Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türkçe Ana Dili Derslerine Katılım Kampanyası’na Yıldıray Baştürk’ten Destek

Almanya´nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti´nde Alman devlet okullarında verilen Türkçe derslerine katılımın az olması nedeniyle T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğince başlatılan “Türkçe Ana Dili Derslerine Katılım Kampanyası” kapsamında “Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzayı Kap” etkinliği düzenlendi. Kampanyaya, Bundesliga ve A Milli Takım’ın efsane futbolcularından Yıldıray Baştürk´ten destek geldi.
Türkçe Ana Dili Derslerine Katılım Kampanyası’na Yıldıray Baştürk’ten Destek

Geçmişte A Milli Futbol Takımı ve Bundesliga´da uzun yıllar forma giyen Yıldıray Baştürk, Dortmund Türk Eğitim Merkezi´nde gerçekleştirilen “Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzanı Kap“ adlı etkinliğe katılarak kampanyaya destek verdi.

 

Eyalette bulunan Türk başkonsoloslukları tarafından da desteklenen Türkçe anadil seferberliği ile Türk çocuklarının okullarda Türkçe derslerine daha fazla katılım sağlamaları amaçlanıyor.

 

Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzanı Kap

Dortmund Türk Eğitim Merkezi´nde gerçekleştirilen etkinlikte T.C.Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Eş Başkanı Dr. Aysun Aydemir, Bahattin Gemici, Dortmund Türk Eğitim Merkezi Müdürü Suphi Solmaz, kariyer koçu Sevilay Şentürk, çok sayıda eğitimci, aileler ve çocuklar hazır bulundu.

 

“Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzanı Kap“ etkinliğinde aileler çocukları için Türkçe derslerine katılım formunu doldururken, çocuklar da eğitim merkezi tarafından hazırlanan çeşitli yarışmalarla eğlendirildi. Katılım formunu alan çocuklar, Geçmişte A Milli Futbol Takımı ve Bundesliga´da uzun yıllar forma giyen Yıldıray Baştürk´ten hem imza aldı, hem de kendisiyle fotoğraf çektirdi.

 

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından “Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzanı Kap“ sloganıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Başkonsolos Şener Cebeci, ortak değer Türkçe vurgusu yaparak; “Türkçe bizim ortak sorunumuz, Türkçe bizim derdimiz. Türkçe, bu anlamıyla hepimizin önceliği durumundadır. Uzun bir süredir bölgedeki başkonsolosluklarımız, ataşeliklerimiz, eğitim camiası ve STK olarak, hep birlikte anadil Türkçe derslerine katılımı artırmak için farkındalık oluşturmaya yönelik yoğun gayret sarf ediyoruz. Çünkü çocuklarımıza Alman okullarında Türkçe derslerinin verilmesi noktasında, çok büyük sorunlarımız var. Velilerimize bu anlamda çok büyük görevler düşmekte, bundan dolayı da bizler velileri bilinçlendirmek izin uzun süredir çalışıyoruz. 2002 Dünya Kupası´nda üçüncü olan milli takımımızın kadrosunda bulunan değerli oyuncu kardeşimiz Yıldıray Baştürk de, kampanyaya destek vermek için aramıza katıldı. O zaman nasıl sahada sorumluluğunu gösterdiyse, bugünde burada bir sorumluluk üstlendi ve aramıza katıldı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

"Türkçe Bizim Ses Bayrağımızdır"

Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç de; “Türkçe, bizim ses bayrağımız. Sadece Türk bayrağını değil, bu ses bayrağını da en yükseğe taşımamız gerekiyor. Bu kampanya süresince, katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

"Evde Çocuklarla Anneleri Almanca Ben Türkçe Konuşuyorum"

Öğrenciler ve velileriyle 2 saat birlikte vakit geçiren ve salonda vatandaşlardan oldukça ilgi gören eski milli futbolcu, Türkçe derslerine katılımın yükseltilmesi için yapılan kampanyaya severek katıldığını vurgulayarak, "Bu konuda çok hassasım. Çünkü benim de 4, 6 ve 7 yaşlarında 3 çocuğum var. Evde çocuklarla üç yaşına kadar sadece Türkçe konuşuldu. Kreşe başladıktan sonra çocuklar Türkçe´yi unutma değil, ama daha az konuşmaya başladılar. Ben de eşimle bir karar aldım; evde o, çocuklarla Almanca, ben ise Türkçe konuşuyorum. Bu metodu başka ailelere de öneriyoruz. Durum böyleyken Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ile 1 ay önce buluştuk. Türkçe dersleriyle ilgili kampanyaya katılmamı teklif ettiğinde de severek kabul ettim ve bugün de buradayım" dedi.

 

Etkinliğin sonunda Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ve Yıldıray Baştürk, salonda bulunan ve yarışmalarda dereceye giren çocuklara hediyeler takdim etti.

 

07-03-201907-03-201907-03-2019

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.