Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yabancı Hükûmet Özel Burslar Önceki Yıllar

2023 - 2024

 

ALMANYA

Almanya'da bulunan üniversiteler tarafından depremde zarar gören vatandaşlarımıza yönelik burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara

https://www.ue-germany.com/study-with-us/fees-and-finance/ue-scholarships

adresinden erişebilecekler ve yine bu adres üzerinden başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

2023-2024 kış dönemi için burslara son başvuru tarihi 1 Mayıs 2023,

2024 yaz dönemi için son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2023'tür.

 

UMMAN

Umman Hükümetince, işletme/ticari çalışmalar alanında 1 adet burs tahsis edilmiştir. İlgililer, program hakkında detaylara https://www.heac.gov.om/media/doc/CulturalCooperatiGuide2023En.pdf adresinden ulaşabileceklerdir. Bunun yanında, Umman'da ikamet eden bir Türk öğrenciye de kitle iletişim alanında burs tahsis edilecektir. Bu burs hakkında da detaylı bilgiye ilgililer, www.heac.gov.om adresinden ulaşabileceklerdir.

MISIR

Mısır El-Ezher Üniversitesi Türk öğrencilere lisans ve lisans üstü düzeyde 3 burs tahsis edilmiştir. İlgililerin (0 312) 426 10 26 numara telefonla Mısır Büyükelçiliği ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

BREZİLYA

Brezilya Hükümetince Türk öğrencilere lisans düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara https://tinyurl.com/57d4cezv adresinden ulaşabileceklerdir. Programlar için son başvuru tarihi 18 Ağustos 2023'tür.

PAKİSTAN

PakistanHükümetince Pakistan Teknik Yardım Programı (PTAP-Pakistan Technical Assistance Programme) kapsamında burs tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara ead.gov.pk adresinden ulaşabileceklerdir.

MEKSİKA

MeksikaHükümetince 2023-2024 akademik yılı için AMEXCID Bursları tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşabileceklerdir. 

İTALYA

İtalya Hükümetince 2023-2024 akademik yılı için Türk öğrencilere yönelik burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, burslara ilişkin detaylara https://studyinitaly.esteri.it/en/call-for-procedure adresinden ulaşabilecek ve aynı adresten başvurularını gerçekleştirebilecektir. Burslar için son başvuru tarihi 9 Haziran 2023'tür.

JAPONYA

Japonya Hükümetince 2023-2024 akademik yılı için MEXT Bursları kapsamında Türk araştırma ve lisans bursları tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara ve başvuru şartlarına https://www.tr.emb-japan.go.jp/itprtop_tr/index.html adresinden ulaşabilecekler ve aynı adresten başvuru yapabileceklerdir.

FAS

Fas Hükümetince 2023-2024 akademik yılı için Türk öğrencilere toplamda 25 adet lisans, yüksek lisans, doktora bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 31Temmuz 2023'tür.

İlgililer, detaylara www.amci.mawww.enssup.gov.mawww.men.gov.ma ve www.ofppt.ma adreslerinden erişebileceklerdir.

Başvurmak isteyen adayların, basvuru.meb.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapmaları ve başvuru yaptıklarına dair murat.yilmazer@meb.gov.tr adresine bilgi vermeleri gerekmektedir. 

KAZAKİSTAN

KazakistanHükümetince Hükümetimiz emrine lisans, yüksek lisans ve doktora bursları tahsis edilmiştir. Adaylar detaylı bilgiye, başvuru formlarına ve başvuru yapılabilecek üniversite listesine https://enic-kazakhstan.edu.kz/en/stipendialnye-programmy/operativnaya-informaciya adresinden ulaşabileceklerdir. Programlar için son başvuru tarihi 30 Haziran 2023'tür.  

IRAK

Irak Hükümetince Hükümetimiz emrine ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora bursları tahsis edilmiştir. Adaylar detaylı bilgiye ve başvuru formlarına http://studyiniraq.scrdiraq.gow.iq adresinden ulaşabileceklerdir.

İSKOÇYA

Glasgow Üniversitesince, 2023-2024 öğretim yılında başlamak üzere deprem felaketinden zarar gören öğrencilere yönelik lisans ve lisansüstü alanlarında tam zamanlı burs tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylı bilgiye ve başvuru belgelerine https://www.gla.ac.uk/scholarships/universityofglasgowscholarshipsforturkeyandsyria/ adresinden ulaşabileceklerdir. Programlar için son başvuru tarihi 30 Haziran 2023'tür.  

ROMANYA

Romanya Girişimcilik ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemiz vatandaşlarına yönelik toplamda 40 adet lisans, yüksek lisans ve doktora bursu tahsis edilmiştir. İlgililer, program hakkında detaylara http://www.imm.gov.ro/ro/2023/03/30/acordarea-de-burse-de-studii-in-romania-pentru-cetatenii-straini-anul-universitar-2023-2024/ adresinden ulaşabileceklerdir. Burslar için son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2023'tür.

ALMANYA

Almanya'da bulunan üniversiteler tarafından depremde zarar gören vatandaşlarımıza yönelik burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara https://www.ue-germany.com/study-with-us/fees-and-finance/ue-scholarships adresinden erişebilecekler ve yine bu adres üzerinden başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. 2023-2024 kış dönemi için burslara son başvuru tarihi 1 Mayıs 2023, 2024 yaz dönemi için son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2023'tür.

ÇİN

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığınca Türk vatandaşlarına yüksek lisans ve doktora düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. Burslar için son başvuru tarihi 10 Mayıs 2023'tür. Başvuracak adaylar, gerekli belgelere adli sicil belgelerini de eklemeleri gerekmektedir. 

İlgililer, detaylara https://www.china-aibo.cn/en/info/1005/1396.htm adresinden ya da tr.dofcom@hotmail.com mail adresi üzerinden erişebileceklerdir. 

SLOVAKYA

Slovakya Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. Adayların başvurularını 30 Nisan 2023 tarihine kadar www.scholarships.sk internet adresi üzerinden tamamlaması gerekmektedir. İlgililer, program hakkında https://www.saia.sk/en/main/news/news/webinar-study-and-research-scholarships-to-slovakia adresinden ayrıntılı bilgi alabileceklerdir.

TAYLAND

Tayland Hükümetince 2023 yılı için "Tayland Bursları" kapsamında Türk öğrenciler için lisans, yüksek lisans, doktora ve değişim programı bursları tahsis edilmiştir.

İlgililer, detaylara https://mhesi.e-office.cloud/d/2371fe19 adresinden ulaşabileceklerdir.

TAYVAN

Tayvan tarafınca 2023-2024 akademik yılı için Türk öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora ve dil bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Nisan 2023'tür.

İlgililer, detaylara https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/index.html adresinden erişebileceklerdir. 

İSLAM TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

İslam Teknoloji Üniversitesi tarafından, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi ülkelerin öğrencilerine yönelik burslar tahsis edilmiştir. Burslar için son başvuru tarihi 28 Nisan 2023 olarak belirlenmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

GÜNEY KORE

"Seoul National University President Fellowship-Fall 2023" kapsamında Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki üniversitelerde yüksek lisanslı asistanlara burslu doktora programları tahsis edilmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Başvuru formu için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Lahor'da bulunan University of Management and Technology (UMT) tarafından Türk öğrenciler için "Erdoğan Scholarships for Turkish Youth by UMT" ismiyle burs tahsis edilmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

ROMANYA

Tıp, diş hekimliği ve eczacılık alanı dışında verilecek burslara https://scholarships.studyinromania.gov.ro/  adresinden başvurabilirsiniz. Son Başvuru Tarihi 1 Mart 2023'tür. 

BRUNEİ

Brunei Darusselam Üniversitesince, Türk öğrencilere ve ilgililere 2023-2024 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar, program hakkında detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına www.mfa.gov.bn/online-bdgs adresinden ulaşabileceklerdir.

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan Uluslararası "İpek Yolu" Turizm ve Kültürel Miras Üniversitesi tarafından ülkemiz öğrencilerine ve ilgililere 7 kişilik (bahar 2023 dönemi için 2 kişilik; güz 2023 dönemi için 5 kişilik) burs tahsis edilmiştir. Bahar dönemi için son başvuru tarihi 20 Ocak 2023, güz dönemi için ise son başvuru tarihi 1 Temmuz 2023'tür.

Detaylı bilgi tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan Hükümetince ülkemiz öğrencilerine ve ilgililere kısa ve uzun süreli çalışma ziyareti bursları tahsis edilmiştir. Adaylar, detaylı bilgilere ve başvuru formuna

http://tka.hu/international-programmes/4133/information-for-applicants adresinden ulaşabileceklerdir. Bahse konu burslar için son başvuru tarihi 23 Şubat 2023'tür.

 

 

 2022-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.

KORE

Kore Kepco International Nuclear Garduate School (KINGS) ve Gwangju Institute of Science and Technology (GIST) tarafından ülkemiz vatandaşlarına burs tahsisi yapılmıştır. KINGS için son başvuru tarihi 10 Ekim 2022, GIST için son başvuru tarihi ise 14 Ekim 2022'dir.

KINGS Burs Programı kılavuzu için tıklayınız. 

GIST Burs Programı kılavuzu için tıklayınız.

UMMAN

Umman Hükümetince, Umman Teknoloji ve Uygulamaları Bilimler Üniversitesi'nde İşletme/Ticari Çalışmalar alanında yükseköğrenim görecek 1 Türk öğrenciye 2022-2023 akademik yılı için burs verileceği belirtilmektedir. Adaylar başvurularını 18 Ağustos 2022 tarihine kadar gerçekleştirebileceklerdir. Adaylar, detaylı bilgiye www.heac.gov.om adresinden ulaşabileceklerdir.

BREZİLYA

Brezilya Hükümetince Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olarak lisans bursları tahsis edilmiştir. Başvuracak adayların ortaöğretimlerini tamamlamış veya mezun durumunda olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, ortaöğretimlerinde asgari %60 başarı notuna da sahip olmaları ve başvuruların ise 5 Ağustos 2022 tarihine kadar Brezilya'nın ülkemizdeki diplomatik temsilciliklerine yapılması gerekmektedir.Detaylı bilgi için adaylar dce@itamaraty.gov.br adresine başvurabileceklerdir. 

BANGLADEŞ

Bangladeş tarafınca Türk vatandaşlarına yönelik lisans bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Temmuz 2022'dir.

Detaylı bilgi için tıklayınız

KORE

Kore Hanyang Women's University tarafından burslar tahsis edilmektedir. İlgililer üniversite hakkında detaylara https://www.hywoman.ac.kr/ko/index.do adresinden erişebileceklerdir. Burslar için son başvuru tarihi 17 Haziran 2022'dir.

Burs broşürü için tıklayınız.

KORE

Kore Seul Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin eşgüdümünde Denizaşırı Hükümetlerin Demiryolları Personeline Yönelik Hükümet Bursları" verilecektir. İlgililer, program hakkında http://www.korass.or.kr adresinden bilgi alabileceklerdir.

Başvuru belgeleri ve diğer detaylar için tıklayınız.

Program için son başvuru 14 Haziran 2022'dir. Başvurmayı düşünen adayların, aşağıdaki iletişim adreslerinden birini kullanarak Murat YILMAZER ile iletişime geçmeleri gerekmektedir:

0312 413 18 29 - murat.yilmazer@meb.gov.tr  

VİETNAM

Vietnam tarafınca, uluslararası öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde burs imkânı sağlanmaktadır. İlgililer, detaylara http://en.tnut.edu.vn adresinden erişebileceklerdir.

Başvuru formu için tıklayınız.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Hükümetince Türk öğrencilere yönelik Bulgarca dil kursları tahsis edilmiştir. Bulgarca dil kursu, 2 öğrenci için verilecektir:

- 10-30 Temmuz tarihlerinde Sofya Üniversitesinde 1 öğrenci,  

- 11-31 Temmuz tarihlerinde Veliko Tarnovo Üniversitesinde 1 öğrenci burslu eğitim alacaktır.

Adaylar, başvuru belgelerine ve detaylı bilgiye aşağıdaki linkler üzerinden erişebilecektir:

http://www.slav.uni-sofia.bg/index.php/summer-seminar

http://www.uni-vt.bg/bul/?zid=144

Burslar için son başvuru tarihi 2 Mayıs 2022'dir.

SLOVAKYA

Slovakya Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. 2022-2023 akademik yılı için son başvuru tarihi 30 Nisan, yaz kursları için son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2022'dir. İlgilenenler, detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına www.scholarships.sk adresinden ulaşabileceklerdir.

Broşür için tıklayınız.

BANGLADEŞ

Bangladeş Hükümetince Hükümetimiz emrine lisans düzeyinde tıp ve diş hekimliği bursları tahsis edilmiştir. Burslar için son başvuru tarihi 3 Nisan 2022'dir. İlgilenenler, detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına www.dgme.gov.bd, www.dghs.gov.bd, www.mefwd.gov.bd adreslerinden ulaşabileceklerdir.

LETONYA

Letonya Sanat Akademisi bünyesinde açılması planlanan Hizmet Dizayn Stratejileri ve Yenilikler (SDSI) yüksek lisans programı kapsamında Türk öğrencilere ve ilgililere burs verilmesi planlanmaktadır. İlgililer, detaylara https://apply.sdsi.ma adresinden ulaşabileceklerdir.

PAKİSTAN

Pakistan Yönetim ve Teknoloji Üniversitesince lisans ve lisansüstü programlar için ülkemizden 5 öğrenciye %90 burslu öğrenim görme imkânı tanınmaktadır. 

İlgilenen adaylar, detaylara https://admissions.umt.edu.pk/Scholarships.aspx adresinden erişebileceklerdir.

TAYVAN

Tayvan tarafınca Türk öğrencilere yönelik lisans, yüksek lisans, doktora ve dil burslarına ilişkin duyuruya aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.

https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/cat/3.html

KORE

Kore'de bulunan Busan Yabancı Çalışmaları Üniversitesine (BUFS) kayıt için 3 adet Türk öğrencinin başvurusu değerlendirilecektir. Aşağıdaki koşulları sağlayan öğrencilerin, en geç 23 Şubat 2022 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze belgeleri ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.

İletişim: Murat YILMAZER e-posta: murat.yilmazer@meb.gov.tr Telefon: 312 413 18 29

Başvuru için aranan koşullar:

1. Lise diploma notu 80 ve üstü

2. Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) seviye 4 ve üzeri

TAYLAND

Tayland Hükümetince Hükümetimiz emrine "2022 Tayland Bursları" tahsis edilmiştir. Adaylar, detaylı bilgiye http://bit.ly/3J6UYg3 bağlantısındaki kılavuzu indirerek erişebileceklerdir. Her program için başvuru süresi farklılık göstermektedir.

ROMANYA

Romanya Hükümetince "Eugen Ionescu Programı" kapsamında 2022-2023 akademik yılı için Hükümetimiz emrine doktora ve doktora sonrası bursları verilmektedir. Adaylar, programlar hakkında detaylı bilgiye https://www.auf.org/nouvelles/appels-a-candidatures/bourses-de-recherche-doctorale-et-postdoctorale-eugen-ionescu-appel-candidatures-2022/ adresinden erişebileceklerdir. Burslar için son başvuru tarihi 11 Mart 2022'dir.

LETONYA

Letonya Hükümetince 2022-2023 akademik yılı için Hükümetimiz emrine burslar verilmektedir. Adaylar, programlar hakkında detaylı bilgiye https://www.viaa.gov.lv/en/latvian-state-scholarships adresinden erişebileceklerdir. Burslar için son başvuru tarihi 1 Nisan 2022'dir.

HİNDİSTAN

Hindistan tarafınca, Hindistan Teknik ve Ekonomik İşbirliği Eğitim Programı kapsamında uzmanlık eğitimleri ve kursları düzenlenecektir. Programların başvuru ve bitiş tarihleri farklılık göstermektedir. Başvuracak adayların iyi derecede İngilizce bilmeleri beklenmektedir. Adaylar, bahse konu programlara ve başvuru detaylarına https://itecgoi.in/e-itec# adresinden erişebileceklerdir.

MACARİSTAN

Macaristan Hükümetince ülkemiz öğrencilerine ve ilgililere kısa ve uzun süreli çalışma ziyareti bursları ile yaz dönemi kursları tahsis edilmiştir. Adaylar, detaylı bilgilere ve başvuru formuna https://tka.hu/international-programmes/4133/information-for-applicants adresinden ulaşabileceklerdir. Araştırma programları için son başvuru tarihi 24 Şubat 2022, yaz kursları için ise son başvuru tarihi 10 Mart 2022'dir.

JAPONYA

Japonya tarafınca Japon/Dünya Bankası Ortak Yüksek Lisans Bursu (JJ/WBGSP), Asya Kalkınma Bankası&Japon Öğrenim Programı Bursu (ADB-JSP) ve JICA global bursları tahsis edilmiştir. Program için son başvuru tarihi 3 Şubat 2022'dir. Adaylar, detaylı bilgiye https://pepp.hass.tsukuba.ac.jp/ adresi üzerinden ulaşabileceklerdir.

BRUNEİ

Brunei Darusselam Üniversitesince, Türk öğrencilere ve ilgililere 2022-2023 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar, program hakkında detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına http://mfa.gov.bn/Pages/bdgs/bdgs2022.aspx adresinden ulaşabileceklerdir. Adayların, başvuru evraklarını 15 Şubat 2022 saat 11:00'a kadar applybdgs2022@mfa.gov.bn adresine iletmeleri gerekmektedir.

PAKİSTAN

Pakistan COMSATS Üniversitesi tarafınca Türk öğrencilere yönelik lisans ve yüksek lisans bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Haziran 2022'dir. Adaylar, detaylı bilgiye www.comsats.edu.pk adresinden erişebileceklerdir.

Kılavuz için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Hükümetince, 2022-2023 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Çevrimiçi yapılacak başvurular için son başvuru tarihi 15 Mart 2022'dir. Adaylar, burslar hakkında ayrıntılı bilgiye ve başvuru detaylarına aşağıdaki adreslerden ulaşabileceklerdir:

Romence: http://www.mae.ro/node/10250

İngilizce: http://www.mae.ro/en/node/10251

HONG KONG

Hong Kong Çin Üniversitesince, ülkemiz öğrencilerine lisans düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. Detaylı bilgiler broşürde yer almaktadır. Broşür için tıklayınız.

JAPONYA

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MEXT) tarafından Japonya'da eğitim görmek isteyen lise mezunu veya son sınıf öğrencileri için lisans eğitimi bursu verilmektedir.   Detaylı bilgi için tıklayınız...... 

COMSATS ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Pakistan İslamabad COMSATS Üniversitesi (Bilgi Teknolojileri Enstitüsü) tarafından 2022 Sonbahar döneminde İİT üyesi ülkelerden 100 adaya İİT Eğitim Değişim Programı kapsamında burs sağlanacaktır. Kabul prosedürleri ve takvimi, uygunluk kriterleri, başvuru formu ve burs kapsamına ilişkin bilgilere COMSATS'ın internet sitesindeki (www.comsats.edu.pk) "Uluslararası Öğrenciler" sekmesinden veya "http://ww3.comsats.edu.pk/internationalstudents" adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 15 Aralık 2021'dir. 

HONG KONG

Lingnan Üniversitesi tarafından, 2022-2023 akademik yılı için sanat, işletme ve sosyal bilimler lisans programlarına ülkemizdeki öğrencilerin burs ve kayıt için başvuruda bulunabileceği ifade edilmektedir.Adaylar, https://apply.ln.edu.hk/ adresinden başvuru yapabilecek ve detaylı bilgiye ulaşabileceklerdir.

Başvurular 7 Aralık 2021'e kadar devam edecektir.

 UMMAN

Umman Yüksek Öğretim, Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı tarafından Teknoloji ve Uygulamaları Bilimler Üniversitesi'nde Mühendislik alanında yükseköğrenim görecek 1 Türk öğrenciye 2021-2022 akademik yılı için burs verileceği; diğer yandan, İşletme/Ticari Çalışmalar ve Enformasyon Teknolojisi bölümlerinde toplam 4 engelli öğrenciye burs verileceği kaydedilmektedir.

Adaylar, http://www.heac.gov.om/ adresinden başvuru yapabilecek ve detaylı bilgiye ulaşabileceklerdir.

Başvurular 15 Kasım 2021'e kadar devam edecektir.

Başvuru şartları için tıklayınız.

KORE

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstütüsü (KAIST) tarafından "Küresel Bilişim Teknolojileri Programı" kapsamında burslar tahsis edilecektir. Söz konusu program için son başvuru tarihi 23 Eylül 2021'dir. Adaylar, detaylı bilgiye https://admission.kaist.ac.kr/graduate adresi üzerinden ulaşabileceklerdir.

Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından "HKBU Turkey Scholarship" programı kapsamında iki adet başarı bursu tahsis edilmiştir. Burs kapsamında adayların eğitim ücretinin karşılanacağı ifade edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

HİNDİSTAN

Hindistan Teknik ve Ekonomik İşbirliği Programı tarafından çeşitli alanlarda uzmanlık eğitimleri verilmektedir. Her bir eğitim için 2 aday seçilecektir. Başvuracak adayların, iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Adaylar, başvurulabilecek programlara ve diğer detaylara www.itecgoi.in adresinden ulaşabileceklerdir.

ÇİN

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığınca, 38 farklı proje kapsamında burslar verilmektedir. Adaylar burs programları ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye www.china-aibo.cn/EN/ linkinden ulaşılabilecektir. Burs programına başvuracak adayların 3 yıldan fazla iş tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir. Adaylar, başvuru için gerekli belgelere ise www.campuschina.org adresinden ulaşılabilecektir. Burslar için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2021'dir.

SİNGAPUR

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından "Uygulamalı İktisat Bilimi Master Programı" (MSc Applied Economics Programme) bursu tahsis edilmiştir. Adaylar, burs hakkında detaylı bilgiye http://www.sss.ntu.edu.sg/Programmes/msae/Pages/Home.aspx adresinden ulaşabileceklerdir.

Broşür için tıklayınız.

Burs için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2021'dir

İRAN

İran Meşhed Firdevsi Üniversitesi tarafından "Firdevsi Bursu" başlığı altında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burslar tahsis edilmiştir.

Adaylar başvurularını intr@um.ac.ir e-posta adresi veya http://inr.um.ac.ir internet adresi aracılığıyla yapabileceklerdir.

Burslar için son başvuru tarihi 21 Mayıs 2021'dir.

ÇİN

Çin Atom Enerjisi İdaresi tarafından 2021-2022 akademik yılı için Çin Atom Enerjisi Bursu (AES Program) kapsamında Harbin Mühendislik Üniversitesi'ne nükleer mühendislik eğitimi alanında yüksek lisans ve doktora seviyesinde burslar tahsis edilmiştir. Adaylar burs detaylarına ve başvuru bilgilerine studyinchina.csc.edu.cn ve issp.hrbeu.edu.cn adreslerinden erişebileceklerdir.

Yüksek lisans düzeyi için en fazla 30, doktora düzeyi için ise en fazla 15 burs verilmesi planlanmaktadır.

 

Burslar için son başvuru tarihi 30 Nisan 2021'dir.

ÇİN

Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerden 10 öğrenciye değişim programı kapsamında 2021-2022 akademik yılı için burs tahsis edilmiştir. Burs için son başvuru tarihi 15 Mart 2021 olup, adaylar bursa dair detaylara campuschina.org adresinden erişilebilecektir.

 

Adayların başvuru belgelerini son başvuru tarihine kadar gsalameh@oic-oci.org adresine iletmeleri gerekmektedir.

GÜNEY KORE

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafınca 2021 yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar, başvuru koşulları ve diğer detaylara http://ittp.kaist.ac.kr/html/kr/adm/adm_0201.html adresinden erişim sağlayabilirler. 

Başvurular çevrimiçi gerçekleştirilecek olup 16 Mart 2021 tarihinden itibaren başvuru yapılabilecektir. 

NOT: Enstitü tarafından belirlenen başvuru ücreti 80 dolar olarak belirtilmiştir.

HONG KONG

Hong Kong tarafınca "Hong Kong Kuşak ve Yol Bursları"  kapsamında lisans ve yüksek lisans düzeyinde burslar tahsis edilmiştir.

Adaylar, başvuru koşulları ve diğer detaylara https://www.studyinhongkong.edu.hk/en/hong-kong-education/scholarships.php#bars adresinden erişim sağlayabileceklerdir.  

GÜNEY KORE

Seul Ulusal Üniversitesi tarafından "SNU President Fellowship" programı altında doktora düzeyinde burslar verilmektedir.

İlgilenen adaylar https://en.snu.ac.kr/admission/graduate/application adresinden 11 Mart saat 17.00'a (Kore saati ile) kadar başvurularını yapabileceklerdir.

TAYVAN

Tayvan tarafınca 2021-2022 akademik yılı için Türk öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora ve dil bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Mart 2021'dir. Dil bursu toplamda 96 ay olup, 16 kişiye verilmesi planlanmaktadır. Detaylar için: https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/post/2817.html

 

Lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında toplamda 10 kişiye burs verilecektir. Detaylar için: https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/post/2804.html

LETONYA

Letonya tarafınca Türk öğrenci ve araştırmacılara devlet bursu ve yaz okulu imkanı sunulmaktadır. Her iki burs için de son başvuru tarihi 1 Nisan 2021'dir. İlgilenen adaylar burslar hakkında detaylı bilgiye https://viaa.gov.lv/eng/ adresinden ulaşabileceklerdir.

BRUNEİ

Brunei Darusselam Hükümeti tarafından 2021-2022 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adayların, başvuru evraklarını en geç 15 Şubat 2021 tarihinde applyBDGS2021@mfa.gov.bn adresine göndermeleri gerekmektedir. Adaylar başvuru formu ve diğer detaylara http://www.mfa.gov.bn/Pages/bdgs2021.aspx adresinden ulaşabileceklerdir.

İSLAM KALKINMA BANKASI

İslam Kalkınma Bankası (İKB) tarafından 2021-2022 akademik yılı için Lisans Burs Programı, Yüksek Lisans Burs Programı, Doktora Burs Programı, Doktora Sonrası Araştırma Programlarında burslar verilecektir. İKB Burs programına başvurular İKB'nin Burs Portalı (www.isdb.org/scholarships) üzerinden gerçekleştirilecektir. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2021'dir. Detaylar için tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan Hükümetince 2021-2022 akademik yılı için Türk öğrencilere çalışma ziyareti ve yaz kursları tahsis edilmiştir. Çalışma ziyaretleri için son başvuru tarihi 25 Şubat, yaz kursları için ise 11 Mart 2021'dir. Adaylar, başvuru koşulları ve gerekli başvuru belgelerinin listesine http://tka.hu/international-programmes/4133/information-for-applicants adresinden ulaşabileceklerdir.Başvurular https://scholarship.hu adresinden yapılacaktır.

AVUSTURYA

Avusturya Federal Eğitim, Bilim ve Araştırma Bakanlığı tarafından 2021-2022 akademik yılı için Türk öğrencilere çeşitli düzeylerde burs imkânı sunulmaktadır. Adaylar detaylara https://grants.at/ adresinden ulaşabileceklerdir. 

ROMANYA

Romanya Hükümetince, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına burslar tahsis edilmektedir. Adaylar, burslara ilişkin detaylı bilgilere "www.mae.ro" adresinden ya da "www.ankara.mae.ro/en/local-news/1601" adresinden ulaşabileceklerdir. Bursa son başvuru tarihi 30 Nisan 2021'dir. 

HONG KONG

Hong Kong Baptist Üniversitesince, "International Postgraduate Scholarships (IPS)" bursu kapsamında 1 yıl süreli yüksek lisans eğitimi imkânı sağlanmaktadır. Son başvuru tarihi, başvuru yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Adaylar, detaylı bilgi ve başvuru formlarına adresinden ulaşabileceklerdir. Broşür için tıklayınız.

VİETNAM

Vietnam Thai Nguyen Üniversitesi tarafından, 2021-2022 akademik dönemi için lisans ve lisansüstü alanlarında burslar tahsis edilmektedir. Kış dönemi için son başvuru tarihi 15 Aralık 2020, tüm başvurular için ise son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir. Adaylar, detaylı bilgi ve başvuru formlarına http://aep.tuaf.edu.vn adresinden ulaşabileceklerdir.

PAKİSTAN

Pakistan Teknik Yardım Programı kapsamında tıp bölümleri için iki adet burs tahsis edilmiştir. Adaylar detaylı bilgi ve başvuru formlarına www.ead.gov.pk adresinden ulaşabileceklerdir. Burs için son başvuru tarihi 30 Ekim 2020'dir.

İNGİLTERE

İngiltere Hükümetince Chevening Burs Programı kapsamında yüksek lisans bursları tahsis edilmektedir. Son başvuru tarihi 03 Kasım 2020 saat 14:00 olup, adaylar detaylı bilgiye www.chevening.org/turkey adresinden ulaşabileceklerdir.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Diplomatik Akademi Üniversitesi tarafından lisans ve lisansüstü düzeyde burslar verilmektedir. Adaylar, işletme, iktisat, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, enformasyon teknolojileri, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve hukuk lisans programları ile işletme (MBA), işletme (finans bölümünde MBA, Rusya MGIMO Üniversitesi çift anadal), diplomasi ve uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, eğitim yönetimi ile öğretim ve öğrenim lisansüstü programlarına başvuru yapılabilecektir. Adaylar, başvuru formları ve detaylı bilgilere www.ada.edu.az/admissions adresinden ulaşabileceklerdir. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir.

HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından "International Postgraduate Scholarships (IPS)" burs programı kapsamında belirli alanlarda burs tahsis edilmiştir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

LETONYA

Letonya Hükumeti tarafından öğrenci, akademisyen ve araştırmacılara yönelik burslar ve yaz okulu kursu tahsis edilmiştir. Söz konusu burslara son başvuru tarihi 1 Nisan 2020'dir. Broşür için tıklayınız.