınan diplomanın onaylı örneği,
c- Not döküm belgesi (Transkript),
d- Pasaport fotokopisi, 
e-Özgeçmiş (Europass formatında ve fotoğraflı)
f- Dil sertifikası,
g- Sağlık Raporu (Son bir ay içerisinde alınmış olmalıdır)

h-Motivasyon Mektubu (İngilizce veya Macarca, en az 1 sayfa ve Times New Roman 12 punto)

ı- Başvurular sadece online olarak yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığına herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. Adayların hem MEB’in hem de Macaristan tarafının ilgili adreslerinden online olarak başvuru yapması gerekmektedir.

 

BİLGİ İÇİN

Murat YILMAZER

e-posta: myilmazer@meb.gov.tr

 

telefon: 0 312 413 18 29

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.