Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yurtdışı Göreve Uyum Semineri

Avrupa Ülkelerinde ve Batı Trakya’da Görevlendirilecek Öğretmen ve Okutmanlar için her yıl düzenlenen “Yurt Dışı Göreve Uyum Semineri” Konya’da Genel Müdürlüğümüz Koordinesinde gerçekleştiriliyor.
Yurtdışı Göreve Uyum Semineri

17-2018 eğitim yılı için Avrupa’nın farklı ülkelerinde görevlendirilecek 184 öğretmen ve 41 okutmana verilecek olan 7 günlük “Yurt Dışı Göreve Uyum Semineri” Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM ve Genel Müdürümüz Sayın Funda KOCABIYIK’ın katılımlarıyla başlamıştır.

Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM açılış konuşmasında;

Öğretmenlerimize hitaben, "yurt dışındaki vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın kültürel bağlarının korunması ve güçlendirilmesi için hizmet edeceklerini dile getirerek şöyle devam etti: bu açıdan yeni nesillerin kültür, kimlik, dil ve aidiyet konusunda beslenebilmesi ve kuşaklar arası aktarımın sağlıklı şekilde yapılabilmesi açısından sizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bu amaçla siz değerli öğretmenlerimiz; zorunlu olmayan bu derslere çocuklarımızın ilgisini çekebilmek, onlara bu dersi sevdirmek, sizleri ve ülkemizi benimsemelerini sağlamak, onlara yardımcı olabilmek için orada olduğunuza onları inandırmak ile mesulsünüz” diye konuştu. 

Okutmanlara hitaben, ”Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttıracak,  dostluğunu geliştirecek, Anadolu’nun önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapan bu toprakların kültürel mirasını dünyanın farklı yerlerine taşıyacak ve Türk dilinin daha geniş coğrafyalara yayılmasını sağlayacaksınız.” şeklinde konuştu.

Öğretmen ve Okutmanların bu bilinçle çalışacaklarına inandığını belirten Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, öğretmen ve okutmanlarımıza görevlerinde başarılar diledi.”

 Genel Müdürümüz Sayın Funda KOCABIYIK yaptığı konuşmada;

 “Yurt dışında birer eğitim neferi olarak önemli görevler üstlenen siz değerli öğretim elemanlarımız; Türkçemizi, kültürümüzü yurt dışında tanıtarak yayılmasını sağlamanın yanı sıra Türkiye ile Türk halkına yabancıların bakış açısını olumlu yönde değiştirmek için de büyük emek sarf edeceksiniz. Son günlerde dünya basınında yer alan Türkiye ve Türkler hakkındaki olumsuz görüşlerin değişmesi adına oldukça aktif çalışmanız gerekecek. Türk dilinin inceliklerini, Türk kültürünün eşsizliğini öğrencilerinize aktararak onların birer Türk dostu olmalarını sağlayacaksınız. Bu yolda atacağınız her adımın ülkemiz adına önemli olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 “Ve eğitim ordusunun değerli mensupları siz öğretmenlerimiz, ülkemizde üstlendiğiniz bu ulvi görevi yurt dışında daha büyük fedakârlık ile ifa etmekle görevlendirildiniz. Bugün gelinen noktada ülkemizle kültürel bağları gün geçtikçe zayıflayan bir nesile, dördüncü kuşağa; Türkiye´yi, Türk dilini, Türk tarihini ve kültürünü tanıtıp sevdirmek gibi önemli ve zorlu bir misyonu üstleniyorsunuz.

Siz değerli öğretmen arkadaşlarım,

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına ve ailelerine rehberlik etmek, bulundukları toplum içinde çocuklarımızın asimile olmadan, o topluma uyum sağlamalarına yardımcı olmak, en önemlisi de onlara kendi öz benliklerini tanıtmak ve benimsetmekle görevlisiniz.

Gittiğiniz ülkelerdeki çocukların hem eğitimlerinde hem de meslek seçimlerinde anne ve babalarının bir adım ötesine geçmelerinin gerekliliğini iyi anlatmalısınız. Bu çocuklarımızın bulundukları ülkelerde daha iyi eğitim alabilmeleri için onlara rehberlik etmelisiniz. Aynı zamanda 15 Temmuz’da, tüm fertleriyle tek yürek olarak millet iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türk milletinin tüm dünyaya verdiği demokrasi dersi ve vatan sevgisini de aktarmalısınız. Güzel ülkemizin artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlü olduğunun bilinciyle vatandaşlarımızı kucaklamalısınız.  Görevlendirildiğiniz ülkelerde devletimizi en iyi şekilde temsil edeceğinizden, azimle ve fedakârca görevinizi yerine getireceğinizden, Türkçe ve Türk Kültürünü en doğru şekilde verebilmek için gayret sarf edeceğinizden hiç kuşkumuz yoktur. “ diye konuştu.

Genel Müdürümüz Sayın Funda KOCABIYIK Öğretmenlere ve Okutmanlara yurtdışındaki görevlerinde başarılar dileyerek, sözlerine son verdi.

Yurtdışında görev usul ve prensipler ile sosyal hayat, protokol kuralları, yurtdışında çocuklara Türkçe öğretim yöntem ve teknikleri, Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, yabancı dil eğitiminde temel ilke ve kavramlar, Türk dış politikası, Türkiye’nin yurt dışında tanıtımı gibi konularda eğitimlerin verildiği seminer 13 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecektir.

09-08-201709-08-201709-08-201709-08-201709-08-201709-08-201709-08-201709-08-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.