Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Şehitlerimiz Fransa’da da Unutulmadı

Türkiye Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği bünyesinde Gien-Briare Mevlana Türk Kültür ve L.A.C.D. Trappes Türk Kültür Derneklerinin katkılarıyla Fransa’nın Gien ve Trappes şehirlerinde “Çanakkale Zaferi, Çanakkale Şehitlerini ve Millî Şair Mehmet Akif Ersoy’u Anma” programları gerçekleştirildi.
Şehitlerimiz Fransa’da da Unutulmadı

Programlara, Türkiye Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin, Paris Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Murat Demirkan, Fransa Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Mustafa Can, Paris Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge, Türk Tarihçi Prof. Dr. Azmi Özcan, Sivil Toplum Kuruluşları, Fransa’da görev yapan Türkçe Türk Kültürü dersleri öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

 

Yaptığı konuşmada, başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, şükran, minnet ve dua ile andığını dile getiren Eğitim Müşaviri Demirkan; “18 Mart Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Yüce Türk Milletinin, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlık destanını yazdığı nadide bir gündür. 3 bin Mehmetçiğimizin şehadet şerbetini içtiği, yaşları 14-15-16 olan çocuk yaştaki Mehmetlerin gözünü kırpmadan vatanını savunmaya koştuğu gündür. Bugün Anadolu topraklarında özgüvenimizi yeniden kazandığımız, küllerimizden yeniden dirildiğimiz, bağımsızlığımızı ve milli birliğimizi tesis ettiğimiz en önemli gündür.” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Türk Tarihçi Prof. Dr. Azmi Özcan da “Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans verdi.

 

Trappes şehrinde gerçekleştirilen programda, L.A.C.D. Trappes Türk Kültür Derneği Türkçe Türk Kültürü dersleri öğretmeni Hüseyin Gencer’in 60 öğrencisiyle hazırladığı Çanakkale Şehitlerine, Çanakkale Geçilmez, Dur Yolcu ve Çanakkale adlı şiirler ile Şehitler Ölmez ve Şehit Tahtında Rabbe Gülümser adlı ilahiler okunarak Asker Uğurlama ve Şehit Haberi adlı piyesler sergilendi.

 

Bölgenin Din Hizmetleri Görevlisi Hayati Çelik tarafından da Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimize armağan edilmek üzere Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak dua edildi.

 

Gien şehrinde gerçekleştirilen programda Gien Briare Türk Kültür Derneği Türkçe Türk Kültürü dersleri öğretmeni Songül Kurt 150 öğrencisiyle hazırladığı Çanakkale Oratoryosu, Koca Seyit, Mustafa Kemal’in Kağnısı, Anzak Askeri, Kınalı Hasan piyesleri sergilenirken, Arif Nihat Asya’nın Dua şiiri ile İstiklal Marşımız öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okundu.

 

Türkçe Türk Kültürü dersleri öğretmenleri Sadık Keskin, Caner Sezgin ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ney sanatçısı Pelin Başar, Sully-sur Loire din görevlisi Kadir Eker ve Romorantin bölgesinden 10 öğrencinin kahramanlık türküleri ve ağıtlardan oluşan müzik dinletileri büyük ilgi gördü.

 

Programlarda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimiz saygı ve rahmetle yâd edildi.

 

19-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-2019

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.