Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yabancı Hükûmet Özel Bursları 2019-2020

Özel Burslar : Yabancı ülkeler tarafından verilen özel burslardır. Kişiler kendi imkanlarıyla, ilgili ülke veya üniversitenin şartlarına göre başvuruda bulunabilirler. Ancak, adayların eğitim sonrası denklik bilgileri konusunda Yüksek Öğrenim Kurumundan bilgi edinmeleri gerekmektedir. Bu konudaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

 

MEKSİKA Meksika Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 27 Eylül 2019 olup, başvuru detaylarına adaylar https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşabileceklerdir.
MISIR  El Ezher Üniversitesi ve Mısır Yüksek Öğrenim Bakanlığı Bursları. Adayların, söz konusu program için başvurularını 31 Ağustos  2019 tarihine kadar Mısır Dışişleri Bakanlığına iletmeleri gerekmektedir. Detaylar ve başvuru formları için tıklayınız...
SLOVAKYA Slovakya Hükümetince eğitim, araştırma, akademisyenlik ve sanatsal çalışmalar için burslar tahsis edilmiştir. Burs üniversite öğrencileri, akademisyenler, araştırma görevlileri ve sanatçılara yöneliktir. Adaylar ayrıntılı bilgiye https://www.scholarships.sk ve https://euraxess.sk adreslerinden ulaşabileceklerdir. Tanıtım broşürü için tıklayınız. 
FRANSA Fransa Hükümetince din bilimleri alanında yüksek lisans, doktora ve istisnai durumlarda da lisans bursları tahsis edilmiştir. Adayların başvuru dosyalarını 19 Nisan 2019'a kadar Fransız Büyükelçiliği İşbirliği ve Kültürel Eylem Servisi'ne göndermeleri gerekmektedir. Detaylar ve başvuru formu için tıklayınız.
LETONYA Letonya Devlet Eğitim Geliştirme Ajansı'ndan 2019-2020 akademik yılında Leton yükseköğrenim ve araştırma kuruluşlarında Türk öğrenciler, akademisyen ve araştırmacılara yönelik Letonya yükseköğrenim ve yaz okulu bursları sağlanmaktadır. Adaylar, ''http://viaa.gov.lv/scholarships'' adresli web sitesinden burs başvuruları için "Etüd ve Araştırma" bölümünde, yaz okulları için "Yaz Okuları" bölümünde yer alan başvuru formu ve gerekli belgeleri doğrudan Ajansa internet başvuru sistemi yoluyla, en geç 1 Nisan 2019 tarihine kadar göndermesi gerekmektedir. Sonuçlar tüm başvuru sahiplerine düzenleyiciler tarafından bildirilecektir.
BRUNEİ


Adaylar, söz konusu program için başvurularını https://apply.ubd.edu.bn/orbeon/uis-welcome/ adresinden yapabilecek olup, son başvuru tarihi 31 Mart 2019'dur. Detaylar için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına burs programı sunulmaktadır. Başvuru koşulları, başvuru formu ve detaylı bilgilere http://www.mae.ro/en/node/10251 web adresinden ulaşılabilir. Gerekli evrakların 13.03.2019 tarihine kadar Romanya Ankara Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

HONG KONG

Hong Kong Baptist University (HKBU) tarafından Türk öğrencilere yönelik burs tahsis edilmiştir. Burslar, yalnızca harç masraflarını karşılamaktadır. Öğrencilerin başvurularını çevrimiçi olarak sunmaları gerektiğini, birkaç farklı son başvuru tarihi olduğunu, bunlardan sonuncusunun 31 Mayıs 2019 olduğu ve başvuruların belirtmektedir. Adaylar bilgi almak için aşağıdaki kontaklarla direk iletişime geçebileceklerdir. 

Detaylar için tıklayınız. 

PAKİSTAN

Pakistan İslamabad COMSATS Üniversitesi(CUI) tarafından yabancı öğrenciler için çeşitli bölümlere yönelik 2019 - Güz dönemi yarı burslu(kayıt parası ve kalacak yeri kapsayan) lisans programları ile burssuz yüksek lisans programları açılmıştır. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2019 olup, programlara ilişkin ayrıntılı bilgiye (http://ww3.comsats.edu.pk/internationalstudents/) adresinde "International students" sayfasından ulaşılabilecektir. 

PAKİSTAN

Pakistan Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Enstitüsü tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı  üyesi ülkelerdeki yüksek lisans  öğrencilerine 10 adet burs tahsis edilmektedir. Başvuru süreci her yıl Mayıs ayında, 1.sınıf dersleri Kasım ayının ilk Pazartesi günü başlamaktadır. Nükleer Mühendislik, Tıbbi Fizik, Radyasyon Fiziği, Nükleer Tıp ve Radyasyon-Tıbbi Onkoloji alanlarında iki yıllık  süre için tam burs verilmektedir. Burs; harç ücreti, öğrenci yurdunda tek kişilik oda ve iki yıl boyunca aylık 2500 Rupi (yaklaşık 1250 TL) harçlığı kapsamakta olup, iyi hal ve akademik performans bursun devamlılığı için gerekmektedir. Ayrıca öğrenim dili İngilizce olup, başvuran adayların lise ve lisans eğitimlerinde çok iyi (excellent) düzeyde İngilizce notlarına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi üniversitenin www.pieas.edu.pk/admissions/ web adresinden edinilebilecek olup, başvuru ve kabul ile ilgili sorular için Direktör Dr.Masroor Ikram'a (masroor@piesas.edu.pk) adresinden doğrudan e posta yolu ile ulaşılabilinecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Hükümetince 2018-2019 akademik yılında Pakistan'da bulunan bazı üniversitelerde mühendislik ve eczacılık bölümlerinde eğitim masraflarını kendileri karşılayacak yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için burs tahsis edilmektedir. Lise ve dengi okullarda yüzde 60'lık başarı ile mezun olan öğrenciler başvurabilecek olup, adayların ilgili kabul kurullarından geçmeleri veya her ders için SAT testinden en az 550 puan almaları gerekmektedir. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar internet üzerinden yapılabilecektir. Başvuru formu, kabul koşulları ve eğitim katkı payına ilişkin bilgilere www.hec.gov.pk/site/sfs internet adresinden ulaşılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda 2019-2020 akademik yılı için Avrupa Birliği alanında yüksek lisans burs imkanı sunulmaktadır. Burs başvuruları 1 Kasım 2018 - 16 Ocak 2019 tarihleri arasında Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) online başvuru olarak yapılabilecektir. Burs bir yıl süreli olup; eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Başvuru için gerekli belgeler www.ab.gov.tr adresinde yer almaktadır. Ayrıntılı bilgiye   avrupakoleji@ab.gov.tr  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

TUNUS

Tunus tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslararası öğrenciler için Arapça dili öğretimine yönelik yüksek lisans bursu imkânı sunulmaktadır. Başvurular uluslararası öğrenciler için her yıl 15 Mart- 15 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgiye http://www.mes.tn/page.php?code_menu=114  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

2018-2019 akadekim yılında Pakistan´daki bazı üniversitelerin tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümlerine, eğitim masraflarını kendileri karşılamak üzere yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için lisans bursları ilan edilmiştir. Adaylar detaylara www.hec.gov.pk/site/sfs adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG

Hong Kong tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslar arası öğrenciler için doktora bursu imkânı sunulmaktadır. Burs;  aylık 25,100 HK$ ödeme ile yılda bir kez 12, 600 HK$  konferans ve seyahat ödeneğini karşılamaktadır. Başvurular 1 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecektir. Ayrıntılı bilgiye HKPF@ugc.edu.hk  ve www.rgc.edu.hk/hkphd web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

BREZİLYA

Brezilya Hükümeti tarafından 2019 yılı "Yüksek Öğrenim Öğrenci Değişim Programı"(PEC)  dahilinde Brezilya'nın kamu  ve özel yükseköğretim kurumlarında lisans programına katılım imkanı sağlanmaktadır. Söz konusu program; ücretsiz katılımı desteklemekte olup, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma ve öğrenci belgelerinin bedelsiz olarak onaylanmasını karşılamaktadır. Program için adaylar başvuruları www.dce.mre.gov.tr web adresinden Eğitim İşleri Bölümünden yapabilecek olup,  detaylı bilgi için dce@itamaraty.gov.br. mail adresinden bilgi alabileceklerdir. Başvurular Birezilya Büyükelçiliğine yapılacaktır.

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.