Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

“Türk Öğrencilerin Eğitim Durumu ve Türkçe Derslerinin Geleceği” Çalıştayı

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile Arnsberg Bölge Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Türk Öğrencilerin Eğitim Durumu ve Türkçe Derslerinin Geleceği” çalıştayı 16 Ocak’ta Almanya’nın Essen şehrinde gerçekleşti.
“Türk Öğrencilerin Eğitim Durumu ve Türkçe Derslerinin Geleceği” Çalıştayı

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nin ev sahipliğinde, T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Din Hizmetleri Ataşeliği, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Aile Ataşeliği, öğretmen, çeşitli dernek, federasyon, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Almanya KRV Eyaleti Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Susanne Blasberg-Bense ve Arnsberg Bölge Eğitim Direktörü Monika Nienaber-Willaredt’in katılımlarıyla bölgesel düzeyde ve bu çapta ilk defa yapılan çalıştayda Türk çocuk ve gençlerinin eğitim sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerinin oluşturulmasına yönelik yapılan çalışmalar ele alındı.

 

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci’nin açılış konuşmasını yaptığı çalıştayda T.C. Essen Başkonsolosu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Arnsberg Bölge Eğitim Direktörü Monika Nienaber-Willaredt ve KRV Eyaleti Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Susanne Blasberg-Bense de birer konuşma gerçekleştirdi.

 

Eğitim Gönüllüleri Akademisi gibi projelerle velilerin desteklenmesine yönelik çalışmaların artırılıp desteklenmesinin önemine vurgu yapılan çalıştayda, eğitimi yarıda kesen öğrencilere ikinci bir fırsat tanıyan mesleki eğitim pilot okul projesinin Ataşelik görev bölgesi olan Herne’de hayata geçirilmesine, Türkçe öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim konusunda ve Türkçe derslerine katılımın artırılmasına yönelik girişimlerde işbirliği yapılmasına ilişkin kararlar alındı.

 

08-02-201908-02-201908-02-201908-02-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.