Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Macaristan

 

Macaristan

Verilen Bursun Türü

50 Adet Lisans, 50 Yüksek Lisans ve 30 Doktora Bursu 20 Kısa Dönem (1-5 ay)

Son Başvuru Tarihi

05.03.2017

Mülakat Tarihi

03-04.04.2017

MÜLAKAT TARİHLERİ VE SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.....   

 

 ÖZEL ŞARTLAR

 a-Başvurular yalnızca online ortamda Macar Tarafının   http://www.tka.hu/international-programmes/2966/stipendium-hungaricum/  adresinden yapılacak olup, Bakanlığımıza herhangi bir belge teslim edilmeyecektir.

b-Burslar konaklama, eğitim ücreti, sağlık sigortası ve aylık ödeme (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için 40.460 HUF, doktora için ilk 2 yıl 140.000 HUF, sonraki 2 yıl 180.000 HUF) içerir.

c-Adaylar,  diploma ve transkriptlerinin İngilizce’ye çevrilmiş halini kendi mezun oldukları okul tarafından verilebiliyor ise alabilir ve kendi okullarına onaylatabilirler. Diğer belgelerin de İngilizce’ye çevirili ve onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

d- Macaristan’da bulunan üniversitelerden hangilerinin denkliği olup olmadığı konusundaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

e- Bursa başvuran adayların doğru bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. Macaristan üniversiteleri Mart -Temmuz ayları arasında adaylarla irtibata geçecek olup sözlü bir sınav gerçekleştirebilecektir. Bu yüzden adayların mail adreslerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir.

f-Adayların http://www.tka.hu/international-programmes/2966/stipendium-hungaricum/ sitesinde yer alan Annex 1’deki ülkemize ayrılan bölümleri göz önüne alarak tercih yapmaları gerekmektedir.

g- Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılabilecektir. Adayların, İngilizce dilinde eğitim görebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

h- Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının çevirili ve onaylı olmasına dikkat etmelidir.

ı- Adayların seçtikleri üniversitenin seçilen bölümü için CEFR Ortak Avrupa Referans Çerçevesine uygun A1, B1, B2 veya C1 seviyeli dil sınavı olmalıdır.  http://www.tka.hu/international-programmes/2966/stipendium-hungaricum/ adresinde yer alan Annex 2’de bulacağınız çizelgede tüm programlar için gerekli dil seviyesini bulabilirsiniz. Pdf formatı  http://www.tka.hu/docs/palyazatok/kurzuslista_tel_finalv3.pdf  adresinde yer almaktadır.

i-Kısa dönem çalışmalar (1-5 ay) için adaylar tarım, doğa bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları, Orta Avrupa üzerine çalışma yapabilirler.

j- Kısa dönem çalışmalar için, lisans ve lisansüstü (Türk yükseköğretim kurumlarında kayıtlı) öğrencileri; uygulama öncesi, kurumlarında en az iki yarıyıl tamamlamış olması gerekmektedir.

k- Pasaport fotokopisi çekilirken pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve bitiş tarihini gösteren sayfaları çekmeye dikkat edilmelidir.

l- Motivasyon mektubunuzda neden Macaristan bursu, bu bursun size katacakları, hedefleriniz gibi bilgiler yer almalıdır.

m-Adaylar detaylı bilgiler için  http://www.stipendiumhungaricum.hu/ adresini ziyaret edebilirler.

 

 İSTENİLEN BELGELER 

1-Macaristan online başvuru formu,
2-En son alınan diplomanın onaylı örneği,
3-Not döküm belgesi (Transkript),
4-Pasaport fotokopisi, 
5-Dil sertifikası,
6- 1 Aralık 2016 tarihinden sonra alınmış AIDS ve Hepatit A, B, C ve başka bulaşıcı hastalığı olmadığını gösterir  Sağlık Raporu ,

7-Motivasyon Mektubu (İngilizce, Macarca veya istenilen dilde; en az 1 sayfa ve Times New Roman 12 punto formatında olmalıdır.)

8-Doktora programına başvuracak adaylar en az 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans diploması, 2 adet tavsiye mektubunu aşağıdaki belgelere ilave edeceklerdir. Doktora adaylarının başvurabilecekleri okul, alan ve araştırma konuları hakkında http://www.doktori.hu/ ve http://www.doktori.hu/index.php?menuid=115&lang=EN adreslerini incelemeleri gerekmektedir.

 

 

Başvuru kılavuzu için: http://www.tka.hu/docs/palyazatok/20170202_call_for_applications_2017_20181702071451.pdf

 

İstenilen belgelerin başvuru kılavuzunda belirtilen esaslara göre düzenlenmesi gerekmektedir. Adayların başvuru kılavuzunu ve  http://www.tka.hu/international-programmes/2966/stipendium-hungaricum/

 

Online başvuru rehberi için: http://www.tka.hu/docs/palyazatok/guide_for_stipendium_hungaricum_online__applicantion_2017-01-30.pdf

 

Başvuru için : https://cwp.scholarship.hu/

 

Başvurular sadece online olarak yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığına herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. Adayların mağduriyet yaşamamaları için ilgili siteleri takip etmeleri önemle duyurulur. Duyurular tebliğ niteliğinde sayılacaktır.

 

Adres:

Millî Eğitim Bakanlığı

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Beşevler Kampüsü C Blok

YENİMAHALLE / ANKARA

 

Bilgi İçin:

Hasan ÇALIŞKAN

Tel : 0312 413 37 94

Fax: 0312 413 82 89

E-mail:  caliskanh@meb.gov.tr   

Bilgi İçin:             

Murat YILMAZER

Tel : 0312 413 18 29

Fax: 0312 413 82 89

E-mail:  myilmazer@meb.gov.tr

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.