Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yabancı Ülke Özel Bursları (2023 - 2024)

 28-11-2023

 

SLOVAKYA

Slovakya Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. Adayların başvurularını www.scholarships.sk internet adresi üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. Eğitim, araştırma, akademik ve sanatsal çalışmaları kapsayan söz konusu burs programının üniversite öğrencileri, doktora öğrencileri, akademisyenler, araştırma görevlileri ve sanatçılara açıktır ve başvurular 31 Ekim 2023 tarihine kadar yapılabilecektir. 2024-2025 öğretim yılı için son başvuru tarihi ise 30 Nisan 2024'tür.

İlgililer, program hakkında saika.sk adresinden ayrıntılı bilgi alabileceklerdir. Ayrıca öğrenciler ve doktora öğrencileri Silvia Lipovská (nsp-foreign2@saia.sk); öğretim görevlileri, araştırmacılar ve sanatçılar ise Ondrej Aradsk? (nsp-foreign@saia.sk) ile başvuruları ile ilgili doğrudan iletişim kurabileceklerdir. 

UMMAN

Umman Hükümetince, işletme/ticari çalışmalar alanında 1 adet burs tahsis edilmiştir. İlgililer, program hakkında detaylara https://www.heac.gov.om/media/doc/CulturalCooperatiGuide2023En.pdf adresinden ulaşabileceklerdir. Bunun yanında, Umman'da ikamet eden bir Türk öğrenciye de kitle iletişim alanında burs tahsis edilecektir. Bu burs hakkında da detaylı bilgiye ilgililer, www.heac.gov.om adresinden ulaşabileceklerdir.

MISIR

Mısır El-Ezher Üniversitesi Türk öğrencilere lisans ve lisans üstü düzeyde 3 burs tahsis edilmiştir. İlgililerin (0 312) 426 10 26 numara telefonla Mısır Büyükelçiliği ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

BREZİLYA

Brezilya Hükümetince Türk öğrencilere lisans düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara https://tinyurl.com/57d4cezv adresinden ulaşabileceklerdir. Programlar için son başvuru tarihi 18 Ağustos 2023'tür.

PAKİSTAN

PakistanHükümetince Pakistan Teknik Yardım Programı (PTAP-Pakistan Technical Assistance Programme) kapsamında burs tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara ead.gov.pk adresinden ulaşabileceklerdir.

MEKSİKA

MeksikaHükümetince 2023-2024 akademik yılı için AMEXCID Bursları tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşabileceklerdir. 

İTALYA

İtalya Hükümetince 2023-2024 akademik yılı için Türk öğrencilere yönelik burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, burslara ilişkin detaylara https://studyinitaly.esteri.it/en/call-for-procedure adresinden ulaşabilecek ve aynı adresten başvurularını gerçekleştirebilecektir. Burslar için son başvuru tarihi 9 Haziran 2023'tür.

JAPONYA

Japonya Hükümetince 2023-2024 akademik yılı için MEXT Bursları kapsamında Türk araştırma ve lisans bursları tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara ve başvuru şartlarına https://www.tr.emb-japan.go.jp/itprtop_tr/index.html adresinden ulaşabilecekler ve aynı adresten başvuru yapabileceklerdir.

FAS

Fas Hükümetince 2023-2024 akademik yılı için Türk öğrencilere toplamda 25 adet lisans, yüksek lisans, doktora bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 31Temmuz 2023'tür.

İlgililer, detaylara www.amci.ma, www.enssup.gov.ma, www.men.gov.ma ve www.ofppt.ma adreslerinden erişebileceklerdir.

Başvurmak isteyen adayların, basvuru.meb.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapmaları ve başvuru yaptıklarına dair murat.yilmazer@meb.gov.tr adresine bilgi vermeleri gerekmektedir. 

KAZAKİSTAN

KazakistanHükümetince Hükümetimiz emrine lisans, yüksek lisans ve doktora bursları tahsis edilmiştir. Adaylar detaylı bilgiye, başvuru formlarına ve başvuru yapılabilecek üniversite listesine https://enic-kazakhstan.edu.kz/en/stipendialnye-programmy/operativnaya-informaciya adresinden ulaşabileceklerdir. Programlar için son başvuru tarihi 30 Haziran 2023'tür.  

IRAK

Irak Hükümetince Hükümetimiz emrine ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora bursları tahsis edilmiştir. Adaylar detaylı bilgiye ve başvuru formlarına http://studyiniraq.scrdiraq.gow.iq adresinden ulaşabileceklerdir.

İSKOÇYA

Glasgow Üniversitesince, 2023-2024 öğretim yılında başlamak üzere deprem felaketinden zarar gören öğrencilere yönelik lisans ve lisansüstü alanlarında tam zamanlı burs tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylı bilgiye ve başvuru belgelerine https://www.gla.ac.uk/scholarships/universityofglasgowscholarshipsforturkeyandsyria/ adresinden ulaşabileceklerdir. Programlar için son başvuru tarihi 30 Haziran 2023'tür.  

ROMANYA

Romanya Girişimcilik ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemiz vatandaşlarına yönelik toplamda 40 adet lisans, yüksek lisans ve doktora bursu tahsis edilmiştir. İlgililer, program hakkında detaylara http://www.imm.gov.ro/ro/2023/03/30/acordarea-de-burse-de-studii-in-romania-pentru-cetatenii-straini-anul-universitar-2023-2024/ adresinden ulaşabileceklerdir. Burslar için son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2023'tür.

ALMANYA

Almanya'da bulunan üniversiteler tarafından depremde zarar gören vatandaşlarımıza yönelik burslar tahsis edilmiştir. İlgililer, detaylara https://www.ue-germany.com/study-with-us/fees-and-finance/ue-scholarships adresinden erişebilecekler ve yine bu adres üzerinden başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. 2023-2024 kış dönemi için burslara son başvuru tarihi 1 Mayıs 2023, 2024 yaz dönemi için son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2023'tür.

ÇİN

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığınca Türk vatandaşlarına yüksek lisans ve doktora düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. Burslar için son başvuru tarihi 10 Mayıs 2023'tür. Başvuracak adaylar, gerekli belgelere adli sicil belgelerini de eklemeleri gerekmektedir. 

İlgililer, detaylara https://www.china-aibo.cn/en/info/1005/1396.htm adresinden ya da tr.dofcom@hotmail.com mail adresi üzerinden erişebileceklerdir. 

SLOVAKYA

Slovakya Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. Adayların başvurularını 30 Nisan 2023 tarihine kadar www.scholarships.sk internet adresi üzerinden tamamlaması gerekmektedir. İlgililer, program hakkında https://www.saia.sk/en/main/news/news/webinar-study-and-research-scholarships-to-slovakia adresinden ayrıntılı bilgi alabileceklerdir.

TAYLAND

Tayland Hükümetince 2023 yılı için "Tayland Bursları" kapsamında Türk öğrenciler için lisans, yüksek lisans, doktora ve değişim programı bursları tahsis edilmiştir.

İlgililer, detaylara https://mhesi.e-office.cloud/d/2371fe19 adresinden ulaşabileceklerdir.

TAYVAN

Tayvan tarafınca 2023-2024 akademik yılı için Türk öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora ve dil bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Nisan 2023'tür.

İlgililer, detaylara https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/index.html adresinden erişebileceklerdir. 

İSLAM TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

İslam Teknoloji Üniversitesi tarafından, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi ülkelerin öğrencilerine yönelik burslar tahsis edilmiştir. Burslar için son başvuru tarihi 28 Nisan 2023 olarak belirlenmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

GÜNEY KORE

"Seoul National University President Fellowship-Fall 2023" kapsamında Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki üniversitelerde yüksek lisanslı asistanlara burslu doktora programları tahsis edilmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Başvuru formu için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Lahor'da bulunan University of Management and Technology (UMT) tarafından Türk öğrenciler için "Erdoğan Scholarships for Turkish Youth by UMT" ismiyle burs tahsis edilmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

ROMANYA

Tıp, diş hekimliği ve eczacılık alanı dışında verilecek burslara https://scholarships.studyinromania.gov.ro/  adresinden başvurabilirsiniz. Son Başvuru Tarihi 1 Mart 2023'tür. 

BRUNEİ

Brunei Darusselam Üniversitesince, Türk öğrencilere ve ilgililere 2023-2024 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar, program hakkında detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına www.mfa.gov.bn/online-bdgs adresinden ulaşabileceklerdir.

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan Uluslararası "İpek Yolu" Turizm ve Kültürel Miras Üniversitesi tarafından ülkemiz öğrencilerine ve ilgililere 7 kişilik (bahar 2023 dönemi için 2 kişilik; güz 2023 dönemi için 5 kişilik) burs tahsis edilmiştir. Bahar dönemi için son başvuru tarihi 20 Ocak 2023, güz dönemi için ise son başvuru tarihi 1 Temmuz 2023'tür.

Detaylı bilgi tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan Hükümetince ülkemiz öğrencilerine ve ilgililere kısa ve uzun süreli çalışma ziyareti bursları tahsis edilmiştir. Adaylar, detaylı bilgilere ve başvuru formuna

http://tka.hu/international-programmes/4133/information-for-applicants adresinden ulaşabileceklerdir. Bahse konu burslar için son başvuru tarihi 23 Şubat 2023'tür.

 

Önceki yıllara ait özel bursları görmek için tıklayınız...

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.