Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

SMDK Geçici Hükümeti Eğitim ve Öğretim Bakanının Bakanımız Sayın Nabi Avcı’yı Ziyareti.

Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Suriye Muhalifler ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Geçici Hükümeti Eğitim ve Öğretim Bakanı Imad Barak ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
SMDK Geçici Hükümeti Eğitim ve Öğretim Bakanının Bakanımız Sayın Nabi Avcı’yı Ziyareti.

 

Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Sayın Bakanımız, konuk bakana ziyaretinden dolayı teşekkürlerini ileterek, Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümetinin Millî Eğitim Bakanlığı’na seçilmesinden ötürü Imad BARAK’ı tebrik etti.

Geçici Hükümetin önemli bir bakanlığına Türkmen kökenli bir ismin seçilmiş olmasından mutluluk duyduğunu belirten Sayın Bakanımız sözlerine şöyle devam etti: “Bütün Suriye halkı etnik kökeni ne olursa olsun bizim kardeşimiz ancak dilimizi, ortak tarihimizi paylaştığımız Türkmen kardeşlerimize muhabbetimiz ayrı. Biz sadece Suriye’den gelen kardeşlerimizi değil aynı zamanda Irak’tan gelen kardeşlerimize din, dil, etnik köken, mezhep farkı gözetmeksizin hepsine aynı misafirperverliğimizi yapmayı vazife addediyoruz.”

Bakanlığımızın sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil aynı zamanda kardeş Suriye halkının da eğitim sorunlarıyla ilgili bir bakanlık olduğunu dile getiren Sayın Bakanımız, Suriye’den gelen kardeşlerimizin, çocuklarımızın eğitimleri için çok ciddi bir çaba içerisinde olduğumuzu, 12. sınıfı bitiren çocukların diplomalarının akreditasyonu konusunda önemli bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade etti.

Liseyi bitirmiş öğrencilerin üniversiteye devamlarına ilişkin de çalışma yapıldığını söyleyen Sayın Bakanımız, 8 üniversitede bu konuda çalışmalar yapıldığını Suriyeli çocuklarımızın eğitimlerine devam edebilmeleri için kontenjanlar hazırlandığını da vurguladı.

Özellikle kız çocuklarının okullaşması konusunda birlikte çalışmalarının olduğunu hatırlatan Sayın Bakanımız: “Bütün bu çalışmalara Suriyeli öğretmenlerimiz de katkıda bulunuyorlar. Dolayısıyla çocuklarımız hem Suriye müfredatını takip ediyorlar hem de ayrıca Türkçe derslerini de yapıyorlar. İnşallah bu gayretlerin sonucu 2 dilli olarak çocuklarımız eğitimlerini tamamlamış olacaklar.” dedi.

Geçici Hükümete ve bakanlığa bu konulardaki işbirlikleri için teşekkür eden Sayın Bakanımız Geçici Hükümetin önemli bir bakanlığına Türkmen kökenli birinin seçilmiş olmasından ayrıca mutluluk duyduğunu belirtti.

Imad Barak ise Suriye Geçici Hükümeti´nin, bakanlığının çalışanlarının ve Suriye halkının şükranlarını getirdiklerini ifade ederek, Suriyeli çocuklara verilen eğitimler için de teşekkürlerini sundu. 

Türkmen kökenli olduğunu ancak ülkesinde koşullar nedeniyle Türkçeyi iyi öğrenemediğini dile getiren Barak, "Humus bölgesindenim. Orada rejim, herhangi bir dili öğrenmeye, özellikle Türk diline hiç izin vermiyordu. Onun için de hükümetimizde en önemli konulardan birisi eğitim." diye konuştu. 

Eğitimci olduğundan bakanlık görevine getirildiğini aktaran Barak, "Bakanlığımızın görüşü, insanı yeniden eğitmek, yetiştirmek, geçmişine, ümmetine ve insanlığa bağlı olmasıdır. Çünkü başka düşmanlarımız, ümmetimizi bölmeye çalıştılar, aramıza suni sınırlar koydular." ifadesini kullandı. 

Bakanlığımızın Suriyeli çocuklara yönelik eğitim çalışmaları için Bakanımız Sayın Nabi AVCI’ya ve tüm bakanlık çalışanlarına teşekkür eden Barak, Bakanlığının eğitim çalışmalarını da Türkiye´nin önderliğinde yürütmek istediklerini belirtti. 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.