Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Meksika

 

Meksika

Meksika

Verilen Bursun Türü

4 Adet Lisans, Yüksek Lisans/Doktora/Araştırma/Uzmanlık/Tıbbi Uzmanlık

İlk Başvuru Tarihi

06.09.2018

Son Başvuru Tarihi

23.09.2018 

Mülakat Tarihi

25.09.2018
Saat : 10.00

ÖZEL ŞARTLAR:

 1. Adayların, Meksika’da öğrenim görmek istedikleri üniversiteden kabul almaları zorunlu olup, talep edilen İspanyolca dil seviyesi, başvurulacak üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Adaylar https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden başvuru kılavuzuna ve tercih edilebilecek üniversitelere ulaşabileceklerdir. Adayların kabul sürecini tamamlamaları ve kabul edildiklerine dair belgeyi komisyona sunacakları dosyalarına eklemeleri gerekmektedir. Araştırma bursuna başvuracak adayların iyi derecede İngilizce ve A2 seviyesinde İspanyolca bilmeleri yeterlidir.
 2. Burslar dişçilik ve odontoloji, plastik cerrahi, işletme, muhasebe, pazarlama ve reklamcılık dalları dışındaki tüm alanlarda kullanılabilir.  
 3. Adayların akademik başarılarının yüksek olmasının yanı sıra, müracaat ettiği alanda deneyim sahibi olmaları gerekmektedir. Son alınan akademik başarı 0-10 sistemde en az 8.0, yüzlük sistemde ise 80 olmalıdır. 
 4. Kayıt ücretleri, eğitim ve sağlık sigortası hariç konaklama, beslenme ve diğer ihtiyaçlar öğrencinin kendisine aittir. Lisans, Master, uzmanlık ve master düzeyindeki araştırmalar için aylık 9,800.00 Peso (yaklaşık 478,00 USD); doktora, doktora düzeyinde araştırma, doktora sonrası ve tıbbi uzmanlık alanlarında eğitim alacaklar için 12,251.00 Peso (yaklaşık 597,00 USD) burs ödenecektir. 
 5. Kabul mektubu alırken çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesine; araştırma projesi için mümkünse danışman adının belirtilmesine dikkat edilmelidir. 
 6. Adaylar https://sigca.sre.gob.mx adresinden online başvurularını gerçekleştirmelidirler.

MÜLÂKAT GÜNÜ ELDEN TESLİM EDİLECEK BELGELER

 1. Motivasyon mektubu (En fazla 2 sayfa, 12 Arial font ve tek aralık)
 2. Özgeçmiş (en fazla 3 sayfa, 12 Arial font ve tek aralık)  
 3. Meksika üniversitelerinden veya bölümlerinden alınan kabul belgesi veya hâlihazırda kayıtlı olunduğuna dair belge,  
 4. Son mezun olunan eğitim programına ait diplomanın fotokopisi,  
 5. En son alınan en az 8.0 (8/10) dereceli transkript.  
 6. Değişim öğrencilerinin Meksika’da alacağı dersler ve kurslar için okulundan aldığı akademik kredilerini gösteren belge.  
 7. Araştırma hibeleri için başvuru sahibinin şu anda yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olduğunu veya bitirdiğini gösteren akademik belge.  
 8. Hâlihazırda Meksika´da bulunan adayların, geçici ikamet öğrenci vizesi ile güncel göçmenlik belgesine sahip olması gerekir.  
 9. Dil sertifikası (bir üniversite veya dil merkezinden alınan CEFR sertrfikalı B2 seviyesinde İspanyolca dil belgesi) k) 
 10. Pasaport ya da kimlik fotokopisi,  
 11. Son üç ay içerisinde alınmış sağlık raporu,  
 12. 4 adet beyaz zemin üzerine çekilmiş güncel fotoğraf; 3*3 santim, arkasına ad-soyad ve uyruk yazılı  
 13. Adayın ülkesine döneceğine dair imzalı güvence beyanı.  
 14. Türkçe başvuru formu ö)https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşılabilecek başvuru formu (fotoğraflı)  
 15. Adayın el yazısı ile imzalı programın genel şart ve koşullarını kabul ettiğine dair belge  
 16. Adli sicil belgesi

*Eksik belge ile başvurular kabul edilmeyeceği için adayların Meksika tarafının ilanını iyice incelemeleri ve başvuru şartları ile istenilen belgeleri kontrol ve teyit etmeleri gerekmektedir. Teslim edilecek belgelerin, İspanyolca hazırlanması ya da çevrilerek dosyaya eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca, bütün belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya içinde mülâkat saatinde komisyona teslim edilecektir. *Adaylar, Bakanlığımızdan başka bir çağrı beklemeden, mülakat için 25 Eylül 2018 Salı günü saat 10:00’da aşağıda belirtilen adreste hazır bulunacaklardır:

ADRES: MEB AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü/MEB Beşevler Kampüsü C Blok BEŞEVLER/ANKARA

BİLGİ İÇİN: Murat YILMAZER Tel: (0312) 413 18 29 e-posta: myilmazer@meb.gov.tr

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.