Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türk Konseyi Öğrenci Değişim Programı

Uygulaması Ülkemiz Öncülüğünde Başlatıldı.
Türk Konseyi Öğrenci Değişim Programı

3 Ekim2009´da imzalanan Nahcivan Anlaşması ile kurulan Türk Konseyi;  Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında eğitim ve kültür alanlarında işbirliğini öngörmektedir. Üye ülkeler arasında “Öğrenci Değişim Programı” nın gerçekleştirilmesi ülkemiz tarafından önerilmiş olup ilk değişim programı 4-14 Nisan 2016tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

“Öğrenci Değişim Programı” üye ülkelerin ortaokul ve lise öğrencilerinin birbirlerini yakından tanımalarını; eğitim, kültür ve tarih alanlarındaki ortak paydalarını bilmelerini; öğrenciler arası kardeşlik ve dostluk bağlarının geliştirilmesini amaçlamaktadır.

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle başlatılan “Öğrenci Değişim Programı” her yıl üye ülkeler arasında karşılıklı olarak uygulanacaktır.

İlki ülkemizde düzenlenen bu programa Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan öğrenci ve mihmandar öğretmenler olmak üzere 24 kişi katılım sağlamıştır. Katılımcılara ülkemizden öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz de eşlik etmişlerdir.  

Program kapsamında misafirlerimiz 5-6 Nisan 2016 tarihlerinde Ankara, 7 Nisan 2016 tarihinde Konya, 9-10 Nisan 2016 tarihlerinde Çanakkale ve 11-13 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul ziyaretleri gerçekleştirmişlerdir.

 

Ayrıca yurtdışından gelen misafirlerimiz onuruna Sayın Bakanımız Nabi AVCI 5 Nisan 2016 Salı günü bir akşam yemeği vermişlerdir. Bu toplantıda Sayın Bakanımız ve Sayın Genel Müdürümüz Funda KOCABIYIK öğrencilere hitap etmişler ve çeşitli hediyeler vermişlerdir.
22-04-201622-04-201622-04-2016

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.