Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Tahran Eğitim Müşavirliği İran'da Eğitim Gören Türk Öğrencileri Buluşturdu

Türkiye Tahran Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği, Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenen programda lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde İran'da eğitim gören Türk öğrencileri buluşturdu.
Tahran Eğitim Müşavirliği İran'da Eğitim Gören Türk Öğrencileri Buluşturdu

Programa katılan Türkiye Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Derya Örs ve Eğitim Müşaviri Hasan Ekinci, İran'da eğitim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bu ülkede yaşadığı sorunları dinledi.

 

Büyükelçi Örs, programda yaptığı konuşmada öğrencilere tavsiyelerde bulundu ve Büyükelçiliğin bu ülkedeki Türk vatandaşlarına her konuda hizmet verdiğini ve kapılarının her daim açık olduğunu belirtti.

 

Eğitim Müşavirliği İran'daki Türk öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenecek

Tahran'ın kurucu Eğitim Müşaviri olan Ekinci de yaptığı açıklamada, 2019 Mayıs ayında hizmet vermeye başladıklarını ve başta Tahran olmak üzere İran'da okuyan bütün lisans ve lisansüstü öğrencilere ulaşmak için bu tür programlar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 

İran'da okuyan Türk öğrencilerle iletişimin bundan sonra daha sağlıklı ve verimli yürüyeceğine dikkat çeken Eğitim Müşaviri Ekinci, Büyükelçi Derya Örs'ün de katılımıyla gerçekleştirdikleri programla birliktelik oluşturduklarını ifade etti.

 

Eğitim Müşaviri Ekinci, öğrencilerin eğitim süreçlerini birlikte takip edeceklerini ve yaşadıkları problemlerde yanlarında olacaklarını belirterek, "Başta bizim resmi bursiyerlerimiz olmak üzere kendi imkânlarıyla gelen arkadaşlarımızın tüm işlemleriyle yakından ilgileneceğiz ve onlara yardımcı olmaya çalışacağız" dedi.

 

İlkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim veren Tahran Türk Okulunda da ana sınıfı açmayı planladıklarını ve bununla ilgili başvuruyu Milli Eğitim Bakanlığına yaptıklarını aktaran Ekinci, 2019-2020 eğitim yılının Tahran'daki Türk vatandaşları için daha iyi olacağını temenni ettiklerini kaydetti.

 

Tahran Üniversitesi'nde Türk Dili Bölümü için başvuru

En büyük hedeflerinin arasında özellikle Tahran Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün açılması olduğunu belirten Ekinci, "Bunun için Büyükelçi Derya Örs ile birlikte Tahran Üniversitesi Rektörü Mahmud Nili Ahmedabadi ile görüştük. Söz konusu talebimizi resmi olarak bildirdik. Onlar da şu an bu talebi değerlendiriyor ve yakın bir dönemde Tahran'da Türk Dili Bölümünün açılması için girişimlerimizi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

 

26-06-201926-06-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.