Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Rusya Hükûmeti Bursu (2022-2023)

 

Fas

Rusya

Verilen Bursun Türü

 Toplamda 100 kişiye burs verilecektir.

İlk Başvuru Tarihi

 

Son Başvuru Tarihi

15/12/2021

Mülakat Tarihi

20-24/12/2021

  

GENEL BİLGİLER: 

 1. Toplamda 100 kişiye burs verilecektir.
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vatansız kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti'nde kalıcı olarak ikamet eden Rus vatandaşları burs başvurusunda yer alabileceklerdir.
 3. Rusya Federasyonu'nda kayıtlı ikamet adresi olan Rusya Federasyonu vatandaşları başvuru da bulunamayacaklardır.
 4. Rusya eğitim kurumlarından mezun olan Rusya Federasyonu vatandaşları bursa katılmaya uygun değillerdir.
 5. Başvurular, aşağıda belirtilen şekillerde, aşağıda belirtilen adreslere yapılacaktır. Bakanlığımıza herhangi bir başvuru ya da evrak gönderimi yapılmayacaktır. Başvurunun nasıl yapılacağına dair aşağıda detaylı bilgi paylaşılmaktadır.
 6. Mülakatlar, Rusya Bilim ve Kültür Merkezi'nce düzenlenecektir.
 7. Adayların, aşağıda paylaşılan belgeleri ve ilgili adresleri dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekmektedir.

  

BAŞVURU PROSEDÜRÜ: 

Aday burs başvurusunda bulunmak için şunları yapmalıdır:

 1. EDU.RS.GOV.RU (https://education-in-russia.com) bilgi sistemine kaydolun,  profilinizi oluşturun ve başvuru formunuzu doldurun.
 2. Başvuru formuna belgelerin taranmış dosyalarını ekleyin. İstenilen belgelerin listesi aşağıda paylaşılmıştır ve Ankara'da bulunan Rusya Bilim ve Kültür merkezi web sitesinde de (https://tur.rs.gov.ru/) yayınlanmıştır.
 3. Adaylar, bir uzmanlık alanında yalnızca bir eğitim seviyesi için başvurabilirler.

  

RUSYA TARAFINCA İSTENİLEN BELGELER

 1. Adayın pasaportu veya kimlik belgesinin taraması (PDF formatında tek dosya halinde)
 2. Not transkriptinin taraması:
  -Lise öğrencileri için 9-12. sınıf notlarının dökümü)
  -Diğer adaylar için son eğitim seviyesinin tüm yıllara ait not dökümü (PDF formatında tek dosya halinde).
 3. Aday bir eğitim kurumundan mezun olduysa, mezuniyet diplomasının taramasını ve ekli transkripti yüklemesi gerekmektedir.
 4. Yüksek lisans ve doktora seviyelerine başvuran adayların kısa özgeçmişi (Rusça, Türkçe veya İngilizce)
 5. Yüksek lisans ve doktora seviyelerine başvuran adayların "Neden Rusya'da okumak istiyorum?" konulu makalelerini taraması (1 sayfadan fazla olmamak kaydıyla).
 6. Yüzün tamamen önden net bir görüntüsünü içeren renkli veya siyah beyaz fotoğraf (jpeg veya png formatında).
 7. Aday "Diğer belgeler" bölümünde aday becerilerini, mesleki ve sportif başarılarını onaylayan belgeleri ekleyebilecektir. (PDF formatında tek dosya halinde, en geç 2019 tarihli. Bu madde isteğe bağlıdır ve adayın kişisel inisiyatifiyle doldurulur.)
 8. Yukarıdaki belgelerin tümü taratılıp uygun bölümlere eklenecektir. İstenilen evraklar listesi uyarınca tam olarak doldurulmayan adaylar mülakata davet edilmeyecektir.
 9. Aday, tüm belgeleri yalnızca https://education-in-russia.com web sitesinde, elektronik biçimde yükleyecektir. (PDF formatında, bir belge - bir dosya şeklinde. Bir dosyanın hacmi 3 MB'yi geçmemelidir. Tarama kopyaları yalnızca orijinallerinden alınmalıdır.) Her dosyanın bir başlığı olmalıdır. (İsim-soy isim ve belgenin adı.)
 10. Adayın, başvuruyu tamamlamak için "Başvuru tamamla" butonuna tıklaması gerekmektedir. "Anket doldurma aşamasındaki"  başvurular dikkate alınmayacaktır.
 11. Aday kayıt veya form doldurma hakkında adaylar Instagram'daki @rsinturkey sayfasındaki burs ile ilgili paylaşımın altına yorum bırakarak tavsiye isteyebilecektir.

 

ÖNEMLİ NOT:

Belgelerin ibrazından sonra eğitim alanlarının ve üniversitelerin tercih sıralaması değiştirilmesi yasaktır. Aksi takdirde adaya burs verilmeyecektir.

Bir adayın EDU.RS.GOV.RU (https://education-in-russia.com)  bilgi sistemine yalnızca bir eğitim alanında başvuru yapma hakkı vardır. Farklı eğitim alanlarında bir adayın birden fazla başvuru yapması yasaktır. Aksi takdirde adaya burs verilmeyecektir.

 

Başvuru prosedürü ve mülakatlar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kayıt talimatnamesi için tıklayınız.

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.