Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Müzikle Kurulan Dostluk Köprüsü

Almanya’nın Iserlohn şehrindeki Gesamtschule’de (Karmaokul) öğrenim gören 30 Alman öğrenci, okulda görev yapan öğretmenler ve bir Alman gazeteci “Kardeş Okul Projesi” kapsamında İstanbul’daki özel bir okulun misafiri olmak için Türkiye’ye geliyor.
Müzikle Kurulan Dostluk Köprüsü

Türkiye Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile Almanya İstanbul Konsolosluğu’nun desteklediği projenin ilki İstanbul’da gerçekleşecek ve her iki okulun öğrencileri “Caz Anadolu ile Buluşuyor” adı altında konser verecek.

 

Projenin her iki ülke gençlerinin birbirini tanımaları açısından önemli olduğuna vurgu yapan Türkiye Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Mehmet Fikret Arargüç şöyle devam etti:

“Almanya’daki göçmen nüfusu içinde Türk nüfusu önemli bir yere sahip. Bu nedenle, yapılacak olan gezi ile buradaki Alman öğrenciler, birlikte yaşadıkları insanların memleketlerini, aile yapılarını, kültürlerini yerinde tanıma imkânı bulacaklar. Gezinin çok keyifli olacağını düşünüyor ve herkese iyi yolcuklar diliyoruz.”

 

Gesamtschule (Karmaokul) müdiresi Barbara Brühl yapacakları ziyaret ile iki ülke arasındaki ilişkilerin canlanmasına destek olacaklarını dile getirerek turizm elçiliği yapmak istediklerini ifade etti.

 

Gesamtschule (Karmaokul) İngilizce öğretmeni Lütfi Salman da müzik ve halk oyunları eşliğinde bir eğitim köprüsü kuracaklarını söyledi.

 

Alman öğrencilerden Luci Reich: “Almanya’ya döndüğümüzde bütün izlenimlerimizi ve anılarımızı ailelerimize ve çevremizdekilere anlatıp Türkiye’ye gönül rahatlığıyla tatile gitmeleri yönünde tavsiyede bulunacağız. Rüyalar ülkesi Türkiye’ye gideceğimiz için heyecanlıyız. Bekle bizi İstanbul biz geliyoruz” dedi.

 

Projenin ikincisi Eylül ayı içerisinde Almanya’da gerçekleşecek.

 

28-03-201928-03-201928-03-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.