Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türk Dünyası Kültür Festivali

Türk Konseyi İkinci Genç Liderler Forumu ve Türk Dünyası Gençlik Kültür ve Sanat Festivali, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nde gerçekleşti.
Türk Dünyası Kültür Festivali

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız yaptığı konuşmada, Hoca Ahmet Yesevi’nin bundan 950 yıl önce birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin ilk mayasını Kazakistan’da attığını, öğrencilerinin de bu anlayışı Anadolu’ya, Balkanlara, Sibirya’ya, Doğu Türkistan’a kadar taşıdığını belirterek şöyle devam etti:

“Türk dünyasının çeşitli yerlerinden gelen kardeşlerim, bizlere düşen de gittiğimiz coğrafyalara Hoca Ahmet Yesevi’nin birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını ulaştırmamız, o mayayı atmamızdır. Bu ulvi görev Türk dünyasının birliğine ve beraberliğine vesile olacaktır.”

 

Nursultan Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin de yaptığı konuşmada Nursultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık’ın tüm kardeş ülkelerle birlikte bu ilişkileri en yüksek düzeyde gerçekleştirmek arzusunda olduğunu söyledi.

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde gerçekleşen Türk Konseyi Üniversiteler Birliği Genel Kurul ve Rektörler toplantısına da değinen Nursultan Eğitim Müşaviri Çetin; “Bugün çok anlamlı bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıya katılan bütün Rektörlerimiz ve misafirlerimiz ortak bir sevdayı konuştular. Bu mesajda bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte dünyaya sevgiyi verelim, barışı anlatım, savaşlar, şiddetler olmasın ve bilimsel çalışmalarımızla da dünyaya örnek olalım vardı.” ifadelerini kullandı.

 

Nursultan Eğitim Müşaviri Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı yollardan yürüdüğümüz, aynı sulardan içtiğimiz, adeta hamurumuzun ortak yoğrulduğu ata diyarı olan bu coğrafyada, Hoca Ahmet Yesevi’nin yanında yapılan bu anlamlı toplantının tüm dünyaya örnek teşkil ederek yayılacağından hiç şüphem yok. Bugünkü aldığımız mesajı tüm dünyaya yayarak, şemsiyemizi o kadar yukarılara kaldıralım ki bu şemsiyenin altındaki tüm dünyaya kardeşliğimizin nasıl olduğunu gösterelim.”

 

Türkiye Nursultan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız, Türk dünyasından üniversite rektörleri, üniversite öğrenci temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen festivalin galasında Türk dünyasının farklı coğrafyalarından gelen öğrencileri Türkiye Türkçesinde, halayda, dansta, Anadolu türkülerinde birleştiren Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde görev yapan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler Ebru Işıkyol, Zafer Özgen, Mustafa Alp ve Ercan Oral da görev aldı.

 

29-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.