Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Çin

 

Çin

Verilen Bursun Türü

13 Adet Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Akademisyenlik ve Kıdemli Akademisyenlik Bursu ve 2 Adet Asya Bursu

İlk Başvuru Tarihi

21.03.2017

Son Başvuru Tarihi

03.04.2017

Mülakat Tarihi

05.04.2017

 

ÖZEL ŞARTLAR:

1- Adaylar, Çince veya İngilizce dillerinden birini iyi derecede bilmelidir.

2- Adayların:

*Lisans programı için lise mezunu ve 25 yaş altında,

*Yüksek lisans programı için lisans mezunu ve 35 yaş altında,

*Doktora programı için yüksek lisans mezunu ve 40 yaş altında,

*Genel akademisyen programı için en az ön lisans (en az 2 yıllık lisans eğitimi almış olmak) mezunu ve 45 yaş altında,

*Kıdemli akademisyen programı için yüksek lisans mezunu veya doçent (veya daha yukarı) ve 50 yaş altında olmaları gerekmektedir.

3- Asya Bursu akademisyen ve kıdemli akademisyenlere verilmektedir.

Uluslararası seyahat masrafları adayların kendilerine aittir.

Adayların öncelikle www.campuschina.org veya www.csc.edu.cn/studyinchina/   adresindeki “Chinese Government Scholarship-Bilateral Program” ve “Introduction to Chinese Government Scholarships” başlığı altında yer alan açıklama ve şartları okumaları gerekmektedir.

Adayların www.campuschina.org veya www.csc.edu.cn/studyinchina/   adresindeki başvuru formunu 04.04.2017 tarihine kadar doldurarak online başvuru yapmaları zorunludur. (Sayfayı açabilmek için internet tarayıcınızın Firefox veya Internet Explorer 11.0 olması gerekmektedir.)

Adaylar başvurabilecekleri üniversitelere http://www.csc.edu.cn/laihua adresinden ulaşabileceklerdir.

Başvuruyu “Application Online for International Students” linkinden aşamaları takip ederek yapabilirsiniz. Yukarıdaki adresten ulaşacağınız başvuru formundaki Agency Number: 7921’dir. Çin üniversitelerine ve bölümlerine yine yukarıda verilen linklerden ulaşılabilir.

Lisans kazanan öğrencilerin bir yıl Çince ya da İngilizce hazırlık okumaları gerekmektedir. Hazırlık eğitimi hakkında www.campuschina.org adresinde “Introduction to Chinese Government Scholarships” başlığı altında detaylı açıklamalar mevcuttur.

Adayların, www.csc.edu.cn/studyinchina adresinden ulaşacakları fizik muayene formu ile check-up yaptırmaları gerekmektedir. Ancak sonuç 6 ay geçerlidir, uygun zaman seçilmelidir. Ayrıca, formun fotokopisi diğer belgelerle birlikte ilgili makamlara gönderilecek olup aslı kişinin kendisinde bulunmalıdır. 

İngilizce çağrı metni için tıklayınız.

Mülakatı gelen adayların aşağıda istenen belgeleri İngilizce veya Çince hazırlayıp noter onaylı olması gerekenleri onaylatması gerekmektedir.

  

 

MÜLÂKAT GÜNÜ TESLİM EDİLECEK BELGELER

a) Türkçe başvuru formunun bilgisayar çıktısı,

b) http://www.csc.edu.cn/laihua veya www.campuschina.org adreslerinden ulaşılan başvuru formunun çıktısı,

c) Başvurulacak alana göre sahip olunan son diplomanın Çince veya İngilizce tercümeli noter onaylı örneği (ya da mezun olduğuna/olacağına dair resmi belge)

d) Akademik transkriptin Çince veya İngilizce tercümeli noter onaylı örneği, (akademik transkriptin İngilizce ya da Çince dışındaki dillerde olması durumunda)

e) Yüksek lisans, doktora veya kıdemli akademisyen programına başvuracaklar için profesör ya da doçent doktordan alınmış 2 adet tavsiye mektubu,

f) Lisans için 200, araştırma için 500, yüksek lisans ve doktora için en az 800 kelimelik İngilizce veya Çince ayrıntılı çalışma plânı veya araştırma önerisi,

g) Adayın başvuru yaptığı Çin üniversitelerinden veya bölümlerinden alınan ön kabul belgesi, (Kabul alamayan adaylar bursu kazanmaları halinde CSC tarafından yapılacak yerleştirme sonucunu kabul etmek zorundadır.)

h) Müzik veya güzel sanatlara başvuracak adayların çalışmalarını içeren CD,

ı) 18 yaşın altındaki adayların Çin’de yasal vasi edinmeleri ve onlara ait belgeleri sunmaları gerekmektedir.

i) Dil sertifikası (Lisansüstü programlar için İngilizce veya Çince dili seviye tespit sınavlarından en az C düzeyi almak veya % 100 İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olmak gerekmektedir.)

j) Çince seviyenizi gösterir HSK sertifikası (varsa)

k) Onaylı Fizik Muayene Formu

l) Fotoğraf (1 adet)

m) Kimlik fotokopisi ve adli sicil belgesi (e-devlet’ten alınacak adli sicil belgesi kabul edilecektir.)

 

* Teslim edilecek belgelerin, yukarıdaki sıraya göre dosyaya yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bütün belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya içinde mülâkat saatinde komisyona teslim edilecektir. Adaylar, başka bir çağrı beklemeden açıklanan mülâkat tarihinde, saat 10.00’da aşağıdaki adreste hazır bulunacaklardır

 

BİLGİ İÇİN

Murat YILMAZER

e-posta: myilmazer@meb.gov.tr

Telefon: (0 312) 413 18 29

 

 ADRES:

Milli Eğitim Bakanlığı

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Beşevler Kampüsü C Blok

BEŞEVLER / ANKARA

 

BURSA BAŞVURMAK İSTİYORUM:   

 

http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.