Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türkiye İle Çad Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby huzurunda, iki ülke arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması imzalandı.
Türkiye İle Çad Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde iki ülke menfaatlerine eğitim, ekonomik, siyasi, askeri, kültürel alanlarında ne gibi adımlar atabileceklerini görüşme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Eğitim konusunun Türkiye ve Çad ilişkilerinde öncelikli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Çadlı öğrencilerin en çok eğitim gördüğü yabancı ülkelerden biri olduğunu, şu anda 903 Çadlı öğrencinin sağlanan burs imkânıyla Türkiye’de öğrenim gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Çad arasındaki yakın ilişkilerin göstergesi olarak, Çad Cumhurbaşkanı Deby’ye, YÖK’te gerçekleştirilecek törenle, Karabük Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı tevdi edileceğini duyurdu.

Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesine destek veren Çad’ın bu konuda örnek bir dostluk sergilediğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü FETÖ’nün Çad’daki okullarının geçen yıl Maarif Vakfı’na devredildiğini hatırlattı.

Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby de, Türkiye’ye ilk kez geldiği 2000 yılından sonra Türkiye’de eğitim gören Çadlı öğrencilerin sayısının arttığına dikkat çekerek büyük bir mesafe alındığını, bugün 903 Çadlı öğrencinin Türkiye’de öğrenim gördüğünü söyledi.

 

 01-03-201901-03-2019

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.