Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Meksika

 

Meksika

Verilen Bursun Türü

3 Adet Yüksek Lisans/Doktora/
Araştırma/Uzmanlık/Tıbbi Uzmanlık

İlk Başvuru Tarihi

20.09.2017

Son Başvuru Tarihi

02.10.2017

Mülakat Tarihi

03.10.2017

 

ÖZEL ŞARTLAR:

1)  Burs başvuruları için İspanyolca dilini en az iyi derecede bilmek zorunludur.

2)  Burslar dişçilik, plastik cerrahi, işletme, muhasebe, pazarlama ve reklamcılık dalları dışındaki tüm alanlarda kullanılabilir.

3)  Adayların akademik başarılarının yüksek olmasının yanı sıra, müracaat ettiği alanda deneyim sahibi olmaları gerekmektedir. Son alınan akademik başarı 0-10 sistemde en az 8.0 olmalıdır, yüzlük sistemde ise 80 olmalıdır.

4)  https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden burslarla ilgili ihtiyaç duyulan ek bilgilere ve başvuru formlarına ulaşılabilir. Linkte enstitülerin ve akademik programların listesi mevcuttur.

5)  Kayıt ücretleri, eğitim ve sağlık sigortası hariç konaklama, beslenme ve diğer ihtiyaçlar öğrencinin kendisine aittir. Master, uzmanlık ve master düzeyindeki araştırmalar için aylık 9,604.80 Peso (yaklaşık 529.77 USD); doktora, doktora düzeyinde araştırma, doktora sonrası ve tıbbi uzmanlık alanlarında eğitim alacaklar için 12,066.00 Peso (yaklaşık 665.22 USD) burs ödenecektir.

6)  Kabul mektubu alırken çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesine; araştırma projesi için mümkünse danışman adının belirtilmesine dikkat edilmelidir.

 

MÜLÂKAT GÜNÜ ELDEN TESLİM EDİLECEK BELGELER

a) Neden Meksika’da araştırma yapmak istediğini anlatan motivasyon mektubu (En fazla 2 sayfa, 12 Arial font ve tek aralık)

b) Özgeçmiş (en fazla 3 sayfa, 12 Arial font ve tek aralık)

c) Meksika üniversitelerinden veya bölümlerinden alınan kabul belgesi veya hâlihazırda kayıtlı olmak,

d) Yüksek dereceli diploma,

e) En son alınan en az 8.0 (8/10) dereceli transkript.

f) Değişim öğrencilerinin Meksika’da alacağı dersler ve kurslar için okulundan aldığı akademik kredilerini gösteren belge.

g) Araştırma hibeleri için başvuru sahibinin şu anda yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olduğunu veya bitirdiğini gösteren akademik belge.

h) Hâlihazırda Meksika´da bulunan adayların, geçici ikamet öğrenci vizesi ile güncel göçmenlik belgesine sahip olması gerekir.

i) Dil sertifikası (bir üniversite veya dil merkezinden alınan ileri düzeyde İspanyolca dil belgesi)

j) Nüfus Kâğıdı

k) Pasaport fotokopisi

l) Sağlık raporu,

m) 4 adet beyaz zemin üzerine çekilmiş güncel fotoğraf; 3*3 santim, arkasına ad-soyad ve uyruk yazılı

n) Adayın ülkesine döneceğine dair imzalı güvence beyanı.

o) Türkçe başvuru formu

ö) https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşılabilecek başvuru formu

p) Adayın el yazısı ile imzalı programın genel şart ve koşullarını kabul ettiğine dair belge

 

*Eksik belge ile başvurular kabul edilmeyeceği için adayların Meksika tarafının ilanını iyice incelemeleri ve başvuru şartları ile istenilen belgeleri kontrol ve teyit etmeleri gerekmektedir. Teslim edilecek belgelerin, İspanyolca hazırlanması dosyaya yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bütün belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya içinde mülâkat saatinde komisyona teslim edilecektir.

*Adaylar, Bakanlığımızdan başka bir çağrı beklemeden, mülakat için 03 Ekim 2017 Salı günü saat 10:00’da aşağıda belirtilen adreste hazır bulunacaklardır.

 

ADRES:

MEB AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü MEB Beşevler Kampüsü C Blok BEŞEVLER/ANKARA

 

BİLGİ İÇİN:

Murat YILMAZER

Tel: (0312) 413 18 29 

e-posta: myilmazer@meb.gov.tr

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.