Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Macaristan

Meksika

Macaristan

Verilen Bursun Türü

40 Lisans, 65 Yüksek Lisans, 40 Doktora ve 5 Kısa Dönemli Burs

İlk Başvuru Tarihi

02.12.2019

Son Başvuru Tarihi

20.01.2020

Mülakat Tarihi

03-04-05-06-07.02.2019


*  2020-2021 akademik yılı için Macaristan Hükümetince Hükümetimiz emrine tahsis edilen burslar için adayların iki ülkenin de başvuru sistemlerine online olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. 

HER İKİ ÜLKEYE DE BAŞVURULARINI DOĞRU VE EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE YAPMAYAN ADAYLARIN BAŞVURULARI GEÇERSİZ SAYILACAKTIR. 

Türkiye Başvuru Sistemi: http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx 

Macaristan Başvuru Sistemi : https://apply.stipendiumhungaricum.hu 

 

* Mülakat yeri ve adayların hangi gün ve saat aralığında mülakata girecekleri son başvuru tarihinden sonra www.abdigm.meb.gov.tr adresinden ilan edilecektir.

 

Mülakat Ankara'da yapılacak olup, Skype üzerinden mülakat yapılmayacaktır.

 

* Duyurular tebliğ niteliğinde sayılmaktadır. Adayların mağduriyet yaşamamaları için sayfamızı takip etmeleri ve geçerli e-posta adreslerini sıklıkla kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

ÖZEL ŞARTLAR:

 

 1. Burs 40 lisans, 65 yüksek lisans, 40 doktora ve 5 kısa dönem olmak üzere toplam 150 kişilik kontenjandan oluşmaktadır.
 2. Burslar konaklama desteği, eğitim ücretinden muafiyet, sağlık sigortası ve aylık burs ödemesini (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için 43.700 HUF, doktora için ilk 2 yıl 140.000 HUF, sonraki 2 yıl 180.000 HUF) içermektedir.
 3. Adaylar diploma ve transkriptlerini başvuru kılavuzunda belirtilen esasları dikkate alarak düzenlemeli ve başvuru sistemine yüklemelidirler. Adayların okullarından aldıkları onaylı İngilizce belgeleri kabul edilecektir.
 4. Macaristan'da bulunan üniversitelerin denkliği konusundaki sorumluluk adaylara aittir.
 5. Adayların http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme/apply-for-a-stipendium-hungaricum-scholarship adresinde yer alan bilgiler ve  http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme/apply-for-a-stipendium-hungaricum-scholarship/call-for-applications-2020-2021.html adresinden Annex 1 kısmında ülkemize ayrılan bölümleri göz önüne alarak tercih yapmaları gerekmektedir.
 6. Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılabileceklerdir. Adayların, İngilizce dilinde eğitim görebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.
 7. Adayların seçtikleri bölüm için ilgili dil yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Adaylar istenilen dil yeterliliğine ilişkin bilgileri Macaristan Tarafının yayımladığı çağrı metninden edinebilirler.
 8. Burs başvurusunda bulunacak adayların 31 Ağustos 2002 tarihinden önce doğmuş olmaları gerekmektedir. 
 9. Lisansa başvuracak adayların ortaöğretim diplomalarının istenilen dilde çevirili ve onaylı olması gerekmektedir.
 10. Pasaport fotokopisi çekilirken ya da başvuru sistemine yüklenirken pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve pasaport bitiş tarihini gösteren hususların anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.
 11. Motivasyon mektubunuzda neden Macaristan'da okumayı tercih ettiğiniz, bu bursun size katacakları, hedefleriniz gibi bilgiler yer almalıdır.
 12. Adaylar http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme adresinden detaylı bilgi edinebilirler.
 13. OTM programına başvuracak adaylar lisans kategorisinde, "non-degree" programına başvuracak adaylar ise yüksek lisans kategorisinde değerlendirilecektir. Adayların bu hususu dikkate alarak başvurmaları gerekmektedir.

 

 

MÜLAKAT GÜNÜ KOMİSYONA TESLİM EDİLECEK BELGELER

1.      Türkçe online başvuru formu,

2.      Macaristan online başvuru formu,

3.      En son alınan diplomanın onaylı örneği,

4.      Not döküm belgesi (Transkript),

5.      Pasaport fotokopisi (Pasaportu olmayanlar için T.C. Nüfus Kimliği Fotokopisi),

6.      Dil sertifikası

7.      Adli sicil belgesi (E-devletten alınabilir.)

8.      15 Kasım 2019 tarihinden sonra alınmış AIDS ve Hepatit A, B, C ve başka bulaşıcı hastalığı olmadığına dair hususları gösteren imzalı Sağlık Raporu (Adaylar doldurmaları gereken sağlık formuna http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme/apply-for-a-stipendium-hungaricum-scholarship/call-for-applications-2020-2021.html adresinden ulaşabilirler.)

9.      Motivasyon Mektubu (İngilizce, Macarca veya istenilen dilde; en az 1 sayfa ve Times New Roman 12 punto formatında olmalıdır.)

10.  Islak imzalı "Statement of Application"  kabul beyanı,

11.  Doktora programına başvuracak adaylar en az 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans diploması, 2 adet imzalı tavsiye mektubu ve Macaristan'daki çalışacakları akademisyenden alacakları kabul mektubunu belgelere ilave etmelidirler.

12.  Sanat ve müzik alanlarına başvuran adaylar, başvurularına portföy ve audio portföylerini de eklemelidirler.

 

 

 DİĞER HUSUSLAR:

 

*Adayların Macaristan başvuru kılavuzunda belirtilen şartları taşımaları ve istenilen belgeleri kılavuzda ifade edilen esaslara göre düzenlenmeleri gerekmektedir.

* Söz konusu belgelerin bir asıl bir de kopya olacak şekilde 2 dosya şeklinde hazırlanması gerekmektedir.

*Başvuru kılavuzu için: http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme/apply-for-a-stipendium-hungaricum-scholarship

 *Başvurular internet üzerinden yapılacak olup Milli Eğitim Bakanlığına herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. 

 

 

 

Bilgi İçin:

Murat YILMAZER

Tel: 0312 413 18 29

e-posta:  murat.yilmazer@meb.gov.tr

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.