Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yabancı Hükûmet Özel Bursları 2018

Özel Burslar : Yabancı ülkeler tarafından verilen özel burslardır. Kişiler kendi imkanlarıyla, ilgili ülke veya üniversitenin şartlarına göre başvuruda bulunabilirler. Ancak, adayların eğitim sonrası denklik bilgileri konusunda Yüksek Öğrenim Kurumundan bilgi edinmeleri gerekmektedir. Bu konudaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

 

HONG KONG

Hong Kong Baptist University (HKBU) tarafından Türk öğrencilere yönelik burs tahsis edilmiştir. Burslar, yalnızca harç masraflarını karşılamaktadır. Öğrencilerin başvurularını çevrimiçi olarak sunmaları gerektiğini, birkaç farklı son başvuru tarihi olduğunu, bunlardan sonuncusunun 31 Mayıs 2019 olduğu ve başvuruların belirtmektedir. Adaylar bilgi almak için aşağıdaki kontaklarla direk iletişime geçebileceklerdir. 

Detaylar için tıklayınız. 

PAKİSTAN

Pakistan İslamabad COMSATS Üniversitesi(CUI) tarafından yabancı öğrenciler için çeşitli bölümlere yönelik 2019 - Güz dönemi yarı burslu(kayıt parası ve kalacak yeri kapsayan) lisans programları ile burssuz yüksek lisans programları açılmıştır. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2019 olup, programlara ilişkin ayrıntılı bilgiye (http://ww3.comsats.edu.pk/internationalstudents/) adresinde "International students" sayfasından ulaşılabilecektir. 

PAKİSTAN

Pakistan Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Enstitüsü tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı  üyesi ülkelerdeki yüksek lisans  öğrencilerine 10 adet burs tahsis edilmektedir. Başvuru süreci her yıl Mayıs ayında, 1.sınıf dersleri Kasım ayının ilk Pazartesi günü başlamaktadır. Nükleer Mühendislik, Tıbbi Fizik, Radyasyon Fiziği, Nükleer Tıp ve Radyasyon-Tıbbi Onkoloji alanlarında iki yıllık  süre için tam burs verilmektedir. Burs; harç ücreti, öğrenci yurdunda tek kişilik oda ve iki yıl boyunca aylık 2500 Rupi (yaklaşık 1250 TL) harçlığı kapsamakta olup, iyi hal ve akademik performans bursun devamlılığı için gerekmektedir. Ayrıca öğrenim dili İngilizce olup, başvuran adayların lise ve lisans eğitimlerinde çok iyi (excellent) düzeyde İngilizce notlarına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi üniversitenin www.pieas.edu.pk/admissions/ web adresinden edinilebilecek olup, başvuru ve kabul ile ilgili sorular için Direktör Dr.Masroor Ikram’a (masroor@piesas.edu.pk) adresinden doğrudan e posta yolu ile ulaşılabilinecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Hükümetince 2018-2019 akademik yılında Pakistan’da bulunan bazı üniversitelerde mühendislik ve eczacılık bölümlerinde eğitim masraflarını kendileri karşılayacak yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için burs tahsis edilmektedir. Lise ve dengi okullarda yüzde 60’lık başarı ile mezun olan öğrenciler başvurabilecek olup, adayların ilgili kabul kurullarından geçmeleri veya her ders için SAT testinden en az 550 puan almaları gerekmektedir. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar internet üzerinden yapılabilecektir. Başvuru formu, kabul koşulları ve eğitim katkı payına ilişkin bilgilere www.hec.gov.pk/site/sfs internet adresinden ulaşılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda 2019-2020 akademik yılı için Avrupa Birliği alanında yüksek lisans burs imkanı sunulmaktadır. Burs başvuruları 1 Kasım 2018 - 16 Ocak 2019 tarihleri arasında Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) online başvuru olarak yapılabilecektir. Burs bir yıl süreli olup; eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Başvuru için gerekli belgeler www.ab.gov.tr adresinde yer almaktadır. Ayrıntılı bilgiye   avrupakoleji@ab.gov.tr  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

TUNUS

Tunus tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslararası öğrenciler için Arapça dili öğretimine yönelik yüksek lisans bursu imkânı sunulmaktadır. Başvurular uluslararası öğrenciler için her yıl 15 Mart- 15 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgiye http://www.mes.tn/page.php?code_menu=114  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

2018-2019 akadekim yılında Pakistan´daki bazı üniversitelerin tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümlerine, eğitim masraflarını kendileri karşılamak üzere yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için lisans bursları ilan edilmiştir. Adaylar detaylara www.hec.gov.pk/site/sfs adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG

Hong Kong tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslar arası öğrenciler için doktora bursu imkânı sunulmaktadır. Burs;  aylık 25,100 HK$ ödeme ile yılda bir kez 12, 600 HK$  konferans ve seyahat ödeneğini karşılamaktadır. Başvurular 1 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecektir. Ayrıntılı bilgiye HKPF@ugc.edu.hk  ve www.rgc.edu.hk/hkphd web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

GÜNEY KORE

KDI School of Public Policy and Management Kuruluşu Kamu Politikası, Kamu Yönetimi ve Kalkınma Politikası alanlarında yüksek lisans; Kamu Politikası ve Kalkınma Politikası programlarında doktora burs imkanı sağladığını bildirmektedir. Burs kapsamında bursiyerlere gidiş-dönüş uçak bileti, öğrenim ücreti muafiyeti sağlanacağı ve aylık olarak yaşam gereksinimlerini karşılayacakları bir miktar burs verileceği, başvuruların 24 Ekim 2018 tarihine kadar kabul edileceği belirtilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

https://kdischool.ac.kr/#/www/cc/about_kdis/brochure_and_newsletters/brouchure#top 

BREZİLYA

Brezilya Hükümeti tarafından 2019 yılı “Yüksek Öğrenim Öğrenci Değişim Programı”(PEC)  dahilinde Brezilya’nın kamu  ve özel yükseköğretim kurumlarında lisans programına katılım imkanı sağlanmaktadır. Söz konusu program; ücretsiz katılımı desteklemekte olup, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma ve öğrenci belgelerinin bedelsiz olarak onaylanmasını karşılamaktadır. Program için adaylar başvuruları www.dce.mre.gov.tr web adresinden Eğitim İşleri Bölümünden yapabilecek olup,  detaylı bilgi için dce@itamaraty.gov.br. mail adresinden bilgi alabileceklerdir. Başvurular Birezilya Büyükelçiliğine yapılacaktır.

ROMANYA

Romanya Hükümeti tarafından 2018-2019 eğitim döneminde;  ülkemiz öğrencileri için orta-lise ve yükseköğretim düzeyinde, Romanya kamu ve özel eğitim kurumlarında eğitim imkanı sağlayan burs verilmektedir. Burs başvuruları http//www.edu.romanii-de-pretutindensi. adresinden yapılabilecektir. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 tarihine kadar olup, başvuruların aday tarafından posta yolu ile Romanya Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığına ulaştırılması gerekmektedir. 

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan İmam Abdurrahman b. Faysal Üniversitesi tarafından çok kültürlü ve zengin bir üniversite ortamı oluşturmak amacıyla 2018-2019 eğitim döneminde;  farklı ülkelerden öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Burs programı hakkında detaylı bilgiye www.iau.edu.sa web sitesinden ulaşılabilecektir. 

ÇİN

Çin Renmin Üniversitesi bünyesinde Çağdaş Çin Çalışmaları Yüksek Lisans Programı tahsis edlimiştir. Burs eğitim ücreti, iaşe ve ibate giderleri ile sağlık sigortasını kapsamaktadır. Başvuracak adayların IELTS 6,5 ve üstü ya da TOEFL´den 90 puan ve üstü dil yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Programlara son başvuru 22 Haziran 2018´dir. Detayları için tıklayınız

IRAK

Irak Hükümetince 2018-2019 akademik yılı için ülkemize 30 adet yüksek lisans ve doktora alanlarında burs tahsis edilmektedir.Son başvuru 10 Eylül 2018 tarihine kadar olup,başvurular (ıraqischolarships.scrdiraq.gov.iq) linke e-posta yoluyla yapılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi ülkelere 20 yüksek lisans, 10 doktora kontenjanı tahsis etmiştir. Adaylar kontenjan ve başvuruya ilişkin bilgilere www.nust.edu.pk adresinden ulaşabileceklerdir. Adaylar çevrimiçi başvuru yapmalarına müteakip başvuru formlarının bir örneğini 31 Mayıs’a kadar OIC General Secretariat, Jeddah (P.O. Box 178, Jeddah 21411) Saudi Arabia adresine göndermeleri gerekmektedir. Detaylar için tıklayınız.

SİNGAPUR

Singapur Hükümetince sağlanan Singapur Uluslararası Lisansüstü Ödülü (SINGA);  Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı (A*STAR), Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU), Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ve Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi (SUTD) ortaklığında düzenlenmektedir. Bu program Biyomedikal Bilimler, Fiziksel Bilimler ve Mühendislik alanlarında doktora programını içermektedir. Bu  program tüm uluslararası öğrencilere açık olup, araştırma tutkusu ve mükemmel akademik başarısı olan mezunlar ile yazılı ve sözlü İngilizcede yetkinliğe sahip adaylar arasından Akademik hakemlerin değerlendirmesine göre seçilecektir. Araştırma projelerinin ve ilgili danışmanların listesi ile SINGA başvuru formuna www.singa.a-star.edu.sg  internet adresinden ulaşılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Hükümeti tarafından 15 Temmuz- 4 Ağustos 2018 tarihleri arasında Sofya Üniversitesi’nde, 16 Temmuz- 05 Ağustos 2018 tarihleri arasında Veliko Tarnova Üniversitesi’nde “Bulgar Dili, Edebiyatı ve Kültürü” konulu seminer düzenlenecektir. Seminere birer öğrenci kabul edilecek olup başvuru formları hakkındaki bilgiye http://www.slaw.uni-sofia.bg/index.php/summer-seminar ve http://www.uni-vt.bg/bul/?zid=144 internet adresinden ulaşılabilecektir. Seminere katılmak isteyen adaylar başvuru belgelerini en geç 11 Mayıs 2018 tarihine kadar doğrudan Bulgaristan Cumhuriyeti Büyükelçiliğine veya 15 Mayıs 2018 tarihine kadar Bulgaristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığına (vpopova@mon.bg) iletmeleri gerekmektedir. Ulaşım masrafları ve sağlık sigortası katılımcının kendisi tarafından karşılanacak olup, kalacak yer, yeme-içme, eğitim ve kültürel program giderleri Bulgaristan tarafından karşılanacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

SRİ LANKA

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti tarafından yabancı öğrenciler için burs tahsis edilmektedir. Burs başvuru kılavuzuna www.mohe.gov.lk internet adresinden ulaşılabilecektir. Son başvuru 16 Nisan 20018 tarihine kadar yapılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

KOLOMBİYA

Kolombiya Hükümeti “Eğitim Kredisi ve Yurtdışı Teknik Çalışmalar Enstitüsü” (ICETEX) tarafından Kolombiya Üniversitelerinde 2018 yılının ikinci yarısında uzmanlık, yüksek lisans ve doktora alanında burs tahsis edilmektedir. Burs; okul ücreti, sağlık sigortası, aylık cep harçlığı, kitap ve vize katkılarını kapsamaktadır. Başvuracak adayların; bütün programlar İspanyolca olduğu için İspanyolca dil bildiğini belgelendirmeleri, 50 yaşını aşmamış olmaları, çalıştığı alanda en az 1 yıllık mesleki deneyimine sahip olmaları, 5’ lik sistem üzerinden ortalama 4.0 akademik ortalamaya sahip olmaları gerekmektedir. Burs koşullarına ilişkin detaylı bilgi  http://ow.ly/LaLz30ja2Q internet adresinde yer almaktadır.Tüm başvurunun (ICETEX) platformu üzerinden 1 Haziran 2018 tarihine kadar yapılarak,  gerekli belgelerin ICETEX’in Bogota Uluslararası İlişkiler Ofisine iletilmesi gerekmektedir. 

TAYVAN

Tayvan tarafınca Türk öğrencilere Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde verilecek burslara ilişkin duyuruya  http://www.roc-taiwan.org /tr_tr/index.html  internet adresinden ulaşılabilir. Burs için son başvuru 31 Mart 2018 tarihine kadar yapılabilecektir. 

ROMANYA

Romanya Hükümeti tarafından 2018-2019 akademik yılı için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burs tahsis edilmiştir. Burs hakkında ayrıntılı bilgi http://www.mae.ro/en/node/10250, http://www.mae.ro/en/node/10251 , http://www.mae.ro/en/node/102503 internet adresinde yer almaktadır. Adaylar başvuru için istenen evrakları 15 Mart 2018 tarihine kadar Romanya Ankara Büyükelçiliğine teslim etmeleri gerekmektedir.  Detaylı bilgi için tıklayınız. 

SLOVAKYA

Slovakya hükümeti tarafından 2018-2019 akademik yılında doktora öğrencilerine, akademisyenlere ve araştırmacılara,  araştırma ve öğretim amacıyla kullanılmak üzere burs tahsis edilmiştir. Burs başvuruları 30 Nisan 2018 tarihine kadar www.scholarships.sk internet adresi üzerinden çevirim içi olarak yapılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

LETONYA

Letonya Hükümeti tarafından 2018-2019 yılı için araştırma ve yaz kursu bursları tahsis edilmiştir. Araştırma bursu için başvurular 1 Nisan 2018 tarihine kadar, yaz kursu bursu için 4 Mayıs 2018 tarihine kadar yapılabilecektir. Başvuru ve ayrıntılı bilgiye  http://www.viaa.gov.Iv web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

HON KONG

Hong Kong Burslar Komitesi tarafından doktora düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. Son başvuru tarihi 1 Aralık 2017 olan burslar hakkında adaylar detaylı bilgiye www.rgc.edu.hk/hkphd adresinden ulaşabileceklerdir. Diğer bilgiler için tıklayınız.

YUNANİSTAN

Yunanistan Devlet Burs Vakfı’nca Çağdaş Yunan Dili ve Kültürü alanında burs tahsis edilmiştir. Başvuru belgelerinin 6 Eylül 2017’ye kadar foreigners@iky.gr adresine gönderilmesi ve yine aynı tarihe kadar Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne ya da T.C. Atina Büyükelçiliği’ne iletilmesi gerekmektedir. Burs programı hakkında diğer bilgi ve başvuru formlarına www.iky.gr adresinden ulaşılabilecektir. Detaylı bilgi ve başvuru formu için tıklayınız. 

 FULBRIGHT Fulbright Yabancı Dil Asistanlığı (FLTA) Burs Programına son başvuru tarihi 8 Eylül 2017’tir. Burs programı hakkında ayrıntılı bilgi ve başvuru formlarına www.fulbright.org.tr adresinden ulaşılabilecektir.
KOLOMBİYA

Kolombiya Cumhuriyeti resmi kuruluşu Crédito Educativo y Becas en el Exterior (ICETEX) yabancı öğrencilere yükseköğrenim düzeyinde burs sağlamaktadır. Bahsi geçen kuruluş, Türk öğrencilerin önümüzdeki yıl söz konusu burslara başvuru yapılabileceğini bildirmektedir. Anılan burs programına ilişkin ayrıntılı bilgiye http://www.icetex.gov.co/dnnpro5/es-co/becas/extranjerosencolombia/becasparaposgrado/convocatoriageneral.aspx internet adresinden ulaşmak mümkündür.

BANGKOK

Bangkok Uluslararası Kalkınma Yönetimi Ulusal Enstitüsü tarafından doktora programı ilan edilmiştir. Son başvuru tarihi 20 Temmuz 2017 olan programa başvuran adayların, iletişim bilgilerini myilmazer@meb.gov.tr adresine de göndermeleri gerekmektedir. Detaylar için tıklayınız.

BREZİLYA

Brezilya hukûmeti tarafından Brezilya Exchange Program for Undergraduate Stıdents kapsamında linsans bursları tahsis edilmiştir. Başvurular Brezilya ´nın ülkemizde diplomatik temsilcilerine yapılacak olup adaylar detaylı bilgiye http://www.dce.mre.gov.br/PEC/PECG.php  adresinden ulaşabilieceklerdir.

JAPONYA

Japonya Hükümetince MEXT adı altında araştırma, lisans, teknik yüksek okulu ve uzmanlık eğitimi yüksekokulu alanlarında olmak üzere burs tahsis edilmektedir. Burs ile ilgili duyuruya http://www.tr.emb-japan.go.ip adresinden ulaşılabilecektir. Adayların ön elemesi Japonya Büyükelçiliği tarafından yapılacak olup, nihai karar Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilecektir. 

AMERİKA/ FULBRIGHT

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu 2018-2019 akademik yılı Hubert H. Humphrey Programı için başvuruları kabul etmeye başlamıştır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

AMERİKA/  FULBRIGHT

Fulbright Burs Programı, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına ve Amerikan Vatandaşlarına verilen burslar olarak iki ayrı kategoride yürütülmektedir. Halihazırda, Fulbright Türk Öğrenci Programı  (Yüksek Lisans ve Doktora Bursları) ve Prof. Aziz Sancar Doktora Bursu başvuruları 10 Nisan 2017 tarihine  kadar devam etmektedir. Adayların  Fulbright web adresi  http://fulbright.org.tr/ üzerinden burs başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

SLOVAKYA

Slovak cumhuriyei tarafından 2017 yılı için Uluslararası Hareketliliğin Desteklenmesi Ulusal Burs Programı ilan edilmiştir. Adaylar burslara www.scholarships.sk adresinden başvurabileceklerdir. Son başvuru tarihi 30 nisan 2017 olan programlar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız... 

GÜNEY KORE

KDI School of Public Policy and Management kuruluşu Kamu Politikası, Kamu Yönetimi ve Kalkınma Politikası yüksek lisans programlarında 3 yıllık Kore Hükümeti Burs Programı sağladığını bildirmektedir. Burs kapsamında bursiyerlere gidiş-dönüş uçak bileti, öğrenim ücreti muafiyeti sağlanacağı ve aylık olarak yaşam gereksinimlerini karşılayacakları bir miktar burs verileceği, başvuruların 20 Mart 2017 tarihine kadar kabul edileceği bildirilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

MALEZYA

Malezya Hükumeti tarafından 2017-2018 yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar burs başvurularını 31 Mart 2017 tarihine kadar gerçekleştirebileceklerdir. Detaylı bilgi için tıklayınız...

RUSYA FEDERASYONU

Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye Cumhuriyeti’nde devamlı olarak ikamet eden Rusya Soydaşları için Rusya Federasyonu eğitim kurumlarında lisans, uzmanlık, yüksek lisans, doktora, kısa veya uzun vadeli staj eğitim programları için 80 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Seçilen adaylara eğitim programı boyunca ücretsiz eğitim ve burs alma imkanı sağlanmaktadır. Yurtta ücretli yer verilecektir (ücreti üniversiteye bağlıdır). Seçilmiş adaylar yeterli Rusça bilmedikleri takdirde bir yıl boyunca hazırlık bölümünde ücretsiz Rusça dersi alacaklardır. Hazırlık bölümünde eğitim süresi 1 akademik yıldır ve temel eğitim programlarına dahil değildir. Seçim işlemlerine ve gereken evraklara ait ek bilgiler Rossotrudniçestvo Temsilciliğinden alınabilir.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Garp Üniversitesi tarafından Lisans, Yüksek Lisan, Doktora ve Profesyonel Eğitim alanında burs verilmektedir. Detaylı Bilgi için tıklayınız...

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.