Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi Ülkeler Milli Komisyonları İstanbul'da Buluştu

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) tarafından düzenlenen "UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi Ülkeler Milli Komisyonları İstişare Toplantısı" İstanbul'da gerçekleşti.
UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi Ülkeler Milli Komisyonları İstanbul'da Buluştu

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran 15 kişiden oluşan UNESCO Türkiye Milli Komisyonunda Mili Eğitim Bakanlığının 2 temsilcisi bulunduğunu ve bakanlığın milli komisyona her türlü desteği verdiğini dile getirdi.

 

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 17. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin dördüncüsü olan "kapsayıcı, eşit ve kaliteli eğitimi sağlamak ve herkes için hayat boyu öğrenme imkanlarını geliştirmek hedefinin, UNESCO tarafından da merkeze alındığını hatırlatan Safran, "Aslında dünyadaki bütün ülkeler eğitimin, eğitimin niteliğinin, eğitimin kalitesinin farkında, farkında olmayan hiçbir ülke olduğuna inanmıyorum. Ama hedeflere ulaşma noktasında uyguladığımız yöntem ve tekniklerin bazen bizi şaşırtıcı sonuçlarla karşı karşıya bıraktığını söyleyebiliriz." diye konuştu.

 

Safran, Milli Eğitim Bakanlığının UNESCO'nun eğitim konusundaki sayfasından her zaman yararlandığını belirterek, "2030 hedeflerine odaklandığımızı ve 2030 hedeflerinden istifade ederek, bakanlığın bir vizyon belgesi oluşturduğunu belirtmek istiyorum. 2030 hedefleri Milli Eğitim Bakanlığının ilham aldığı, etkilendiği ve faydalandığı hedefler zinciridir." dedi.

 

UNESCO ve Milli Eğitim Bakanlığının iç içe çalıştığını belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Safran, son birkaç aydır bakanlığın, Milli Komisyonun Eğitim ve Somut Olmayan Kültürel Miras komiteleri işbirliğiyle öğretmenlere hikaye ve masal eğiticilerin eğitimi kursu düzenlediğini ve programa önemli oranda talep olduğunu söyledi.

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da toplantının UNESCO'nun reform sürecine değerli katkılar sağlayacağını yürekten inandığını, bu sürece Türkiye olarak aktif katkılar verdiklerini ifade etti.

 

Kıran, UNESCO'nun gelecek hedeflerini, dünya tarihini, medeniyetleri, hoşgörüyü ve barışı konuşurken bu platforma önemli katkılar sunan yakın zamanda trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun'u rahmetle yad etti.

 

Kıran, "Bir ülkenin kültürel mirasını tahrip ederseniz, o ülkenin benliğini de yok etmiş olursunuz. Bunu çok iyi bilen terör örgütlerine karşı bu amansız mücadeleyi vermek için UNESCO'muza ve bu masanın etrafındaki temsilcilerimize çok önemli görevler düşüyor. Türkiye olarak bu mirasa sahip çıkma noktasında çabalarımızı aynı kararlılıkla, heyecanla ve samimiyetle devam ettireceğiz." dedi.

 

UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz da UNESCO'nun İkinci Dünya Savaşı sonrasında barış toplumları yaratmak ve yeryüzünde barışı sürdürülebilir kılmak amacıyla kurulduğunu anımsattı.

 

UNESCO'nun 21. yüzyılın etkin, güçlü ve kapsayıcı yapılanmasını gerçekleştirmeyi hedeflediğini Oğuz, şöyle konuştu:

"Hor kullanımından dolayı yorgun gezegenimizin gelecek kuşakların da yaşamaya devam edeceği bir şekilde korunması en temel hedef haline gelmiştir. Başta kuzey-güney uçurumu olmak üzere dünyanın pek çok yerinde refah toplumları yaratmakta hala uzağız. Okuryazarlık konusunda çok iyi bir ilerleme gerçekleştirdik ama nitelikli eğitim programlarına henüz erişebilmiş değiliz. Dünyanın bilinçsiz ve hor kullanımı, tatlı su kaynaklarının azalması, iklim dengesinin bozulması, eriyen buzullar, çevre kirliliği, nesli tükenen hayvanlar ve bitkiler başta olmak üzere gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğumuzu bugün daha da arttırmış. Dünyanın pek çok yerinde açlık ve yoksulluk hat safhada iken silahlanmaya ayrılan bütçelerin yüksekliği kaygı vericidir. UNESCO, Birleşmiş Milletler'in eğitim, bilim ve kültür kurumu olarak bu konularda insanlığın vicdanı ve ümididir."

 

UTMK Önceki Başkanı ve Önceki  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı  Prof. Dr. Nabi Avcı ise dünyanın bütün kültürlerine eşit mesafede olma idealini yaşatan UNESCO'nun bu toplantısının, İspanya'dan kaçan Musevilere, Polonya'dan kaçan göçmenlere, Nazi baskısından kaçan bilim adamlarına, sanatçılara, yazarlara, Bolşevik Devriminden kaçan Rusların, bugün de Afganistan, Irak ve Suriye'dan savaş ve terör nedeniyle kaçan sığınmacılara ev sahipliği yapan bir şehir olan İstanbul'da yapılmasını çok anlamlı bulduğunu ifade etti.

 

UNESCO Dönüşüm Destek Birimi Başkanı Charaf Ahmimed ise UNESCO'nun stratejik dönüşümüne ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, sürecin Nisan 2018'den itibaren süreç başladığını, ana hedeflerden birinin BM'nin 2030 gündemini gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

 

BM'nin yapı ve süreçleriyle ilgili bir reform başlatıldığını hatırlatan Ahmimed, "Büyük kapsamlı zirveler

ve etkinlikler eylülde yapılacak. Buradaki kararların, uluslararası çok taraflı sistem ve UNESCO üzerinde etkisi olacak. UNESCO, büyük zorlukların üzerinden gelme noktasında önemli bir role sahip. UNESCO, eğitimde kız çocukların yer alması konusunda, uluslararası normatif çalışmalarda, bilimsel alandaki etik ve yapay zeka çalışmalarına ilişkin etikte ve ulusal kültür mirasının korunmasına önemli rol üstleniyor. Ortaklıkları geliştirmek istiyoruz." diye konuştu.

 

Açılışın ardından aile fotoğrafı çekildi.

 

12-09-201912-09-201912-09-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.