Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yurt Dışındaki Vatandaşlarımızın 15 Temmuz Mesajları

Yurt Dışındaki Vatandaşlarımızın 15 Temmuz Mesajları

1-Bağımsızlığın, Türklüğün nişanıdır 15 Temmuz... Türk'ün vatan, bayrak, devlet sevgisini, Dünya'nın gördüğü gündür! Demokrasinin zaferidir! Unutmadık, unutturmayacağız! Şehitlerimizin ruhu önünde baş eğiyoruz!

 

Aynur KUMCU

Azerbaycan

 

 

2-Rabbim bir daha yaşatmasın.

 

Ayşe BEKTUR

Azerbaycan

 

 

3-15 Temmuz Şehitlerine Allah'tan rahmet diliyorum.İnsan hak ve özgürlüklerin kısıtlamaya yönelik bu tür girişimleri kınıyorum. ALLAH  memleketimize milletimize ve ümmete böyle bir acı yaşatmasın.

Dünya insanlığını da bu tür girişimleri görmezden geldiği için insanlık adına kınıyorum. ''Demokrasi, insan hakları özgürlükler nerede kaldı?'' diye batıya sormak istiyorum.

15 Temmuz'da Dünya'ya ders veren Müslüman Türk milletini inancına, vatanına ,milletine sahip çıktığı için kutluyorum.

 

Bayram KILIÇ

Almanya  Düsseldorf

 

 

 

4- 15 Temmuz 2016'da yaşadığımız hain darbe girişiminde 249 şehit verdik. Bu hain darbe girişimini unutmayacağız, şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

Belgin OGAN

Azerbaycan

 

 

 

5-Devletimize ve milletimize saldırıda bulunmayı düşünmüş, düşünen ve eyleme geçmeye çalışan başta Fetö terör örgütü olmak üzere hiçbir terör örgütüne Rabbim fırsat vermesin. 15 Temmuz gecesi hain saldırı esnasında şehit olan tüm vatandaşlarımızın mekanı cennet olsun. Gazilerimize de kalan ömürlerinde sağlık ve huzur diliyorum.

 

Canan KURTARAN

Azerbaycan

 

 

 

6-Bir milletin tekrardan dirilişinin adıdır 15 Temmuz

 

Emrah ÇELİK

Chicago

 

 

7-15 Temmuz, demokrasiye inanmış, vatanını ve milletini herhangi bir menfaat beklemeden seven ve bu uğurda canını hiç düşünmeden ortaya koyan kahramanların yazdığı son destandır. Asırlarca vatanı için savaşmış,  aç kalmış susuz kalmış ama cepheyi terk etmemiş şehitlerin gurur gecesidir. Darbelerle başı eğilmiş bir milletin demokrasi zaferidir. Emperyalist çarkların kırıldığı, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün dediği gibi ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık nişanesidir.

 

Ercan ORAL

Kazakistan

 

 

8-249 Şehit daha 249 çift göz daha kapandı hayata. 249 ananın daha hıçkırıkIarı karıştı toprağa. 249 baba daha ağIadı evIadına. 15 Temmuz Şehitlerimizi unutma, UNUTTURMA!! Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

 

Esra KARA

Almanya Köln

 

 

9-Vatanımızın bir karış toprağına el değmesin diye can veren bütün kahraman şehitlerimizi unutmamaya isimlerini yaşatmaya ant içtik.

 

Fatma AVŞAR

Almanya

 

 

 

10-Cumhuriyetimizin ve ülkemizin  sarsılmaz bütünlüğünü bozmaya kalkışan tüm hainlere karşı mücadele vermiş ve bu uğurda ölmüş tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

Fatma Yüce

Almanya

 

 

11- Bizler için canlarını gözünü kırpmadan feda eden basta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizden Allah razı olsun.  Bu vatan sizlere daima müteşekkir.

 

Fuat TURPÇU

Suudi Arabistan

 

 

 

 

12-Şehitlerimizin aziz hatırasına ....Tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek vatan.

 

Güler GÖNÜLDİNÇ

Almanya

 

 

13-Yok etme eylemlerinin faydası yok. Türk milletinin gücü asırlardır var ve bunu yok etmeye hiçbir kuvvet yetmez...

 

Handan YAHYA

Makedonya

 

 

 

14-Allah bu millete ve devlete zeval vermesin. Hainlere ve yandaşlarına fırsat vermesin.

 

İbrahim BOZLAK

Azerbaycan

 

 

 

15- "Vatana ihanetin nedeni olmaz. Er ya da geç bedeli olur." (M. K. Atatürk) diyen ataların torunları olarak bu cennet vatanın yılmaz bekçileriyiz.

 

Kadir DURAN

Almanya

 

 

16-Konu vatanımız olunca ailecek, küçüğünden büyüğüne görevimizi yerine getiririz. Atalarımız bu inançla vatanımızı korudular ve bize emanet bıraktılar. Biz de aynı inançla vatanımızı koruyup gelecek nesillere emanet edeceğiz.

 

Mehmet İsa DAŞKIN

Romanya

 

 

17- Hukuki olmayan hiç bir eylem, kimden gelirse gelsin kime yapılırsa yapılsın asla ve asla kabul edilemez, edilmemelidir. Rabbim bu Aziz Milletimize bir daha böyle acı olaylar yaşatmasın. Bu vesileyle 251 şehidimize Allah'tan Rahmet 2196 gazimize acil şifalar diliyorum.

 

Mehmet KURTARAN

Türkmenistan

 

 

 

18-O geceyi hiç bir zaman unutamayacağım. Rabbim ülkemize devletimize milletimize böyle kara günleri bir daha yaşatmasın. Ülkemiz için canlarını ortaya koyan tüm şehitlere Rabbimden rahmet diliyorum. Sağolun...Varolun. .

 

Melek KARAGÖZ

Azerbaycan

 

 

19-Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Nasıl haince bir düzen kurulduğunu ,kimlerin oyun kuran olduğunu, maşalarını ve bu düzenin her dönem karşımıza çıkabileceğini yeni nesillere anlatmalıyız...

 

Muhterem ÖZ

Azerbaycan

 

 

20-15 Temmuz; küllerimizden yeniden doğum tarihimizdir.

 

Mustafa GÜMÜŞSOY

Almanya

 

 

21-Allah bu devlete, millete bir daha böyle bir acı yasatmasın inşallah

 

Nazire Nalan GÖK

Azerbaycan

 

 

22-Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir hainliğe maruz kalmıştır. İçimizde yer alan  yediği ekmeği  milletine borçlu olan Fetöcü hainler, kendi insanlarına, kendi milletine kurşun sıkmaktan geri kalmamışlar yüzlerce insanımızı şehit etmişler, yaralamışlardır. Ama milletimiz bir defa daha bu vatanın gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu, canları pahasına vatanlarını koruyacaklarını bütün dünyaya ispat etmiştir. Allah şehitlerimize rahmet eylesin ve ülkemizi bu gibi hainlerin şerrinden her daim korusun.

 

Neşet TİRYAKİ

Azerbaycan

 

 

23- Şehitlerimizin emaneti olan bu vatan namusumuzdur. Onların bıraktığı bu emaneti korumak için gerektiğinde onlar gibi canımızdan vazgeçmeye hazırız. Rabbim Şehitlerimizi rahmetiyle kuşatsın. Ülkemizi bir daha benzer olaylardan korusun.

 

Nurullah Feyzi YAZICI

 

 

24-Ülkemize karşı böyle hain girişimlerde bulunabilecek bir gruba 15 Temmuz'da olduğu gibi gelecekte de asla imkân verilmemesi, birlik ve bütünlüğümüzün zedelenmemesi ümidiyle. Vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

 

Onur DUMAN

Azerbaycan

 

 

25-Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize. Allah onları büyüten anne babadan razı olsun. Hiç bir zaman unutulmamalı, okul tarih kitaplarında özel yazılmalı.

 

Sadakat YILMAZ

 

26- 15 Temmuz 2016 milletimizin VAROLMA ve MİLLET OLMA BİLİNCİDİR.

Hainlere ve işbirlikçilerine verilmiş,  tarihteki en büyük savunmadır. Buna sadece darbe demek eksik olur.  Bu vatanımıza ve milletimize yapılmış apaçık bir savaştı. Bu savaşta ŞEHİT VE GAZİLER'imiz oldu. Şehitlerimize Rabbim rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşaallah. Gazilerimize hayırlı ömürler versin.

15 Temmuz gibi bir tarihi unutmamamız ve böyle bir hainliğin tekrar edilmemesi için birlik ve beraberliğimizin daim olması dileklerimle.

Rabbim,  Vatanımızı Milletimizi tüm hainlerden ve işbirlikçilerinden korusun.

Rabbim, hükümetimizin, askerimizin, polisimizin ülkemize hizmet edenlerin yardımcısı olsun.

 

Sedat OFLAZ

İsviçre

 

 

 

27-Tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet TÜRKİYE

 

Semra ÇAĞLAR

Fransa

 

 

 

28-Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.Şehitler ölmez vatan bölünmez.

 

Sermin MUTLUKAN

Azerbaycan

 

 

 

29-Necip milletimizin her bireyi o gece eli ile duası ile yüreği ile ülkemizin yeni bir kurtuluş savaşının bir kahramanı oldu. Bu kahramanlığın hiç unutulmamasını ümit ediyorum.

 

Seyithan ÖGÜT

Azerbaycan

 

 

 

30-Bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir kere daha şahit oldu. İşte sizler de bu ihaneti hatırlayarak büyüyün, çünkü hatırlamak ayakta kalmaktır, sevmektir, mücadele etmektir. Çünkü hatırlamak vatanı savunurken bütün varlığı ile orada olmaktır.

 

Süleyman SÜME

Azerbaycan

 

 

 

 

 

31-Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.

 

Tuncay BAYRAMALİEV

Bulgaristan

 

 

32-Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

 

Yağmur KARAN

Almanya

 

 

33-Ülkemizin geleceğine ve bağımsızlığına göz diken şer odaklarının 15 Temmuz gecesindeki hain planları, milli birlik ve şuurumuz karşısında bozguna uğramıştır. Şer odakları karşısında şehadet şerbetini içen şehitlerimizi rahmetle anıyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Yakup TANATAR

Azerbaycan

 

 

34- 15 Temmuz

     Unutmak mümkün mü? Türkiyemden ayrı olsam da o duyguyu  anlatmak imkansız. Allah benim ülkemi böyle asalak fikirli, böyle kalleş, böyle inançsız Allah 'dan korkmayan insanlardan korusun. Rabbim bir daha yaşatmasın. Bizim birliğimizi kimse yıkamaz şehitlerimizin hakkı ödenmez. Evde ailelerini koyup bizim ailelerimi kurtarmak için savaştılar. Şehit de düştüler gazi de oldular. Anlatılması gereken çok şey var ama sayfalar yetmez. Son söz olarak da vatan sana canım feda....

 

Yasemin CANİBEK

Fransa

 

 

 

35-Rabbim bu millete bir daha böyle günler yaşatmasın. Ülkemize birlik ve dirlik nasip etsin. Şehitlerimize rahmet eylesin.

 

Yasemin GÜLEK

Azerbaycan

 

 

 

 

 

 

 

36-O zaman bir millet uyandı, uyandı ve tüm dünyaya örnek oldu. Dediler ki biz sadece Allah'tan başka başımızı kimseye aşağı indirtmeyiz. Örnek oldular ve sahip çıktılar ülkesine. bunları satırlar değil, tarih anlatıyor. Şehit olanlar, yetim kalanlar, dul kalanlar bilin ki siz yalnız değilsiniz, sizle beraber önce Allah, sonra ise bir Türk milleti vardır, hep gurur duyduğumuz ve alkışladığımız aynı zamanda bizi desteklerinden ötürü sonsuz şükranlar sunduğumuz yenilmez bir Türk milletidir onlar!

 

Erol YONUZ

Bulgaristan Sofya

 

 

 

37-Aziz vatanımıza ve necip milletimize tarihte adına zor rastlanır bir ihanet ve kumpasla saldıran terör örgütleri bu güzel ülkemizi bölemediler ve asla bölemeyecekler. Bütün dünya birleşse karşılarında yine kahraman Türk milletini bulacaktır. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın. Şehitlerimize rahmet eylesin mekanları cennet olsun.

 

Yüksel GÜLEK

Azerbaycan

 

 

 

 

38- Şehitlerimiz onurumuzdur. Allah hepsinden razı olsun. Yaradan vatanımıza bir daha böyle bir kalkışma göstermesin. Biz daima hazırız.

 

Zafer AKGÜNEŞ

Suudi Arabistan

 

 

 

 

39-Ülkemizi adeta uçurumun kenarından döndüren, hangi hain ellere teslim edecekleri bilinmeyen bu karanlık çeteye karşı direnirken şehit düşen; bu naif ruhlu bir o kadarda cesur yürekli bu kahramanlarımızı minnet, saygı ve şükranla anıyor. Rabbimden şehadetlerini kabul buyurmasını niyaz ediyorum.

 

Zafer ALTUNOK

Almanya

 

 

 

 

 

40-15 Temmuz günü gerçekleşen darbe girişiminde milletimiz azim ve kararlılıkla hain Fetö terör örgütünün ve ihanet şebekelerinin karşısında oldu ve olmaya devam edecektir. Çünkü bizler atalarımızdan onurumuz için, vatanımız için, bayrağımız için yaşamayı öğrendik.  Topraklarımız zenginliği yüzünden tarih boyunca her zaman büyük oyunların sahnesi olmuştur. Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi bize unutturmak için özellikle seçilmiş Fetö ihanet şebekesinin hain planlarını büyük önder Atatürk'ün "Bağımsızlık kayıtsız şartsız milletindir." sözünü şiar edinmiş Türk milleti bozmuş ve hainleri ait oldukları yere göndermiştir. Bu yolda şehit olanlara Allah'tan rahmet diler yüce milletimize saygılarımı sunarım.

 

Zafer ÖZGEN

Kazakistan Astana

 

 

 

41-      15 Temmuz =18 Mart

Biz, Makedonya Türkleri 15 Temmuz tarihini, tıpkı dedelerimizin "18 Mart Çanakkale Zaferi'ni" hatırladığı gibi anımsıyoruz. Çünkü, 15 Temmuz'da yapılan hain saldırı yüce Türk milletine ve Türkiye'de yaşayan bütün vatandaşlara yapılmıştır. Şehit olan kardeşlerimiz arasında Makedonya, Gostivar kökenli olan hemşerilerimizin de olması, derinden üzdüğü gibi, vatanına ve milletine olan sadakatini canı pahasına olsa bile kanıtladığı için ayrıca da gururlandırmıştır.

 

Zekiriya HASİPİ

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

 

 

 

42-15 Temmuzu asla unutmayacağız, o gece karanlık bir geceydi, Türkiye için korku ve dua içinde geçirdik. Allah bir daha yaşatmasın!

 

Nazmiye Arifova

Bulgaristan, Sofya

 

 

 

43 -15 Temmuz dualarla birleştiğimiz karanlık gecedir! Bir daha yaşanmaması dileğiyle!

 

Nazmiye Kulova

Bulgaristan

 

 

 

44-Türkiye ve Türk milleti bir tarih yazdı.

       Bir yaz gecesi,

       Gün, Temmuz'un On Beşi

       Fırtına öncesi sessizlik...

       Göklerden bir koku yayılıyor etrafa

       Bu koku insana huzur,  cesaret ve hüzün aksediyor

       Bir anda bir ses ortalığı velveleye veriyor.

       Onlarda kim?

       Kendini beş kuruşa satmış hainler

       Tankları halkımın üzerine sürüyor

       Hainler tankları halkımın üzerine sürdüğünde

       Halkım göğsünü siper ediyor düşmana

       Bir an tereddüt ne kelime?

       Canını hiçe sayıp haine geçit vermiyor halkım.

       Ve kurşunları yağdırıyor hainler

       Şehadet şerbetine susamış gençler

       Birer birer içip saadet-i ebediye eriyorlar.

       Cesaret kanında olan halkım

       O gün geçit vermedi haine

       Sanki Çanakkale'deki gençler oradaydı o gün..

       Ve sanki oradaki askerler.

       Sanki gökten melekler inmişti İslam'ın son kalesini müdafaa etmek için...

       Dünya öğrendi; Vatan nedir?

       Kahramanlar için, ölümün yaşamaktan daha güzel olduğu anlaşıldı o gece?

 

Arjantin'den Çin'e, Kutuplardan Afrika'ya her ülke, her millet şahidiydi bu göz yaşartan kahramanlığın? Vatan, uğrunda can verilen mukaddes yurttur, kanla aldık canla veririz dediler ve ölüme gülümseyerek gittiler? VATAN SAĞ OLSUN. Vatan için katlanılan ölüm kadar, tatlı ve şerefli bir ölüm var mıdır? 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerimizi yad ediyoruz. Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyiniz. Bilakis onlar diridirler. (Bakara Suresi)

 

Elman  AYTALI

Azerbaycan

 

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.