Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Macaristan

 

Macaristan

 

Verilen Bursun Türü

50 Lisans, 50 Yüksek Lisans, 30 Doktora ve 20 Kısa Dönem (1-5 ay)

Son Başvuru Tarihi

16.02.2018

Mülakat Tarihi

6,7,8,9 Mart 2018

 

MÜLAKAT TARİHLERİ VE SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.....   

 

Önemli Not :

2018-2019 akademik yılı için Macaristan Hükümetince, Hükümetimiz emrine tahsis edilen burslara yönelik http://abdigm.meb.gov.tr/www/macaristan/icerik/967 internet adresinde de belirtildiği üzere iki ülkenin de başvuru sistemine online başvuruların yapılması gerektiği ifade edilmiştir. 

Macaristan başvuru sistemine başvurmuş fakat Bakanlığımızın başvuru sistemine başvurusunu gerçekleştirmemiş adaylar için 02.03.2018 tarihi ve Türkiye saatiyle saat 15:00´a kadar ek başvuru hakkı tanınmıştır. Adayların belirtilen süre içerisinde http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx  adresinden başvurularını tamamlamaları ve "başvurunuz sisteme kaydedilmiştir" uyarısını almaları gerekmektedir.

Adayların hangi gün ve saat aralığında mülakata girecekleri sayfamızdan ilan edilecektir.

Duyurular tebliğ niteliğinde sayılacaktır. Adayların mağduriyet yaşamamaları için sayfamızı takip etmeleri ve e-posta adreslerini sıklıkla kontrol etmeleri ilanen duyurulur. 

 

ÖZEL ŞARTLAR

 1. Burs 50 lisans, 50 yüksek lisans, 30 doktora ve 20 kısa dönem olmak üzere toplam 150 kişilik kontenjandan oluşmaktadır.
 2. Burslar konaklama desteği, eğitim ücretinden muafiyet, sağlık sigortası ve aylık burs ödemesini (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için 40.460 HUF, doktora için ilk 2 yıl 140.000 HUF, sonraki 2 yıl 180.000 HUF) içermektedir.
 3. Adaylar diploma ve transkriptlerini başvuru kılavuzunda belirtilen esasları dikkate alarak düzenlemeli ve başvuru sistemine yüklemelidirler. Adayların okullarından aldıkları onaylı İngilizce belgeleri kabul edilecektir.
 4. Macaristan’da bulunan üniversitelerden hangilerinin denkliği olup olmadığı konusundaki sorumluluk adayların kendisine aittir.
 5. Bursa başvuran adayların geçerli ve doğru yazılmış bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. Macar yetkililer Mart -Temmuz ayları arasında adaylarla irtibata geçerek sözlü veya yazılı bir sınav gerçekleştirebilecektir. Bu yüzden adayların mail adreslerini sıklıkla kontrol etmeleri gerekmektedir.
 6. Adayların http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme/sending-partners-and-available-study-programmes.html sitesinde yer alan bilgiler ve   http://studyinhungary.hu/static/upload/annex-1-eligible-study-programmes.xlsxtablosunda ülkemize ayrılan bölümleri göz önüne alarak tercih yapmaları gerekmektedir.
 7. Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılabilecektir. Adayların, İngilizce dilinde eğitim görebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.
 8. Adayların seçtikleri bölüm için ilgili dil yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Adaylar istenilen dil yeterliliğine ilişkin bilgileri https://apply.stipendiumhungaricum.hu/  adresinden edinebilirler.
 9. Burs başvurusunda bulunacak adayların en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının istenilen dilde çevirili ve onaylı olmasına dikkat etmelidir.
 10. Kısa dönem çalışmalar (1-5 ay) için adaylar tarım, doğa bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları, Orta Avrupa üzerine çalışma yapabilirler.
 11. Lisans ve lisansüstü öğrencilerin kısa dönem burs başvurusunda bulunabilmeleri için kurumlarında en az iki yarıyıl tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 12. Pasaport fotokopisi çekilirken ya da başvuru sistemine yüklenirken pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve pasaport bitiş tarihini gösteren hususların anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.
 13. Motivasyon mektubunuzda neden Macaristan bursu, bu bursun size katacakları, hedefleriniz gibi bilgiler yer almalıdır.
 14. Adaylar http://studyinhungary.hu/  adresinden detaylı bilgi edinebilirler.

 

  İSTENİLEN BELGELER 

 1. Türkçe online başvuru formu,
 2. Macaristan online başvuru formu,
 3. En son alınan diplomanın onaylı örneği,
 4. Not döküm belgesi (Transkript),
 5. Pasaport fotokopisi (Pasaportu olmayanlar için T.C. Nüfus Kimliği Fotokopisi),
 6. Dil sertifikası,
 7. 1 Aralık 2017 tarihinden sonra alınmış AIDS ve Hepatit A, B, C ve başka bulaşıcı hastalığı olmadığına dair hususları gösteren imzalı Sağlık Raporu,
 8. Motivasyon Mektubu (İngilizce, Macarca veya istenilen dilde; en az 1 sayfa ve Times New Roman 12 punto formatında olmalıdır.)
 9. "Statement of Application"  kabul beyanı,
 10. Doktora programına başvuracak adaylar en az 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans diploması, 2 adet imzalı tavsiye mektubunu belgelere ilave edeceklerdir. Doktora adaylarının başvurabilecekleri okul, alan ve araştırma konuları hakkında  http://www.doktori.hu ve http://www.doktori.hu/index.php?menuid=115&lang=EN  adreslerini incelemeleri gerekmektedir.
 11. Sanat ve müzik alanlarına başvuran adaylar, başvurularına portföy ve audio portföylerini de eklemelidirler.

 

İstenilen belgelerin başvuru kılavuzunda belirtilen esaslara göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Başvuru kılavuzu için: http://studyinhungary.hu/static/upload/call-for-applications-2018-2019.pdf

Başvurular online olarak yapılacak olup adayların her iki ülkenin başvuru sistemlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Macaristan Başvuru Sistemi : https://apply.stipendiumhungaricum.hu/

Türkiye Başvuru Sistemi: http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx

*Başvurular online olarak yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığına herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. 

*Tüm adayların http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/stipendium-hungaricum-scholarship-programme sitesini dikkatle incelemeleri tavsiye edilir ve Macaristan tarafınca istenen belgelerin sitede belirtilen hususlara göre düzenlemeleri ve ilgili şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

*Adaylar, Bakanlığımızdan herhangi bir çağrı ya da e-posta beklemeden, açıklanan mülâkat tarih ve saatinde belirtilen adreste hazır bulunacaklardır.

 *Mülakat tarihleri ve mülakat yerine ilişkin duyuru ilerleyen günlerde yapılacaktır. Adayların mağduriyet yaşamamaları için ilgili siteleri takip etmeleri önemle duyurulur. Duyurular tebliğ niteliğinde sayılacaktır.

  

Bilgi İçin:

Hasan ÇALIŞKAN

Tel: 0312 413 37 94

Faks: 0312 413 82 89

E-mail:  caliskanh@meb.gov.tr   

Bilgi İçin:             

Murat YILMAZER

Tel: 0312 413 18 29

Faks: 0312 413 82 89

E-mail:  myilmazer@meb.gov.tr

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.