Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Başbakanı Rama ile Görüştü

Bir dizi temaslarda bulunmak için Arnavutluk'a giden Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, iki ülke arasındaki eğitim çalışmalarını ele almak için Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüştü. Buradaki görüşmesinin ardından Bakan Selçuk, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi ile bir araya geldi. Bakan Selçuk, "Türkçe'nin ve Arnavutça'nın seçmeli ders olarak öğretilmesi iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendirecek." şeklinde konuştu.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Başbakanı Rama ile Görüştü

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki temasları çerçevesinde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

 

Görüşmede iki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliği çalışmaları ele alındı. Bu görüşmede Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a; Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl Yılmaz eşlik etti.

 

Bakan Selçuk Tiran'daki temasları kapsamında, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi ile de görüştü.  Buradaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Selçuk, Ocak ayında Bakan Kushi'nin Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve bu ziyarette eğitim alanında yeni iş birliği anlaşması imzalandığını anımsattı. İş birliğinin daha da güçlenmesi, çalışma gruplarının oluşturulması ve sürdürülebilir yapıların kurulmasının önemini vurgulayan Bakan Selçuk, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ülkeler arasında Ocak ayında başlatılan eğitim iş birliği çalışmalarıyla ilgili verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Türkçe'nin ve Arnavutça'nın seçmeli ders olarak öğretilmesinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendireceğine olan inancını dile getiren Bakan Selçuk, bu kapsamda Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) çalışmalarının önemine dikkati çekti.

 

Bakan Kushi'den Türkiye'ye Destekleri İçin Teşekkür

Eğitim alanında iş birliğinin derinleştirilmesi ve diğer alanlarda da iş birliğinin güçlendirilmesi için yapılan ziyareti önemli bir adım olarak gördüklerini ifade eden Bakan Kushi, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Bakan Kushi, Türkiye'nin Arnavutluk'a başta eğitim alanında Arnavut öğrencilere verilen burslar ve birçok eğitim kurumunun restorasyonu olmak üzere diğer alanlarda verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

 

Görüşmede, özellikle 6 Ocak'ta Ankara'da imzaladıkları iş birliği anlaşmasının uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Kushi, "Bu anlaşma, eğitim alanındaki iş birliğimizin güçlendirilmesi için iyi bir işaret. Şimdi biz tüm yasal süreçleri tamamladık ve uygulanmasına hemen başlamaya hazırız." dedi.

 

Türkiye'de okullarda Arnavutçanın müfredata dâhil edilmesine teşekkür eden Bakan Kushi, Türkiye'deki yeni ve eski Arnavut diasporasının iki ülke arasında bir köprü görevi gördüğünü ve yeni nesillerin Arnavutça öğrenmesine verilen katkıyı takdirle karşıladığını söyledi.

 

Ayrıca Arnavut öğrencilere sağladığı burs imkânları nedeniyle Türkiye'ye teşekkür eden Bakan Kushi, eğitim alanında tüm seviyelerde iş birliğinin yoğunlaştırılması noktasında anlaştıklarını, iki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

  

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Bakan Selçuk, Bakan Kushi ile Asım Vokshi Yabancı Diller Lisesi ve Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulunu da ziyaret etti. Bakan Selçuk, bu ziyaretler çerçevesinde, Arnavut makamlarının Türkçe dil öğretimine verdiği önemi yakından görme fırsatı bulduklarını da kaydetti.

 

29-03-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.