Türkiye Unesco 39. Genel Konferansında 8 Kasım 2017 Tarihinde Unesco Yürütme Kurulu Üyeliğine Seçildi.
Ülkemizin kurucu üyelerinden olduğu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) halen devam eden 39. Genel Konferansı kapsamında 8 Kasım 2017 tarihinde Paris’te yapılan seçimlerde Ülkemiz, UNESCO’nun en üst düzey icra organı olan 58 üyeli Yürütme Kurulu’na 134 oy alarak dört yıl süre ile seçilmiştir.![Türkiye Unesco 39. Genel Konferansında 8 Kasım 2017 Tarihinde Unesco Yürütme Kurulu Üyeliğine Seçildi.](/meb_iys_dosyalar/2017_11/09112541_Ekran_AlYntYsY.jpg)
2005 yılından bu yana Ülkemizin temsil edilmediği Yürütme Kurulunun I. Grup seçimlerinde Türkiye’nin yanı sıra Finlandiya ve Portekiz de 2017-2021 dönemi için görev yapmaya hak kazanmıştır. Grup I’de yer alan diğer Yürütme Kurulu Üyesi ülkeler ise; ABD, Avusturya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya’dır.
Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmesiyle Ülkemiz, 195 üye ülke arasında karar alıcı mekanizmada yer alan 58 ülke arasına girmiş; aynı zamanda küresel eğitim, bilim ve kültür politikalarını daha yakından izleyebilme ve bu politikalara doğrudan katkıda bulunabilme imkânına sahip olmuştur.