Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Moskova Büyükelçisi Samsar, Rusya Eğitim Bakanı Vasilyevna İle Görüştü

T.C. Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve beraberindeki heyet, Rusya Federasyonu Eğitim Bakanı Olga Yuryevna Vasilyevna ile eğitim alanında ikili ilişkilerin durumunu ve geleceğini görüşmek üzere Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığı’nda bir araya geldi.
Moskova Büyükelçisi Samsar, Rusya Eğitim Bakanı Vasilyevna İle Görüştü

Büyükelçi Samsar, Başkent Moskova’dan başlamak üzere Rusya’da Türk okullarının açılmasını ve Türkçe Türk Kültürü derslerinin verilmesi hususunu dile getirdi. Eğitim alanındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinde yapılacak ön çalışmalar için Türk Büyükelçiliğinin ve Eğitim Müşavirliğinin hazır olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Samsar, Devlet Başkanları arasındaki eğitim alanındaki görüşmelerin olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi. Büyükelçi Samsar, Haziran ayında Petersburg’da gerçekleştirilecek toplumsal forumda eğitim alanında yapılacak çalışmalar için hazırlıklara başlanmasını önerdi.

 

Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluk alanlarını hatırlatan Bakan Vasilyevna, yetenekli çocukların eğitimine özel bir önem verildiklerini söyleyerek Rus okullarında Bakanlığa bağlı bir destek sistemi oluşturulduğunu dile getirdi. Bakan Vasilyevna, okullarda dijital teknolojinin yaygınlaştırılmasını arzuladıklarını ve bu alanda da Türkiye’yi takdir ettiklerini söyledi.

 

Görüşmede Büyükelçi Samsar’a T.C. Moskova Büyükelçiliği Müsteşarı Berin Okur, Moskova Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Alper Alp eşlik ederken, Rusya Eğitim Bakanı Vasilyevna’ya Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Andrey Andreyeviç Emelyanov eşlik etti.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.